Kiedy pracownik może zastosować 50% koszty uzyskania przychodów

REKLAMA
REKLAMA
Projekty przygotowywane na etacie
Powyższe stwierdzenie jest stanowiskiem Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach w sprawie dotyczącej pracownika na stanowisku asystenta projektanta konstrukcji zatrudnionego na umowę o pracę. Czas pracy w tym wypadku jest rejestrowany w systemie rozliczeniowym. Rejestracja czasu pracy rozgranicza go na czas pracy związany z tworzeniem projektów technicznych i na czas pracy dotyczący wykonywania innych czynności, a obowiązek jego rejestracji jest nałożony na pracownika. Wynagrodzenie zaś zostało ustalone w stałej kwocie. Prawa autorskie przenoszone są na pracodawcę, za co pracownik nie otrzymuje dodatkowego wynagrodzenia.
REKLAMA
W związku z powyższym, zostało postawione pytanie, czy do przychodu z tytułu wynagrodzenia za pracę twórczą, które to wynagrodzenie wynika z czasu pracy udokumentowanego w systemie rozliczeniowym obowiązującym u pracodawcy, można zastosować koszty uzyskania przychodu, pomimo że pracodawca w PIT-11 nie wykazuje kosztów uzyskania przychodu przysługujących pracownikowi z tytułu wykonywania pracy twórczej.
Konieczne jest wyodrębnienie w umowie o pracę wynagrodzenia z tytułu korzystania z praw autorskich lub rozporządzania nimi
Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, 50% kosztów uzyskania przychodów można zastosować, gdy:
- praca wykonywana przez pracownika, jest przedmiotem prawa autorskiego, a więc spełnia przesłanki utworu określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych,
- pracownik jest twórcą w rozumieniu tej ustawy i uzyskiwanie przychodu przez pracownika wynika z korzystania przez twórcę z tychże praw lub rozporządzania tymi prawami,
- umowa o pracę przewiduje zróżnicowanie wynagrodzenia należnego pracownikowi na część związaną z korzystaniem z praw autorskich i część związaną z wykonywaniem typowych obowiązków pracowniczych oraz pracodawca prowadzi stosowną dokumentację w tym zakresie, np. prowadzi szczegółową ewidencję.
Na podstawie powołanych wyżej przepisów należy wskazać, że „samo posiadanie statusu twórcy utworów jest niewystarczające do zastosowania podwyższonych kosztów uzyskania przychodu.
Niezbędne jest, by twórca osiągał przychód bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich lub pokrewnych lub rozporządzaniem tymi prawami”. Co więcej z umowy lub innego stosownego dokumentu powinno wynikać, „jaka część wynagrodzenia obejmuje wynagrodzenie z tytułu korzystania z prawa autorskiego, a jaka część dotyczy czynności nie chronionych prawem autorskim.
Tylko bowiem takie rozróżnienie, jak również dokumentowanie prac – utworów chronionych prawem autorskim oraz wypłaconych wynagrodzeń z tego tytułu daje podstawę do zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów”.
W tym wypadku, gdy wynagrodzenie jest otrzymywane wyłącznie za świadczenie pracy (bez dodatkowego wynagrodzenia z tytułu przeniesienia praw autorskich na pracodawcę), nie można zastosować 50% kosztów uzyskania przychodu.
Źródło: Indywidualna interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach wydana 25 lutego 2016 r. (IBPB-2-1/4511-577/15/AD)
Oprac. Monika Gołębiewska
REKLAMA
REKLAMA