REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT 2013 – 50% kosztów nie dla bogatych twórców i wynalazców

50% koszty uzyskania przychodów, PIT 2013
50% koszty uzyskania przychodów, PIT 2013
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Obecnie twórcom i wynalazcom uzyskującym przychody z praw (autorskich, pokrewnych, patentowych) do swoich utworów, czy wynalazków (np. zbycie, udzielenie licencji) przysługują w odniesieniu do wszystkich takich przychodów zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodu w podatku dochodowym. Od 2013 roku takie koszty nie będą mogły przekroczyć w danym roku podatkowym 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli 42.764 zł. Ale jeżeli koszty faktyczne są wyższe, to nadal będzie można je uwzględnić, pamiętając o ich udokumentowaniu.

Jak jest teraz - koszty 50% bez limitu

Aktualnie, zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 1-3 i pkt 10  ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) koszty w wysokości 50% uzyskanego przychodu można zastosować do przychodów:

Autopromocja

1. z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego;

2. z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną;

3. z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Ale też jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż 50% przychodu - koszty uzyskania przychodu przyjąć może w wysokości kosztów faktycznie poniesionych (art. 22 ust. 10 ustawy o PIT).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ulgi w PIT – w 2012 r. po staremu, zmiany dopiero od 2013 r.

Kiedy pracownicy mają prawo do 50% kosztów uzyskania przychodów

Jak ma być od 2013 roku - limit dla 50% kosztów

Zdaniem Ministra Finansów Po kilkudziesięciu latach funkcjonowania 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu w przepisach dotyczących opodatkowania dochodów osobistych postanowiono dokonać pewnej weryfikacji tych przepisów w celu dostosowania do obecnych uwarunkowań społeczno-gospodarczych i technologicznych. Wprowadzona bowiem w latach 20. XX wieku zasada stosowania przez twórców zryczałtowanych 50-procentowych kosztów uzyskania przychodu związana była z zupełnie odmienną sytuacją społeczno-ekonomiczną, w jakiej znajdowała się ta grupa zawodowa.

 Przede wszystkim należy mieć na uwadze, iż zmiany w zakresie poziomu oraz dostępności wykształcenia Polaków wpłynęły na znaczące powiększenie kręgu odbiorców kultury. Ponadto nieznane w latach 20. technologie (telewizja, Internet itd.) wpłynęły na zwiększenie liczebności tej grupy, ale także stworzyły lepsze warunki do pracy samych twórców. Nowe technologie spowodowały także zmiany w zakresie podmiotowym samego pojęcia ˝twórca˝. Obecnie zatem artyści i pozostali twórcy mają niewątpliwie inne możliwości i warunki w porównaniu z istniejącymi w latach 20. XX wieku, które uzasadniały wprowadzenie zryczałtowanych kosztów uzyskania przychodów na poziomie 50% uzyskanych przychodów.

Dlatego zaprojektowana przez rząd nowelizacja ustawy o PIT zawiera propozycję ograniczenia stosowania 50% kosztów uzyskania przychodów, co realizuje zapowiedź z exposé prezesa Rady Ministrów wygłoszonego w dniu 18 listopada 2011 r.

Zmiana w omawianym zakresie sprowadza się (tylko i aż) do wprowadzenie rocznego limitu dla tych zryczałtowanych 50% kosztów.  Tym limitem jest 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, tj. obecnie 42.764 zł.

Zatem od 2013 r. koszty 50% w roku podatkowym  nie będą mogły przekroczyć ww. limitu. A więc objąć tymi kosztami będzie można tylko przychody nie przekraczające pierwszego progu skali podatkowej (85.528 zł), pamiętając jednocześnie, że 50% zryczałtowane koszty oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Nowelizacja (o ile zostanie opublikowana do końca listopada 2012 r.) będzie miała zastosowanie do dochodów uzyskanych od 1 stycznia 2013 r.


Limit ten będzie dotyczyć łącznych dochodów, do  których mają zastosowanie 50%  koszty  uzyskania  przychodów  uzyskanych  w  roku  podatkowym zarówno w ramach stosunku pracy jak i umów cywilnoprawnych. Bowiem ustawa o PIT daje prawo do zastosowania 50% kosztów przy każdym przychodzie z praw autorskich (praw pokrewnych), nie tylko w przypadku zbycia prawa majątkowego. Podatnik stosuje bowiem te koszty w odniesieniu do przychodów otrzymanych na podstawie każdego stosunku prawnego związanego ze stworzonym w przeszłości dziełem, każdorazowym wykonaniem lub tylko odtworzeniem utworu za pomocą środków masowego przekazu, przykładowo koszty te mają zastosowanie do tantiem.

Co ważne,  projekt nowelizacji ustawy o PIT nie przewiduje zmiany w zakresie postanowień art. 22 ust. 10 ustawy o PIT. Przepis ten umożliwia stosowanie przy obliczaniu wysokości dochodu do opodatkowania kosztów faktycznie poniesionych, jeżeli zryczałtowane 50% koszty uzyskania przychodów są niższe od faktycznych nakładów poniesionych przez twórcę, czy wynalazcę.

Zatem twórcy lub wynalazcy, o ile udowodnią, że poniesione koszty są wyższe niż 50% koszty uzyskania przychodów - mogą zastosować faktyczne koszty uzyskania przychodów odpowiadające np. 77% uzyskanego przychodu.

Płatnicy (w tym np. zakłady pracy)  przy  obliczaniu  zaliczki na PIT  nie będą stosować 50% kosztów  uzyskania  przychodów określonych w  art.  22  ust.  9  pkt  1-3 ustawy o PIT,  jeżeli  podatnik złoży płatnikowi  pisemne oświadczenie  o  rezygnacji  z  ich  stosowania.  Oświadczenie takie składa się odrębnie dla każdego roku podatkowego.

Kiedy można stosować 50% koszty uzyskania przychodów

Można odnieść wrażenie, że zabranie (w ustawie) 50% kosztów zamożniejszym twórcom nie jest rozwiązaniem systemowym, a politycznym – bo niby dlaczego ucinamy te koszty tym a nie wszystkim. Stąd chyba tak ogólnikowe uzasadnienie dla tej zmiany.

 Zmiana ta może się okazać jedynie „papierowa”, bo de facto twórcy będą mogli nadal wykazywać i wyższe koszty niż 50%, muszą się jedynie przygotować do ich udokumentowania i ew. sporów z fiskusem, czy dany wydatek może być kosztem.

Koszty uzyskania przychodów od A do Z

Źródło:

- odpowiedź z 19 kwietnia 2012 podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Macieja Grabowskiego na interpelację poselską nr 3460

- Projekt nowelizacji ustawy o PIT i aktualny stan prac legislacyjnych

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    REKLAMA