reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Zwolnienie z PIT częściowo nieodpłatnego świadczenia dowozu pracowników do pracy

Zwolnienie z PIT częściowo nieodpłatnego świadczenia dowozu pracowników do pracy

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi w wydanej 11 czerwca 2015 r. interpretacji indywidualnej potwierdził, że ze zwolnienia z PIT z tytułu finansowania przez pracodawcę autobusowego transportu pracowników do miejsca pracy, korzystają również świadczenia częściowo odpłatne. Oznacza to, że zwolnienie znajdzie zastosowanie również w przypadku, gdy pracownicy częściowo partycypują w kosztach dojazdu.

Sprawa dotyczyła spółki, która na mocy uregulowań zawartych w zbiorowym układzie pracy, dofinansowywała pracownikom transport autobusowy z miejsca zamieszkania do miejsca wykonywania pracy i z powrotem. Pracownicy partycypowali w kosztach organizacji dojazdu, pokrywając 40% rzeczywistej ceny ceny biletów.

Na tym tle, spółka zwróciła się do organu podatkowego z wnioskiem o interpretację, w którym zapytała, czy wartość świadczenia otrzymanego przez pracownika z tytułu organizowanego przez spółkę przewozu do i z miejsca pracy, o którym mowa w zakładowym układzie zbiorowym pracy, w części finansowanej przez pracodawcę, korzysta ze zwolnienia z opodatkowania przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 14a ustawy o PIT.

Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia

Prezentując własne stanowisko, spółka wskazała, że w przedmiotowej sprawie warunki zwolnienia świadczenia z PIT zostały spełnione, ponieważ (i) świadczenie w postaci dowozu do i z pracy stanowi świadczenie na rzecz pracownika, (ii) świadczenie przyjmuje postać niepieniężną, (iii) dowóz do i z pracy jest organizowany przez pracodawcę, (iv) dowóz do i z pracy odbywa się pojazdem spełniającym definicję autobusu w rozumieniu ustawy Prawo o ruchu drogowym. Spółka stawia do dyspozycji pracowników świadczenie w postaci możliwości skorzystania z przewozu (finansując je z własnych środków, a dopiero niejako w następnym kroku „odzyskując” część tak poniesionych kosztów), co oznacza, że spółka zapewnia pracownikom świadczenie niepieniężne częściowo odpłatne.

Zdaniem spółki, analiza treści art. 21 ust 1 pkt 14a ustawy o PIT wskazuje, że nie dotyczy on wyłącznie świadczeń nieodpłatnych, ale każdej niepieniężnej formy wsparcia pracowników. W nowo uchwalonym przepisie ustawodawca posłużył się bowiem terminem „świadczenie”, a nie „świadczenie bezpłatne/nieodpłatne”. Powyższe uzasadnia w opinii spółki wniosek, iż z tytułu finansowania części kosztów transportu pracowników z miejsca zamieszkania do miejsca pracy, nie ciążą na niej obowiązki płatnika.

Organ podatkowy podzielił to stanowisko, odstępując od uzasadnienia interpretacji. 

50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Limity ulg i odliczeń w PIT

(Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 11 czerwca 2015 r., IPTPB1/4511-144/15-4/SJ).

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Marta Maria Bandzmer

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama