REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Co zmieniło się w prawie podatkowym w związku z programem opcji menadżerskich?

Co zmieniło się w prawie podatkowym w związku z programem opcji menadżerskich?
Co zmieniło się w prawie podatkowym w związku z programem opcji menadżerskich?

REKLAMA

REKLAMA

Od 1 stycznia 2018 roku weszła w życie nowelizacja ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa doprecyzowuje m.in. kwestie związane z opodatkowaniem przychodów z tytułu uczestnictwa w tzw. pracowniczych programach motywacyjnych.

- Istotną kwestią tej nowelizacji jest wprowadzenie szeregu regulacji doprecyzowujących kwestie kwalifikacji źródła przychodu oraz momentu jego powstania. Do roku 2017 polskie organy podatkowe prezentowały niejednolite stanowisko w powyższym zakresie. Stanowisko to było często sprzeczne z ugruntowaną linią orzeczniczą prezentowaną przez sądy administracyjne. Organy podatkowe uznawały, że przychód w ramach programów opcyjnych powstaje w momencie nabycia akcji jako przychód z innych źródeł. Równocześnie sądy administracyjne stały na stanowisku, że do przysporzenia majątkowego dochodziło dopiero w momencie odpłatnego zbycia akcji, a przychód w ten sposób otrzymany stanowi przychód z kapitałów pieniężnych opodatkowanych stawką 19% - mówi Marcin Kukulski Dyrektor Trio Advisory, posiadający wieloletnie doświadczenie w projektach z zakresu wyceny i konstrukcji programów opcji menedżerskich.

Autopromocja

- W przepisach obowiązujących od 1 stycznia 2018 roku wprowadzono ogólną zasadę, zgodnie z którą przychody uzyskiwane poprzez wypłatę środków pieniężnych w ramach programów motywacyjnych nie stanowią przychodu z kapitałów pieniężnych. Przychody te należy zaliczyć do tego źródła przychodów, w ramach którego przychód ten został uzyskany (np. ze stosunku pracy). Sytuacja ta dotyczy szczególnie popularnych w latach 2014-2017 programów opartych na instrumentach pochodnych, których wartość uzależniona była od wartości akcji na GPW, przy czym same akcje nie były przyznawane uczestnikom programów – dodaje ekspert.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Ustawa przewiduje możliwość odroczenia przychodu z tytułu nabycia akcji w ramach programu opcyjnego do momentu ich finalnej sprzedaży przy spełnieniu wskazanych w ustawie warunków oraz tylko w przypadku określonego typu programów opcyjnych:

Dalszy ciąg materiału pod wideo
  1. Organizatorem programu opcyjnego, w którym uczestniczy pracownik musi być spółka akcyjna (lub jej spółka dominująca), od której podatnik uzyskuje świadczenia lub inne należności w ramach stosunku pracy lub działalności wykonywanej osobiście.
  2. Program opcyjny musi być utworzony na podstawie uchwały walnego zgromadzenia spółki.
  3. W wyniku realizacji programu opcyjnego utworzonego przez tę spółkę podatnik faktycznie obejmuje lub nabywa akcje tej spółki lub akcje spółki w stosunku do niej dominującej. Nie dotyczy to sytuacji, w których pracownik otrzymuje tylko ekwiwalent pieniężny z tytułu uczestnictwa w programie nie uzyskując prawa do faktycznego objęcia lub nabycia akcji.

- W praktyce mamy do czynienia z odroczeniem opodatkowania, ponieważ mimo że przychód powstaje już na etapie nabycia akcji to jednak przychodu tego nie rozpoznajemy. Obowiązek podatkowy powstaje natomiast w momencie odpłatnego zbycia akcji, które opodatkowane jest stawką 19% - podkreśla Marcin Kukulski z Trio Advisory.

- Konsekwencją zmian w przepisach podatkowych będzie z pewnością duży spadek zainteresowania firm programami opartymi na instrumentach pochodnych. Niemniej programy oparte na akcjach, przy założeniu woli akcjonariuszy do rozwodnienia kapitału, wciąż są ciekawym narzędziem motywacji kluczowych pracowników - dodaje.

Programy opcji menedżerskich to bardzo dobre narzędzie pozwalające łączyć interesy dwóch grup działających w ramach jednej firmy: akcjonariuszy/udziałowców oraz pracowników. Obie te grupy stają się wówczas jedną drużyną, której celem jest zwiększanie wartości firmy. Dobrze zaplanowane programy mają jasno zdefiniowany cel, dobrze dobrane kryteria oceny i w większości przypadków pozwalają na osiągnięcie wymiernych korzyści obu zainteresowanym grupom. Program powinien motywować do ponadprzeciętnego zaangażowania pracowników.

- Obecnie wiele firm, zarówno spółek akcyjnych jak i spółek z o.o. (w tym także start-up’ów) zdaje sobie sprawę, że kluczem do ich rozwoju i wzrostu wartości są odpowiednio zmotywowani pracownicy. Podstawowe świadczenia pieniężne takie jak wynagrodzenia zasadnicze nie są dobrym motywatorem. Pracownicy, a szczególnie ci kluczowi pracownicy mają świadomość, że ich wytężona praca, kreatywność, wymyślanie nowych produktów lub usług przekłada się na zysk firmy i na jej wartość Najlepszym motywatorem do takich działań jest więc bezpośredni udział w tym zysku i wzroście wartości firmy – mówi Magdalena Karda Prezes Trio Advisory.

I dodaje, że ma to szczególne znaczenie w firmach innowacyjnych i nowo zakładanych start-up’ach. Takim firmom zależy na przyciągnięciu najlepszych ludzi, którzy często muszą zaakceptować niższe niż w korporacyjnym środowisku wynagrodzenie.

- Rolą pracodawcy jest więc zadbanie o odpowiedni motywator w postaci programu opcji menedżerskich, który w przyszłości pozwoli pracownikom partycypować w sukcesie. Polskie firmy w ostatnim czasie zmagają się z trudnościami w rekrutacji wartościowych pracowników. Planując dalsze losy firmy warto rozważyć wprowadzenie programu opcji menedżerskich jako narzędzia wyróżniającego firmę na tle konkurencji i pozwalającego przyciągnąć talenty – podkreśla Magdalena Karda, Prezes Trio Advisory.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

REKLAMA