REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Usługi pracodawcy dla pracowników za pół darmo – czy jest przychód w PIT?

Katarzyna Broniszewska
Usługi pracodawcy dla pracowników za pół darmo
Usługi pracodawcy dla pracowników za pół darmo

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy, którzy prowadzą własną działalność gospodarczą, często umożliwiają swoim pracownikom korzystanie ze świadczonych przez nich usług po preferencyjnych, niższych cenach. Czy po stronie pracownika powstaje przychód podlegający opodatkowaniu, skoro pracodawca w żaden sposób nie płaci ani też nie dopłaca do tych usług?

Jednym ze źródeł przychodów jest stosunek pracy. W ramach stosunku pracy, pracownik uzyskuje różnego rodzaju korzyści. Zatem, aby móc prawidłowo odpowiedzieć na powyższe pytanie, należy w pierwszej kolejności wskazać jakie korzyści, powstałe po stronie pracownika, uznawane są za przychód.

Autopromocja

Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm.), zwana dalej ustawą, w art. 12 ust.1 wymienia co uważa się za przychody ze stosunku pracy.

Są to wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za niewykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.

W ustawie nie są zatem wyliczone wszystkie możliwe przychody. Umieszczone jest w niej wyliczenie przykładowe, co powoduje, że inne, nie wymienione korzyści także mogą być uznane za przychód.

Istotne jest, aby spełniły one warunki:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

1. powodowały powstanie przysporzenia majątkowego u podatnika

2. ich źródłem był stosunek pracy

3. były realną korzyścią, otrzymaną lub pozostawioną do dyspozycji podatnika.

Naczelny Sąd Administracyjny (do 2003.12.31) w Warszawie w wyroku z dnia 26 marca 1993 roku (III SA 2219/92) podkreślił, że O tym czy świadczenie jest przychodem ze stosunku pracy (i innych stosunków wymienionych w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz. U. Nr 80, poz. 350), decyduje okoliczność, czy może je otrzymać wyłącznie pracownik w rozumieniu art. 4 tego artykułu, czy także inna osoba, nie związana (aktualnie lub w przeszłości) z pracodawcą.

Wszelkie świadczenia otrzymywane przez pracownika od pracodawcy stanowią u pracownika, co do zasady, przychód ze stosunku pracy podlegający opodatkowaniu.

POLECAMY: Druki PIT 2011/2012

Nieodpłatne świadczenie

A.Bartosiewicz i R. Kubacki w komentarzu do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (wyd. LEX a Wolter Kluwer business) charakteryzują świadczenie nieodpłatne jako takie, które pracownik otrzymuje całkowicie pod tytułem darmym, co oznacza, że w zamian za to świadczenie nic nie świadczy ani też nie zobowiązuje się do przyszłych świadczeń.

Oznacza to, że świadczeniem nieodpłatnym będzie sytuacja, kiedy pracownik odniesie korzyść, sam w zamian nic nie świadcząc. Korzyścią może być zarówno rzecz jak i usługa. Świadczenie inne niż w naturze powoduje, że przychodem pracownika będzie przychód wyrażony w pieniądzu.

Trzeba pamiętać, że przychodem nie są same "nieodpłatne świadczenia", lecz ich wartość. Zasady jej ustalania określone są w art. 11 ust. 2a ustawy, który stanowi, że wartość pieniężną innych nieodpłatnych świadczeń ustala się:

1. jeżeli przedmiotem świadczenia są usługi wchodzące w zakres działalności gospodarczej dokonującego świadczenia - według cen stosowanych wobec innych odbiorców;

2.  jeżeli przedmiotem świadczeń są usługi zakupione - według cen zakupu; ceną zakupu, jest ceną faktycznie zapłacona, czyli uwzględniającą naliczony przez sprzedawcę VAT i ewentualnie udzielone rabaty;

3. jeżeli przedmiotem świadczeń jest udostępnienie lokalu lub budynku - według równowartości czynszu, jaki przysługiwałby w razie zawarcia umowy najmu tego lokalu lub budynku;

4.w pozostałych przypadkach - na podstawie cen rynkowych stosowanych przy świadczeniu usług lub udostępnianiu rzeczy lub praw tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca udostępnienia.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z dnia 20 sierpnia 2008 roku (III SA/Wa 625/08) orzekł, że Niedopuszczalne jest stosowanie metody obliczania wartości świadczenia w inny sposób niż przewidziany dla danego świadczenia w ustawie z 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.

POLECAMY: Limity ulg i odliczeń w PIT 2011 / 2012

Świadczenia częściowo odpłatne

Oprócz świadczeń nieodpłatnych ustawa o PIT wyróżnia jeszcze świadczenia częściowo odpłatne i też uznaje je za przychód ze stosunku pracy. Chodzi o sytuacje, gdy pracownik ponosi za nie częściową odpłatność, albo w zamian za świadczenie zobowiązuje się do określonego działania czy postępowania.

W przypadku świadczeń częściowo odpłatnych przychodem pracownika jest różnica pomiędzy wartością tych świadczeń a odpłatnością ponoszoną przez niego.

W opisywanym przypadku, usługi wykonywane przez pracodawcę w ramach prowadzonej przez niego działalności gospodarczej, z których pracownicy korzystają po preferencyjnych cenach, są świadczeniami częściowo nieodpłatnymi. Wartość takiego świadczenia należy ustalić według cen stosowanych wobec innych odbiorców (art. 11 ust. 2a pkt 1 ustawy o PIT).

Pracownicy płacą za usługę kwotę niższą niż pozostali usługobiorcy (którzy nie są pracownikami). Otrzymanym świadczeniem będzie wysokość różnicy między opłatą zapłaconą przez pracownika a opłatą uiszczaną przez innych odbiorców. Świadczenie to będzie przychodem pracownika, od którego będzie musiał odprowadzić podatek.

Przychodem pracownika będzie w tym przypadku różnica pomiędzy ceną stosowaną wobec innych osób a ceną uiszczoną przez pracownika.

Pracownik powinien doliczyć wartość otrzymanych świadczeń do całej kwoty przychodu i opodatkować dochód według zasad określonych w art. 32 ustawy o PIT.

Zgodnie z wyrokiem Naczelnego Sądu Administracyjnego w poznaniu z dnia 9 grudnia 2010 roku (I SA/ Po 718/10), w przypadku świadczeń nieodpłatnych opodatkowaniu może podlegać tylko przychód rzeczywiście otrzymany, a nie możliwy do otrzymania (wartość otrzymanego świadczenia, a nie możliwość skorzystania ze świadczenia). Zatem, o przychodzie pracownika można by mówić, gdyby skorzystał z postawionych do dyspozycji świadczeń, a ponadto możliwe byłoby ustalenie wartości tego świadczenia według metod określonych w u.p.d.o.f.

Wyjątek

Istnieje także sytuacja, kiedy powstała różnica nie będzie przychodem pracownika podlegającego opodatkowaniu. Aby tak się stało, muszą zostać spełnione wszystkie poniższe warunki:

1. zakład pracy (zgodnie z obowiązującym statutem) nie prowadzi działalności gospodarczej polegającej na świadczeniu usług, które na preferencyjnych warunkach proponuje swoim pracownikom,

2. odpłatność pracownika została skalkulowana co najmniej na poziomie kosztów,

3. zakład pracy nie dokonał dopłaty do ceny, jaka została ustalona dla pracowników zakładu.

Jeżeli jeden z trzech wymogów nie zostanie wypełniony, przychód podlega opodatkowaniu.

W opisywanym na wstępie przypadku nie był zrealizowany pierwszy warunek.

Tekst powstał na podstawie indywidualnej interpretacji podatkowej z 21 grudnia 2011 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi (nr IPTPB1/415-248/11-2/KO).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA