REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Pracodawca nieodpłatnie dowozi pracownika do pracy - czy pracownik musi płacić od tego świadczenia PIT?

PwC Studio
Serwis prawno-podatkowy PwC
nieodpłatny dowóz pracownika do pracy
nieodpłatny dowóz pracownika do pracy
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Niekorzystna dla podatników uchwała NSA dotycząca opodatkowania PIT pakietów medycznych wzbudziła wątpliwości, czy przypadkiem nie trzeba opodatkować i innych nieodpłatnych świadczeń pracodawców dla swoich pracowników. Jednym z nich jest możliwość skorzystania z darmowego transportu do miejsca pracy.

Po serii niekorzystnych interpretacji i wyroków, w ostatnim czasie przeważa pogląd, że sama możliwość skorzystania z takiego transportu nie skutkuje powstaniem przychodu opodatkowanego PIT. Tak też wynika z niedawnej interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 4 kwietnia 2012 r. (nr ILPB2/415-598/09/12-S/AJ).

Autopromocja

Organ podatkowy uznał w tej interpretacji, że W sytuacji, gdy wartości świadczeń pracowniczych nie można przyporządkować do świadczeń uzyskiwanych przez konkretnego pracownika – zwłaszcza wtedy, gdy tak jak w stanie faktycznym rozpoznawanej sprawy, opłata wnoszona jest ryczałtowo za wszystkich pracowników – nie jest możliwe ustalenie w odniesieniu do konkretnego pracownika kwoty przychodu, w tym przypadku z tytułu finansowania przez pracodawcę kosztów dojazdów do i z pracy. Nie sposób bowiem stwierdzić, czy pracownik w istocie otrzymał określone świadczenie i jaka jest jego wartość.

Busem pracodawcy do pracy

Sprawa dotyczyła spółki, która zapewniała swoim pracownikom możliwość skorzystania z transportu do miejsca pracy. Rozliczenie z przewoźnikami następowało ryczałtowo i spółka nie była w stanie określić, którzy pracownicy skorzystali ze transportu.

Na tle powyższego, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy w takiej sytuacji istnieją podstawy dla przypisania poszczególnym pracownikom przychodu opodatkowanego PIT?

Spółka przedstawiła własne stanowisko, twierdząc, że ustalenie przychodu nie jest obiektywnie możliwe. Dyrektor Izby Skarbowej nie zgodził się tym poglądem. Spółka, po wyczerpaniu toku instancyjnego, złożyła skargę do WSA, który przyznał jej rację. Skarga kasacyjna organu została oddalona, w wyniku czego sprawa ponownie trafiła do organu podatkowego, który tym razem, będąc związany wytycznymi NSA, podzielił stanowisko podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Płacimy PIT jeżeli można ustalić wartość świadczenia dla konkretnego pracownika

W opinii Dyrektora IS, przychodem pracownika są wyłącznie te świadczenia, w przypadku których możliwe jest ustalenie wartości świadczenia przypadającego na poszczególnego pracownika.

W odniesieniu do wartości świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń, ustawodawca przyjął, że muszą być one faktycznie otrzymane, a nie tylko postawione do dyspozycji.

Zatem, przychodem pracownika są wszelkie otrzymane przez niego świadczenia, do których zalicza się nie tylko wynagrodzenie wynikające z zawartych umów o pracę lub umów o podobnym charakterze, ale również wszystkie inne przychody, niezależnie od podstawy na jakiej zostały wypłacone.

W niniejszej sprawie nie ma zatem podstaw do przyjęcia, że samo zagwarantowanie pracownikowi możliwości dojazdu do pracy stanowi dla niego opodatkowany przychód.

Zamieszanie po uchwale o pakietach medycznych

Dowóz pracowników do pracy jest świadczeniem w naturze, którego wartość stanowi przychód podlegający opodatkowaniu PIT jedynie w sytuacji, gdy podatnik faktycznie otrzymał takie świadczenie. W konsekwencji, sama możliwość otrzymania takiego świadczenia bez jego rzeczywistej konsumpcji nie powinna rodzić obowiązku podatkowego.

Pogląd taki, wynikający z wykładni przepisu art. art. 11 ust.1 ustawy o PIT, przez wiele lat dominował w praktyce organów podatkowych i sądów administracyjnych.

Dopiero w ostatnich latach, a zwłaszcza po udzieleniu przez NSA odpowiedzi na pytanie dotyczące opodatkowania tzw. „pakietów medycznych”, organy podatkowe zaczęły na szerszą skalę zrównywać skutki podatkowe świadczeń pieniężnych i świadczeń w naturze, traktując już samo postawienie świadczenia w naturze do dyspozycji podatnika jako prowadzące do opodatkowania jego wartości rynkowej.

Pakiety medyczne dla pracowników – uzasadnienie uchwały NSA i zdania odrębne

Pakiety medyczne dla pracowników – wyjaśnienia Ministerstwa Finansów

Nieodpłatne świadczenia

W przedmiotowej sprawie NSA zauważył powyższą różnicę w opodatkowaniu świadczeń w naturze i świadczeń pieniężnych i oddalił skargę kasacyjną organu podatkowego na orzeczenie WSA w Gorzowie Wielkopolskim. W sytuacji, w której nie ma możliwości rzeczywistego zidentyfikowania pracowników dojeżdżających do pracy na koszt pracodawcy, nie można mówić o powstaniu przychodu po ich stronie.

Zarówno WSA jak i NSA w toku postępowania nie stwierdziły, że na pracodawcy (płatniku PIT) ciąży obowiązek zindywidualizowania wartości otrzymanych świadczeń poprzez takie ustalenie relacji pomiędzy nim a dostawcą usług transportowych, które pozwala na dokładne ustalenie, którzy z pracowników rzeczywiście korzystają z dojazdu do pracy na koszt pracodawcy.

Czy trzeba opodatkować VAT zużycie produktów spożywczych w ramach prowadzonej działalności?

Nieodpłatne świadczenie członka zarządu dla spółki - jak obliczyć jego wartość

Praca praktykanta nie jest dla firmy nieodpłatnym świadczeniem

Co to jest nieodpłatne świadczenie i jak określić jego wartość

Należy mieć nadzieję, że praktyka organów podatkowych w kwestii opodatkowania świadczeń w naturze będzie wreszcie spójna, a podatnicy i płatnicy nie będą zaskakiwani dalszymi kuriozalnymi interpretacjami.

Tomasz Kret, starszy konsultant w Zespole ds. Podatków Pracowniczych działu prawno-podatkowego PwC

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    REKLAMA