REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Konkurs dla pracowników kontrahenta – obowiązki płatnika

Grupa ECDP
Jedna z wiodących grup konsultingowych w Polsce
Konkurs dla pracowników kontrahenta – obowiązki płatnika
Konkurs dla pracowników kontrahenta – obowiązki płatnika
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedsiębiorcy w celu zwiększenia efektywności prowadzonej działalności podejmują różnorodne działania o charakterze marketingowym. Jednym z takich działań jest organizacja konkursu dla osób zajmujących się bezpośrednio sprzedażą produktów (usług) oferowanych przez przedsiębiorcę (np. pracowników jego kontrahenta).

Udział w konkursie (w tym możliwość otrzymania nagrody) może być przy tym powiązany z poziomem realizowanej sprzedaży co stymuluje pracowników kontrahenta do większej efektywności (wzmożonej sprzedaży produktów) i zwiększenia obrotu generowanego przez przedsiębiorcę.

Autopromocja

Przepisy ustawy o PIT nie zawierają definicji pojęcia „konkurs”. W powszechnym rozumieniu konkurs – to postępowanie mające na celu wyłonienie zwycięzcy, bądź kilku zwycięzców spośród grupy najlepszych uczestników spełniających określone kryteria. Dokonując w tym zakresie wykładni językowej należy wskazać, że konkurs jest to przedsięwzięcie dające możliwość wyboru najlepszych wykonawców, np. najlepszych sprzedawców (Słownik Języka Polskiego PWN).

Koniecznym elementem konkursu jest również współzawodnictwo w celu osiągnięcia najlepszego rezultatu. Oprócz elementu współzawodnictwa równie istotna jest formalna strona przedsięwzięcia (regulamin określający zasady udziału w konkursie, sposób jego przeprowadzenia, sposób wyłonienia zwycięzcy, nagrody). Projektowane przedsięwzięcie musi więc spełniać powyższe przesłanki w celu uznania go za konkurs.

W przypadku uznania organizowanej akcji marketingowej za konkurs dla pracowników kontrahenta organizator (przedsiębiorca) pełni funkcje płatnika w odniesieniu do wydawanych nagród. W tym zakresie co do zasady zastosowanie znajduje art. 30 ust. 1 pkt 2 ustawy o PIT zgodnie z którym podmiot przekazujący nagrodę jest zobowiązana pobrać zryczałtowany 10% podatek dochodowy.

Uwzględniając dodatkowo, iż co do zasady w konkursach mamy do czynienia z nagrodami rzeczowymi również na otrzymującym nagrodę (pracowniku kontrahenta), zgodnie z art. 41 ust. 7 pkt 1 ustawy o PIT ciążą obowiązki (obowiązek wpłaty przed udostępnieniem nagrody zryczałtowanego podatku dochodowego).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Obciążenie organizatora konkursu podatkiem

Przez odpowiednie uregulowania zawarte w regulaminie konkursu, organizator może przejąć na siebie ciężar podatku przyznając zwycięzcom nagrodę dodatkową w wysokości kwoty pieniężnej przeznaczanej na pokrycie podatku. Przyznanie dodatkowej nagrody pieniężnej i wyrażenie w tym zakresie zgody przez uczestnika konkursu pozwoli na potrącenie podatku od wygranej z dodatkowej nagrody pieniężnej oraz wyłączenie obowiązku wpłaty zryczałtowanego podatku przez otrzymującego nagrodę laureata.

Rozlicz szybko PITY 2015 z płytą CD

Przyjęte powyżej rozwiązanie pozwoli zachować neutralność podatkową przekazanej nagrody po stronie pracowników kontrahenta. Stosownie do treści art. 42 ust. 1 ustawy o PIT, przedsiębiorca jako organizator konkursu wstępując w rolę płatnika przekaże kwoty pobranego (potrąconego) zryczałtowanego podatku w terminie do dnia 20 miesiąca następującego po miesiącu, w którym go pobierze na rachunek właściwego urzędu skarbowego a ponadto po zakończeniu roku, do końca stycznia prześle do tego urzędu roczną deklarację PIT-8AR.

Końcowo należy wskazać, iż istnieje możliwość zwolnienia z opodatkowania nagród otrzymanych w pewnego rodzaju konkursach. Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy o PIT wolne od podatku dochodowego są bowiem m.in. wartości wygranych w konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu. Należy jednak pamiętać, iż zwolnieniu podlega jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród która nie przekracza kwoty 760 zł (przekroczenie jednorazowej wartości nagrody powoduje obowiązek pobrania podatku od całej wartości nagrody).

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Tomasz Musialski

Konsultant Podatkowy w Dziale Podatków Bezpośrednich ECDDP

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Rozliczenie ulgi na dzieci po rozwodzie kwestią sporną. Były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

REKLAMA