REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Skutki podatkowe wyjazdów integracyjnych

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Skutki podatkowe wyjazdów integracyjnych
Skutki podatkowe wyjazdów integracyjnych

REKLAMA

REKLAMA

Zorganizowanie integracyjnego wyjazdu pracowniczego jest z reguły dość kosztowne. Przed jego przygotowaniem warto więc zastanowić się, jakie będą skutki podatkowe tego wydatku. W obu ujęciach - zarówno dla pracodawcy jak i dla pracownika.

Znalezienie dobrego pracownika nie jest proste i coraz więcej firm zdaje sobie z tego sprawę. Dlatego mając odpowiednich ludzi, po pierwsze starają się one zapewnić im jak najlepsze warunki pracy. Jednym z ważnych elementów będzie integrowanie zespołu i zapewnianie dobrej atmosfery. Służą temu między innymi wspólne wyjazdy integracyjne – pozwalające przełamać niektóre oficjalne bariery i zbliżyć do siebie pracowników. Często tego typu atrakcje są również organizowane w celu podnoszenia kwalifikacji, a w programie wyjazdów znajduje się nie tylko wypoczynek, ale również wiele szkoleń. Dla pracownika to możliwość odwiedzenia miejsc, których możliwe, że normalnie nigdy by nie zobaczył. Poza tym, to możliwość podnoszenia swoich umiejętności i połączenie odpoczynku z pracą. Dzięki takim wycieczkom, jeżeli są dobrze zorganizowane, można stwierdzić, że zarówno pracodawcy jak i pracownicy mogą zyskać.

Autopromocja

Polecamy: CIT 2019. Komentarz
Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Skutki podatkowe dla pracodawcy

Kiedy przedsiębiorcy myślą o organizacji wyjazdów integracyjnych, zaczynają pojawiać się pytania: Czy wyjazd integracyjny to koszt firmowy? Czy te koszty wpłyną na moje zobowiązania podatkowe?

Zgodnie z art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, z założenia kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Odpowiednio, definicja kosztów znalazła się również w ustawie podatek dochodowy od osób prawnych (art. 15). Zgodnie z ugruntowanymi opracowaniami, komentarzami i orzecznictwem, dane wydatki muszą, po pierwsze nie znajdować się na liście wyłącz eń, a po drugie poniesienie wydatku musi być powiązane z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą. Kosztami powinny być racjonalne wydatki uzasadnione gospodarczo.

W tej kwestii, odpowiednie koszty związane z wyjazdem mogą być potraktowane jako niezbędne czy gospodarczo uzasadnione, jeżeli da się jednoznacznie wykazać, że mają powiązanie z działalnością gospodarczą podatnika i cel gospodarczy, na przykład: poprzez odpowiednie spotkania i szkolenia podnoszące kwalifikacje i umiejętności pracowników. Każdy wydatek powinien być jednak odpowiednio, indywidualnie analizowany.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zgodnie z wyrokiem NSA II FSK 2908/12, zakup alkoholu nie powinien być kwalifikowany jako koszt uzyskania przychodu. Tak samo wydatki mające na celu rozrywkę, czy cele wyłącznie towarzyskie. Z drugiej strony, zdarzają się konkretne sytuacje w których Izby Skarbowe uznają wydatki na motywacje, czy integracje pracowników jako odpowiednie do zakwalifikowania jako koszty uzyskania przychodu. Na przykład:

Stan faktyczny:

Spółdzielnia planuje ponieść wydatki na organizację wigilii pracowniczej w celu zintegrowania pracowników i firmy oraz między sobą, poprawę atmosfery pracy co może wpłynąć na podniesienie efektywności w pracy oraz usprawnienie komunikacji wewnętrznej w firmie.

Pytanie:

Czy wydatki na wigilię pracowniczą w części dotyczącej pracowników jak i Prezesa, Dyrektora Handlowego będą stanowiły koszt uzyskania przychodu w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych zwana dalej ustawą o CIT?

Wnioskodawca uznał, że takie wydatki będą stanowiły koszt uzyskania przychodu, w rozumieniu ustawy o CIT. To stanowisko poparł w interpretacji indywidualnej numer ITPB3/423-559/13/PST z dnia 17.02.2014, Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy.

Skutki podatkowe dla pracownika

Z drugiej strony warto zauważyć, że wyjazd dla pracownika najczęściej jest bezpłatny lub mocno dofinansowywany przez pracodawcę. Jest to więc nie tylko możliwość mile spędzonego czasu, ale potencjalny konkretny przychód finansowy. Czy w takim razie po stronie pracownika powstaje przychód, który należy opodatkować? Odpowiedź warto przedstawić na konkretnym, dość aktualnym przykładzie praktycznym - w którym dnia 18 stycznia 2019 roku Dyrektor Informacji Skarbowej wydał interpretację indywidualną.

Stan faktyczny:

W celu utrzymania właściwej atmosfery w zakładzie, poprawy relacji pomiędzy pracownikami, poprawy efektywności wykonywanych przez pracowników zadań oraz zwiększenie motywacji do pracy, Wnioskodawca planuje zorganizować wyjazd integracyjny – 3-dniową wycieczkę krajową dla wszystkich pracowników przedsiębiorstwa [...]pracodawca będzie pokrywał wydatki związane z organizacją wyjazdu ze środków obrotowych [...]Na czas wycieczki przypadający w dni pracy pracowników Wnioskodawca udzieli im dnia wolnego płatnego.

Zadane pytania:

Czy koszt wycieczki krajowej sfinansowanej ze środków obrotowych pracodawcy wynikający z umowy o świadczenie usług turystycznych zawartej pomiędzy Wnioskodawcą, a biurem turystycznym stanowi przychód ze stosunku pracy pracowników biorących udział w wycieczce, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, od którego Wnioskodawca zgodnie z art. 31 ww. ustawy powinien obliczyć i pobrać w ciągu roku zaliczkę na podatek dochodowy?

Wnioskodawca zakładał, że koszty takiej wycieczki nie stanowią przychodu ze stosunku pracy pracowników biorących w niej udział. Do tej interpretacji przychylił się organ podatkowy. Jako drogowskaz do interpretacji, organ powołał wyrok Trybunału Konstytucyjnego z dnia 8 lipca 2014 roku (sygn. akt K 7/13 Dz. U. z 2014 r., poz. 947), który określa co należy uznać za przychód pracownika, wskazując na 3 kryteria kwalifikacji takich przychodów. Zgodnie z powołaną analizą w ocenie Trybunału Konstytucyjnego, obiektywne kryterium – wystąpienia po stronie pracownika przysporzenia majątkowego (korzyści) nie jest w tej sytuacji spełnione, cytat: „gdy pracodawca proponuje swoim pracownikom udział w spotkaniach integracyjnych, czy szkoleniach choćby organizowanych poza miejscem pracy (imprezy wyjazdowe). W tym przypadku, nawet jeśli pracownik uczestniczy w wycieczce dobrowolnie, to po jego stronie nie pojawia się żadna korzyść, choćby w postaci zaoszczędzenia wydatku”.


Wyjazdy integracyjne, a VAT

Poza podatkiem dochodowym - czy to PIT (od osób fizycznych), czy CIT (od osób prawnych), pytaniem pozostaje jeszcze czy wydatki poniesione na wyjazdy integracyjne mogą mieć wpływ na wysokość płaconego podatku od towarów i usług (VAT)?

Z założenia możliwe jest odliczenie VAT, z wyłączeniem między innymi wydatków na noclegi i gastronomię - które w praktyce mogą stanowić większość kosztów takiego wyjazdu. Ponownie w zakresie rozliczenia VAT, warto oprzeć się na konkretnym przykładzie z praktyki.

Stan faktyczny:

Spółka,  organizuje dla swoich pracowników i członków ich rodzin imprezy integracyjne w formie pikników pracowniczych. [...] Uczestnictwo pracowników i członków ich rodzin w imprezie jest bezpłatne i nie wiąże się z powstaniem po ich stronie dodatkowych kosztów. Wszelkie koszty związane z organizacją imprez integracyjnych ponosi Spółka i są pokrywane ze środków obrotowych. [...]

Pytanie:

Czy Spółka ma prawo do odliczenia kwot podatku VAT wykazanych na fakturach z tytułu nabyć towarów i usług związanych z organizacją imprez integracyjnych, o ile nie są one wymienione w katalogu negatywnym zawartym w art. 88 ustawy o VAT, a także za zakup kompleksowej usługi organizacji imprez integracyjnych dla pracowników, a także w części dotyczącej rodzin pracowników?

Zdaniem wnioskodawcy zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT przysługuje jej prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w związku z nabywaniem przez nią towarów i usług, a także usług kompleksowych związanych z organizacją imprez integracyjnych (w tym cateringowych) dla pracowników, jak i dla rodzin pracowników, z wyjątkiem usług gastronomicznych wskazanych w art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, w decyzji numer 0111-KDIB3-1.4012.65.2018.2.WN z dnia 18 maja 2018 roku, uznał stanowisko Spółki za prawidłowe. Organ wskazał, że w zakresie w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124. Dodatkowo organ stwierdził, że nieodpłatne przekazanie (zużycie) towarów oraz nieodpłatne przekazanie usług (np. cateringowych) na potrzeby rodzin pracowników nie będą czynnościami pośrednio związanymi z prowadzoną działalnością gospodarczą Spółki, ponieważ osoby te nie są związane w żaden sposób z prowadzoną działalnością gospodarczą. Dlatego też w świetle art. 7 ust. 2 oraz art. 8 ust. 2 ustawy o VAT czynności te należy zrównać z odpłatną dostawą towarów i odpłatnym świadczeniem usług, które podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT. W związku z tym nieodpłatne przekazanie (zużycie) towarów i nieodpłatne świadczenie usług na rzecz rodzin pracowników należy uznać za czynności opodatkowane podatkiem VAT zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA