| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Pracownik > Jak wypełnić i złożyć formularz PIT-2

Jak wypełnić i złożyć formularz PIT-2

Co daje złożenie formularza PIT-2? W jakich sytuacjach się go wypełnia? Kiedy należy wycofać takie oświadczenie? Jakie dane na druku należy wypełnić?

Zastosowanie PIT-2

PIT-2 jest drukiem składanym przez pracowników w sytuacji gdy chcą, aby miesięczne zaliczki na podatek dochodowy były pomniejszane o 1/12 kwoty zmniejszającej podatek. Formularz należy złożyć przed wypłatą pierwszego wynagrodzenia. Ponadto jeśli w kolejnych latach nie ma zmian, to nie trzeba składać ponownie oświadczenia PIT-2.

Ustawodawca określił, że w 2017 roku nadal 1/12 jest liczona od kwoty 556,02 zł, czyli miesięczne pomniejszenie zaliczki jest równe 46,33 zł. Jest to warte podkreślenia, gdyż kwota zmniejszająca podatek została urozmaicona dla poszczególnych podatników i obecnie jest z przedziału [0; 1188].

Należy pamiętać, że pod pojęciem pracownika rozumieć należy osobę zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę.

Omówienie formularza PIT-2

Formularz PIT-2 jest krótkim dokumentem, w którym pracownik składa pracodawcy oświadczenie. Pracownik upoważnia pracodawcę do pomniejszana miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy o kwotę 1/12 z 556,02 zł, czyli 46,33 zł. Co więcej pracownik oświadcza, że :

  1. nie otrzymuje emerytury lub renty za pośrednictwem płatnika,
  2. nie osiąga dochodów z tytułu członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
  3. nie otrzymuje świadczeń pieniężnych wypłacanych z Funduszu Pracy lub z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych,
  4. nie osiąga dochodów, od których jestem obowiązany(-na) opłacać w ciągu roku podatkowego zaliczki na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy o PIT, tj. dochodów:
    1. z działalności gospodarczej, o której mowa w art. 14 ustawy,
    2. z najmu lub dzierżawy.

W punkcie 4 jest mowa o pozarolniczej działalności gospodarczej lub najmie/dzierżawie opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Jeśli chodzi o sam fakt wypełnienia druku, to na wstępie jednak należy uzupełnić NIP lub PESEL podatnika, czyli pracownika.

 

W kolejnej części wpisuje się pełne dane zakładu pracy.

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bogacz Bartoszewicz Kancelaria Radców Prawnych

Obsługa prawna klientów indywidualnych i przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »