| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Jak rozliczyć podatkowo zakup okularów dla pracownika?

Jak rozliczyć podatkowo zakup okularów dla pracownika?

Pracodawcy wypełniając obowiązek wynikający z przepisów prawa pracy zapewniają swoim pracownikom zatrudnionym przy monitorach ekranowych odpowiednie okulary. Najczęściej odbywa się to tak, że pracownik kupuje okulary we własnym imieniu i na własną rzecz (faktura za okulary jest wystawiana na pracownika). Następnie pracodawca opiniuje wysokość dofinansowania ww. zakupu (np. nie więcej niż do 300 zł) i pracownik po okazaniu faktury otrzymuje zwrot części zapłaconej należności za okulary.

b) nieodpłatne świadczenie usług na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza przedsiębiorstwa podatnika.

W pierwszym przypadku za nieodpłatne świadczenie usług uznawać będziemy każde użycie towarów do celów innych niż działalność gospodarcza, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego (w całości lub części) przy zakupie tych towarów.

Druga część przepisu nakazuje traktować na równi ze świadczenie odpłatnym, usługi świadczone bez wynagrodzenia na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, a także wszelkie inne nieodpłatne świadczenia usług do celów innych niż działalność gospodarcza, bez względu na okoliczność czy podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego czy też nie.

Dlatego też uznanie przez organy podatkowe, że mamy do czynienia z czynnościami nieodpłatnym będzie wiązało się ze znacznym ryzykiem podatkowym.

Co zatem zrobić?

Ewentualnym rozwiązaniem jest jeszcze nabycie okularów przez pracodawcę oraz jej pracownika na współwłasność. W takiej sytuacji na fakturze VAT jako nabywcę sprzedawca musi wskazać dwa podmioty (pracodawcę i pracownika). Z regulaminu winno wynikać w jakiej części ww. okulary nabywa pracodawca a w jakiej pracownik (w ww. przykładzie w 80% nabyłby pracownik a w 20 % pracodawca).

Wówczas, pracodawca nabędzie prawo do odliczenia podatku naliczonego w takiej kwocie jaka odpowiada udziałowi jego współwłasności. Jednocześnie neutralne na gruncie VAT pozostaną kwestie używania okularów przez pracownika poza godzinami pracy (nie będzie można bowiem ich uznać za nieodpłatne świadczenie).

Polecamy: Serwis PIT

Polecamy: Serwis Podatki osobiste

Przy czym, powyższe rozwiązanie możliwe jest do zastosowania jeżeli okulary kosztują powyżej 200 zł. W przeciwnym przypadku aktualne pozostają wyżej opisane kwestie.

Jak widać więcej z ww. podejścia szkody niż pożytku. Na zakończenie warto jeszcze dodać, że powyższy pogląd w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych należy uznać za nieuzasadniony. W art. 21 ust. 1 pkt 11 ustawy o PDOF nie sformułowano warunku skorzystania z omawianego zwolnienia w postaci wymogu wystawienia faktury na pracodawcę.

Dokonując wykładni tej regulacji należy mieć też na uwadze, że ustanawia ona wyjątek od zasady opodatkowania i z tego też względu, zgodnie z podstawowymi zasadami wykładni prawa, nie powinna być ona dokonywana w sposób rozszerzający (wyjątki należy interpretować ściśle). Skoro zatem wystawienie faktury na pracodawcę nie jest ustawowym warunkiem zwolnienia, to nie można twierdzić, że w sytuacji wystawienia faktury na pracownika, takie zwolnienie nie znajduje zastosowania.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria klasyfikacyjna

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »