reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Kiedy pracownik może zastosować 50% koszty uzyskania przychodów

Kiedy pracownik może zastosować 50% koszty uzyskania przychodów

Warunkiem, który umożliwia pracownikowi zastosowanie koszty uzyskania przychodów w PIT wg stawki 50% jest, wynikający z umowy o pracę, podział wynagrodzenia z tytułu korzystania z prawa autorskiego i wynagrodzenia wynikającego z wykonywania czynności nie chronionych prawem autorskim.

Projekty przygotowywane na etacie

Powyższe stwierdzenie jest stanowiskiem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w sprawie dotyczącej pracownika  na stanowisku asystenta projektanta konstrukcji  zatrudnionego na umowę o pracę. Czas pracy w tym wypadku jest rejestrowany  w systemie rozliczeniowym. Rejestracja czasu pracy rozgranicza go na czas pracy związany z tworzeniem projektów technicznych i na czas pracy dotyczący wykonywania innych czynności, a obowiązek jego rejestracji jest nałożony na pracownika. Wynagrodzenie zaś zostało ustalone w stałej kwocie. Prawa autorskie przenoszone są na pracodawcę, za co pracownik nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia.

W związku z powyższym, zostało postawione pytanie, czy do przychodu z tytułu wynagrodzenia za pracę twórczą, które to wynagrodzenie wynika z czasu pracy udokumentowanego w systemie rozliczeniowym obowiązującym u pracodawcy, można zastosować koszty uzyskania przychodu, pomimo że pracodawca w PIT-11 nie wykazuje kosztów uzyskania przychodu przysługujących pracownikowi z tytułu wykonywania pracy twórczej.

Konieczne jest wyodrębnienie w umowie o pracę wynagrodzenia z tytułu korzystania z praw autorskich lub rozporządzania nimi

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, 50% kosztów uzyskania przychodów można zastosować, gdy:

  • praca wykonywana przez pracownika, jest przedmiotem prawa autorskiego, a więc spełnia przesłanki utworu określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
  • pracownik jest twórcą w rozumieniu tej ustawy i uzyskiwanie przychodu przez pracownika wynika z korzystania przez twórcę z tychże praw lub rozporządzania tymi prawami,
  • umowa o pracę przewiduje zróżnicowanie wynagrodzenia należnego pracownikowi na część związaną z korzystaniem z praw autorskich i część związaną z wykonywaniem typowych obowiązków pracowniczych oraz pracodawca prowadzi stosowną dokumentację w tym zakresie, np. prowadzi szczegółową ewidencję.

PIT-Y 2015 (książka + CD)

Na podstawie powołanych wyżej przepisów należy wskazać, że „samo posiadanie statusu twórcy utworów jest niewystarczające do zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.

Niezbędne jest, by twórca osiągał przychód bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich lub pokrewnych lub rozporządzaniem tymi prawami”. Co więcej z umowy lub innego stosownego dokumentu powinno wynikać, „jaka część wynagrodzenia obejmuje wynagrodzenie z tytułu korzystania z prawa autorskiego, a jaka część dotyczy czynności nie chronionych prawem autorskim.

Tylko bowiem takie rozróżnienie, jak również dokumentowanie prac – utworów chronionych prawem autorskim oraz wypłaconych wynagrodzeń z tego tytułu daje podstawę do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów”.

W tym wypadku, gdy wynagrodzenie jest otrzymywane wyłącznie za świadczenie pracy (bez dodatkowego wynagrodzenia z tytułu przeniesienia praw autorskich na pracodawcę), nie można zastosować  50% kosztów uzyskania przychodu.

Źródło: Indywidualna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach wydana 25 lutego 2016 r. (IBPB-2-1/4511-577/15/AD)

Oprac. Monika Gołębiewska

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Vaillant Sp. z o.o.

Producent kompletnych rozwiązań systemów grzewczych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama