| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Firmowy "opłatek" - czy pracownik ma przychód?

Firmowy "opłatek" - czy pracownik ma przychód?

Pracodawcy często organizują swoim pracownikom spotkania z okazji świąt. Takim imprezom z okazji Bożego Narodzenia, czy Wielkanocy towarzyszy z reguły poczęstunek, czasem bogatsza oprawa, np. muzyczna, artystyczna. Czy pracownicy którzy wzięli udział w takim wydarzeniu, uzyskują z tego tytułu przychód opodatkowany PIT? Sprawdźmy, jak interpretują tą kwestię organy podatkowe i sądy.

Oznacza to, że poglądy prezentowane przez NSA jeszcze w listopadzie ubiegłego roku (m.in. w wyroku z 8 listopada 2012 r. II FSK 602/11, w którym NSA uznał, że Wartość [otrzymanego przez pracownika nieodpłatnego świadczenia] może być obliczona jako równowartość części ceny zakupu świadczeń przypadających na poszczególnego uprawnionego), straciły swoją aktualność. Potwierdzają to również coraz częściej pojawiające się interpretacje indywidualne, uwzględniające wyroki sądowe uchylające niekorzystne dla podatników interpretacje. Organy podatkowe przyznają w nich, że jeśli pracodawca nie jest w stanie ustalić precyzyjnego przychodu uzyskanego przez pracownika, nie jest możliwe przypisanie mu go (np. interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 3 października 2013 r., ILPB1/415-917/10/13-S/TW)

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Polecamy: Zmiany 2014 - Podatki, Księgowość, Kadry, Firma, Prawo

Biorąc pod uwagę powyższe, należy zauważyć, że dominująca w ostatnim czasie linia orzecznicza pozwala na stwierdzenie, że w braku obiektywnych kryteriów ustalenia przychodu uczestnika imprezy integracyjnej w konkretnej wysokości,  spółka nie będzie zobowiązana do pobrania zaliczki na podatek z tytułu wzięcia udziału w takiej imprezie.

Aleksandra Bembnista, starszy konsultant w Dziale Prawno-Podatkowym PwC

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kacper Sołoniewicz

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »