| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Jak rozliczyć podatkowo zakup okularów dla pracownika?

Jak rozliczyć podatkowo zakup okularów dla pracownika?

Pracodawcy wypełniając obowiązek wynikający z przepisów prawa pracy zapewniają swoim pracownikom zatrudnionym przy monitorach ekranowych odpowiednie okulary. Najczęściej odbywa się to tak, że pracownik kupuje okulary we własnym imieniu i na własną rzecz (faktura za okulary jest wystawiana na pracownika). Następnie pracodawca opiniuje wysokość dofinansowania ww. zakupu (np. nie więcej niż do 300 zł) i pracownik po okazaniu faktury otrzymuje zwrot części zapłaconej należności za okulary.

W pierwszej kolejności wskazać należy, iż w przypadku dokonywania zakupu okularów determinowanego przepisami prawa pracy, przepisy ustawy o podatku od towarów i usług (zwanej dalej ustawą o VAT) nie przesądzają o tym, kto powinien być nabywcą owych okularów (ściślej: kto powinien być wskazany w treści rachunku/faktury VAT jako nabywca).

W związku z tym, na gruncie podatku VAT możliwym jest, iż:

- nabywcą okularów jest pracownik (kupujący okulary we własnym imieniu) a pracodawca dokonuje wyłącznie refundacji (zwrotu) określonej kwoty, nie więcej jednak niż 300 zł;
- nabywcą okularów będzie pracodawca, która przekaże je następnie pracownikowi.

Aczkolwiek w zakresie ww. przypadków zaistnieją odmienne skutki podatkowe.

Zakup okularów przez pracownika działającego we własnym imieniu

W sytuacji, gdy zakupu okularów dokonuje pracownik we własnym imieniu i na własną rzecz faktura VAT zostaje wystawiona na niego jako na nabywcę (a nie na pracodawcę). Wówczas:

-pracodawca nie ma możliwości odliczenia podatku naliczonego jaki wynika z ww. faktury;
-dokonywany przez nią zwrot kwoty pieniężnej do wysokości przewidzianej w regulaminie wewnętrznym (np. 300 zł) stanowi świadczenie neutralne na gruncie podatku VAT (przekazanie środków pieniężnych jest rozliczeniem stricte finansowym niestanowiącym jakiejkolwiek czynności podlegającej opodatkowaniu ww. podatkiem).

Wskazane tutaj konsekwencje odnieść należy także do zakupu okularów w kwocie przekraczającej kwotę zwrotu, tj. 300 zł.

Zakup okularów przez pracownika działającego w imieniu pracodawcy (ew. bezpośrednio przez samego pracodawcę)

W przypadku, gdy zakupu okularów dokonuje bezpośrednio sam pracodawca (ewentualnie pracownik, ale działający w jego imieniu i na jego rzecz), wówczas to pracodawca powinien zostać wskazany jako nabywca towaru w treści rachunku/faktury VAT dokumentującej ów zakup. To pracodawca bowiem nabywa prawo do rozporządzania ww. okularami jak właściciel (w domyśle – pracodawca jest właścicielem okularów). Pracownik płacąc za fakturę u sprzedawcy (zakład optyczny) staje się jedynie płatnikiem należności za towar.

W takiej sytuacji, pracodawca posiada prawo do odliczenia podatku naliczonego jaki wynikać będzie z otrzymanej faktury na zasadach przewidzianych w art. 86 ust. 1 i nast. ustawy o VAT, a więc gdy zakup okularów związany będzie z działalnością opodatkowaną pracodawcy.

W naszej ocenie, tego rodzaju związek zachodzi, gdy pracodawca nabywa określone towary (np. okulary, odzież ochronną itp.) dla swoich pracowników celem wypełnienia obowiązków nałożonych na niego przez przepisy z zakresu prawa pracy (o ile oczywiście działalność pracodawcy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna Renata Urowska i Wspólnicy sp.k.

Obsługa podmiotów gospodarczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »