| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Jak rozliczyć podatkowo zakup okularów dla pracownika?

Jak rozliczyć podatkowo zakup okularów dla pracownika?

Pracodawcy wypełniając obowiązek wynikający z przepisów prawa pracy zapewniają swoim pracownikom zatrudnionym przy monitorach ekranowych odpowiednie okulary. Najczęściej odbywa się to tak, że pracownik kupuje okulary we własnym imieniu i na własną rzecz (faktura za okulary jest wystawiana na pracownika). Następnie pracodawca opiniuje wysokość dofinansowania ww. zakupu (np. nie więcej niż do 300 zł) i pracownik po okazaniu faktury otrzymuje zwrot części zapłaconej należności za okulary.

W tym zakresie, pracodawcy przysługuje pełne prawo do odliczenia kwoty podatku naliczonego z faktury dokumentującej zakup okularów korekcyjnych dla pracowników, bowiem bez znaczenia jest okoliczność czy zakup ten został dokonany w kwocie przyznanego limitu (tut. 300 zł) czy ponad tę kwotę.

Dokonywany następnie zwrot określonej kwoty pieniężnej na rzecz pracownika (300 zł) będzie stanowił rozliczenie stricte finansowe również niepodlegające opodatkowaniu podatkiem VAT (pracownik wyłożył jako płatnik całą należność za okulary, i pracodawca oddaje mu część tej kwoty).

Warto zwrócić uwagę, iż w sytuacji, w której pracownik działając w imieniu pracodawcy zakupiłby okulary o wartości powyżej 300 zł, wówczas dojdzie do sfinansowania przez niego powyższego zakupu w części przekraczającej kwotę zwrotu (w przypadku zakupu okularów za 1.000 zł pracownik sfinansowałby kwotę 700 zł). Owo sfinansowanie powinno być traktowane jako quasi-subwencja ze strony pracownika na rzecz pracodawcy, która – przez wzgląd na jej charakter – nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Dalsze konsekwencje działania uzależnione są od decyzji pracodawcy.

Jeżeli zadecyduje on, że:

1. okulary (podobnie jak np. odzież robocza) pozostają jego własnością i nie są przekazywane pracownikom – pracodawca nie przenosi na pracownika prawa do rozporządzania okularami jak właściciel (w domniemaniu pracownik nie może używać tych okularów poza pracą).

Wówczas w takiej sytuacji zdarzenie nie wywołuje dalszych konsekwencji w zakresie podatku VAT. Przy czym, dość trudno będzie udowodnić, że pracownik nie może używać okularów poza pracą (wyłożył bowiem u sprzedawcy pewną kwotę pieniędzy za nie). Trudno będzie uzasadnić sytuację, z której wynika, że pracownik „dopłaca” do działalności pracodawcy.

2. okulary zostaną przekazane nieodpłatnie pracownikowi.

Wówczas, w stosunku do pracodawcy może zostać postawiony zarzut, że poprzez działania następcze pracodawca traci prawo do odliczenia podatku naliczonego jaki uprzednio odliczyła.

Organy podatkowe mogą bowiem dowodzić, że pracodawca nabył towary (okulary), które zamierzał przekazać nieodpłatnie pracownikom (a nie, które zostaną wykorzystane do czynności opodatkowanych).

Wprawdzie można bronić tezy, że pracodawca realizuje tutaj obowiązki z prawa pracy: zapewnienia pracownikowi okularów. „Zapewnienie” - to udostępnienie okularów, jeżeli okaże się, że w pracy są potrzebne. Jednocześnie przepisy prawa pracy nie wskazują, że okulary mają być zapewnione tylko na czas pracy. Okulary pracownik winien nosić cały czas, również po pracy. Powyższe stanowi ochronę zdrowia, którą chronią przepisy pracownicze.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Lege Artis

Ekspert wieszjak.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »