Zwolnienie z PIT częściowo nieodpłatnego świadczenia dowozu pracowników do pracy

REKLAMA
REKLAMA
Sprawa dotyczyła spółki, która na mocy uregulowań zawartych w zbiorowym układzie pracy, dofinansowywała pracownikom transport autobusowy z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania pracy i z powrotem. Pracownicy partycypowali w kosztach organizacji dojazdu, pokrywając 40% rzeczywistej ceny ceny biletów.
REKLAMA
Na tym tle, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu organizowanego przez spółkę przewozu do i z miejsca pracy, o którym mowa w zakładowym układzie zbiorowym pracy, w części finansowanej przez pracodawcę, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy o PIT.
Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia
Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że w przedmiotowej sprawie warunki zwolnienia świadczenia z PIT zostały spełnione, ponieważ (i) świadczenie w postaci dowozu do i z pracy stanowi świadczenie na rzecz pracownika, (ii) świadczenie przyjmuje postać niepieniężną, (iii) dowóz do i z pracy jest organizowany przez pracodawcę, (iv) dowóz do i z pracy odbywa się pojazdem spełniającym definicję autobusu w rozumieniu ustawy Prawo o ruchu drogowym. Spółka stawia do dyspozycji pracowników świadczenie w postaci możliwości skorzystania z przewozu (finansując je z własnych środków, a dopiero niejako w następnym kroku „odzyskując” część tak poniesionych kosztów), co oznacza, że spółka zapewnia pracownikom świadczenie niepieniężne częściowo odpłatne.
Zdaniem spółki, analiza treści art. 21 ust 1 pkt 14a ustawy o PIT wskazuje, że nie dotyczy on wyłącznie świadczeń nieodpłatnych, ale każdej niepieniężnej formy wsparcia pracowników. W nowo uchwalonym przepisie ustawodawca posłużył się bowiem terminem „świadczenie”, a nie „świadczenie bezpłatne/nieodpłatne”. Powyższe uzasadnia w opinii spółki wniosek, iż z tytułu finansowania części kosztów transportu pracowników z miejsca zamieszkania do miejsca pracy, nie ciążą na niej obowiązki płatnika.
Organ podatkowy podzielił to stanowisko, odstępując od uzasadnienia interpretacji.
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
(Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 11 czerwca 2015 r., IPTPB1/4511-144/15-4/SJ).
REKLAMA
REKLAMA