| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Od 2011 r. obowiązują nowe wzory deklaracji PIT do rozliczenia dochodów roku 2010

Od 2011 r. obowiązują nowe wzory deklaracji PIT do rozliczenia dochodów roku 2010

Minister Finansów wydał rozporządzenie wprowadzające nowe wzory formularzy PIT-37, PIT-36 , PIT-38, PIT-36L, PIT-39, PIT-D, PIT-O. Te nowe wzory druków PIT mają zastosowanie do dochodów uzyskanych (lub poniesionych strat) od dnia 1 stycznia 2010 r.

Ponadto zasady techniki prawodawczej stanowiące załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie zasad techniki prawodawczej (Dz.U. Nr 100, poz. 908) nie przewidują obowiązku nowelizacji aktów normatywnych w związku z ogłoszeniem tekstu jednolitego ustawy. To samo dotyczy wzorów formularzy stanowiących załącznik do rozporządzenia.

Z tych też względów zmianę związaną z ogłoszeniem jednolitego tekstu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych proponuje się wprowadzić wyłącznie we wzorach zeznań podatkowych (zmienianych w związku z ustawą z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw) oraz w załączniku PIT/O (zmienianym z uwagi na nową numerację pozycji w PIT-28 - zmiana pozycji w tym formularzu podyktowana jest wejściem w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw, Dz.U. Nr 3 poz. 13; przy czym wzór PIT-28 określany jest odrębnym rozporządzeniem).

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Wyżej opisane zmiany numeracji pozycji w PIT-28 powodują również konieczność modyfikacji formularza PIT/D.

Bez zmian pozostałby natomiast załącznik PIT/M, PIT/B, PIT/Z oraz PIT/ZG. To samo dotyczy wzoru PIT-40. W konsekwencji, w celu dokonania rocznego obliczenia podatku za 2010 r. płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będą mogli wykorzystać ubiegłoroczny druk, odpowiednio program komputerowy do jego wypełnienia, minimalizując tym samym koszty związane z rocznym obliczeniem podatku.

Nowe wzory PIT-ów będą miały zastosowanie do uzyskanych dochodów lub poniesionych strat od dnia 1 stycznia 2010 r., z wyjątkiem podatników, którzy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia (planowanym na 1 stycznia 2011 r.) złożyli zeznanie na formularzach dotychczasowych.

Dotyczy to podatników podlegających w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, którzy stosownie do postanowień art. 45 ust. 7 ustawy o PIT są obowiązani złożyć zeznanie (a) podatkowe przed opuszczeniem terytorium Polski.

Nowe rozporządzenie dotyczące formularzy PIT

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

MotoKariera

Kariera w motoryzacji na najwyższym biegu!

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »