| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > PIT od diet zagranicznych wypłacanych z tytułu podróży służbowej do Polski

PIT od diet zagranicznych wypłacanych z tytułu podróży służbowej do Polski

Do jakiej wysokości zwolnione z opodatkowania mogą być diety, które pracownik zatrudniony przez zagraniczny podmiot otrzymuje z tytułu podróży służbowej do Polski? Przepisy polskiej ustawy o PIT w zestawieniu z przepisami dotyczącymi należności z tytułu podróży służbowych nie dają jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Wątpliwość ta nabiera szczególnej wagi w przypadku, gdy diety – na podstawie stosownego porozumienia - w imieniu zagranicznego pracodawcy wypłaca podmiot polski.

Niemniej jednak zdaniem organów podatkowych, limit 23 PLN nie ma zastosowania w takiej sytuacji.

W interpretacji indywidualnej wydanej w dniu 16 kwietnia 2012 r. przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB4/415-67/12-2/SP) znalazło się bowiem następujące stwierdzenie „(…) nie można zgodzić się ze stanowiskiem Wnioskodawcy, iż ma on prawo do zwolnienia z opodatkowania części diet zagranicznych otrzymanych z tytułu podróży służbowych z Portugalii do Polski, w wysokości 23 zł za każdą dobę podróży służbowej do Polski, gdyż jak wyżej wskazano w przedmiotowej sprawie znajdą również zastosowanie uregulowania zawarte w rozporządzeniu dotyczącym podróży zagranicznej”. 

Organ nie odpowiedział jednak w tej interpretacji na zadane wprost przez Wnioskodawcę pytanie, do jakiej wysokości wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są diety otrzymane przez pracownika portugalskiej spółki z tytułu podróży służbowych odbywanych z Portugalii do Polski.

Dylemat pozostaje…

Wobec powyższego dylemat pozostaje nierozstrzygnięty. Trudno bowiem ustalić zwolniony z opodatkowania limit diety za dobę podróży służbowej do Polski stosując przepisy obu rozporządzeń, które przecież określają regulacje dla dwóch różnych typów podróży służbowych.

Co więcej, przepisy o dietach należnych pracownikowi w przypadku tych podróży stanowią o innym przeznaczeniu tego świadczenia (pokrycie podwyższonych kosztów wyżywienia albo na pokrycie w całości kosztów wyżywienia i inne drobne wydatki).

Ponadto, skoro limit 23 PLN określony w rozporządzeniu o krajowych podróżach służbowych nie powinien być stosowany w podobnych przypadkach, to jaki limit należy zastosować? Przecież żadna z kwot określonych w rozporządzeniu dotyczącym podróży zagranicznych nie limituje wysokości diety dla pracownika odbywającego podróż do Polski.

Jakby tego było mało, rozporządzenia przewidują inny sposób obliczania diet w oparciu o czas podróży służbowej krajowej i zagranicznej.

W takiej sytuacji nasuwa się wniosek, że istniejąca luka w regulacjach powinna zostać  usunięta. Dopóki jednak nie zostaną wprowadzone zmiany w obowiązujących przepisach, podatnicy powinni występować o wykładnię przepisów w ich indywidualnych przypadkach. 

Tomasz Kret, starszy konsultant w Zespole ds. Podatków Pracowniczych w dziale prawno-podatkowym PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Radcowska Mariusz Boruch

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK