| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Pakiety medyczne od pracodawcy są przychodem pracownika

Pakiety medyczne od pracodawcy są przychodem pracownika

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie 7 sędziów uznał, że abonamenty medyczne przyznawane przez pracodawców są przychodem pracowników (uchwała z 24 maja 2010 r. - sygn. II FPS 1/10). Nie ma przy tym znaczenia, czy pracownik skorzystał z oferty lecznicy. Wystarczy, że miał wykupiony abonament, dysponował kartą i mógł skorzystać z usług medycznych. Bowiem samo pozostawanie w gotowości świadczenia usług medycznych przez lecznicę jest dla pracownika obdarowanego pakietem medycznym nieodpłatnym świadczeniem.Pracodawcy powinni więc traktować wartość takiego abonamentu (ustaloną na podstawie umowy z lecznicą) jak inne świadczenia pracownicze i ją opodatkować i oskładkować.

Zatem sam fakt otrzymania przez pracownika od pracodawcy abonamentu (pakietu) medycznego podlega opodatkowaniu PIT. Wynika to z istoty tego typu, że lecznica pozostaje w gotowości świadczenia usług medycznych na wypadek choroby, czy urazu.  Stanowisko takie prezentowały od dawna organy podatkowe i Minister Finansów.

Również finansowanie przez pracodawców pakietów medycznych członkom rodzin pracowników powinno podlegać opodatkowaniu PIT.

Polecamy: serwis Koszty

Oczywiście, jeżeli pracownik nie otrzyma karty upoważniającej do usług medycznych lub w inny (formalny) sposób nie będzie miał możliwości skorzystania z tych usług podatek nie powinien zostać naliczony od wartości tego abonamentu.

Warto jednocześnie pamiętać, że nie podlegają PIT opłacone przez pracodawcę świadczenia z zakresu medycyny pracy, takie jak np. badania wstępne i okresowe, czy inne usługi medyczne wymagane przez prawo pracy przy wykonywaniu określonej pracy, czy wykonywaniu pracy w szczególnych warunkach.

Pełna treść uchwały NSA z 24 maja 2010 r. (sygn. II FPS 1/10) w sprawie pakietów medycznych.

Podobnie uznał NSA w uchwale z 24 października 2011 r. - sygn. II FPS 7/10.

Polecamy: serwis VAT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

widoczni.com

Agencja marketingu internetowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »