reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Koszty > Wydatki pracodawcy na profilaktykę w walce z koronawirusem w kosztach

Wydatki pracodawcy na profilaktykę w walce z koronawirusem w kosztach

W obecnej sytuacji wielu przedsiębiorców zadaje sobie pytanie, które wydatki na profilaktykę w walce z koronawirusem mogą stanowić koszty uzyskania przychodów. Wątpliwości w tym zakresie wyjaśnia ekspert Grant Thornton.

Koszty kupna maseczek, środków do dezynfekcji, papierowych ręczników etc., ponoszone przez pracodawców w celu zapewnienia bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, można zaliczyć w koszty uzyskania przychodu. Czy modemu albo mobilnego internetu także, jeżeli pracodawca zleci pracownikowi zdalną pracę? Odpowiadamy poniżej.

Ochrona zdrowia i życia pracowników

Zgodnie z literalnym brzmieniem art. 207.§ 2 Kodeksu pracy „Pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki”. Powinien m.in. „reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy (…)”.

Regulacje te – zgodnie z art. 304 Kodeksu pracy – obejmują zarówno pracowników zatrudnianych na etacie, jak i zleceniobiorców czy samozatrudnionych.

Koronawirus a praca zdalna – wydatki pracodawcy zaliczone do kosztów uzyskania przychodów

Zasadniczo przedsiębiorcy są zobowiązani do zapewnienia pracownikom nie tylko bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, ale także odpowiednich warunków socjalnych oraz narzędzi pracy.

W praktyce – w świetle niedawno opublikowanej ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dziennik Ustaw rok 2020 poz. 374) – oznacza to, że jeśli pracodawca zleci pracownikowi zdalną pracę, będzie musiał zapewnić mu np. modem czy wyposażyć służbowego laptopa w mobilny internet (jeśli go nie ma). Tego typu wydatki należy postrzegać analogicznie, jak te związane z wyposażeniem stanowiska pracy.

Jako takie mogą zatem zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, ponieważ wiążą się z zapewnieniem firmie bieżącego, niezakłóconego funkcjonowania. Istnieje także możliwość odliczenia VAT-u w nich zawartego.

Dalszy ciąg artykułu dotyczącego wydatków na profilaktykę w walce z koronawirusem

Milena Rejer, Menedżer
Grant Thornton

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama