REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Od 2011 r. obowiązują nowe wzory deklaracji PIT do rozliczenia dochodów roku 2010

Od 2011 r. obowiązują nowe wzory deklaracji PIT do rozliczenia dochodów roku 2010
Od 2011 r. obowiązują nowe wzory deklaracji PIT do rozliczenia dochodów roku 2010

REKLAMA

REKLAMA

Minister Finansów wydał rozporządzenie wprowadzające nowe wzory formularzy PIT-37, PIT-36 , PIT-38, PIT-36L, PIT-39, PIT-D, PIT-O. Te nowe wzory druków PIT mają zastosowanie do dochodów uzyskanych (lub poniesionych strat) od dnia 1 stycznia 2010 r.

Dotychczasowe wersje tych formularzy PIT zostały ustalone rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie określenia wzorów rocznego obliczenia podatku oraz zeznań podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. Nr 212, poz. 1335), i mają zastosowanie do rozliczenia dochodów (strat) uzyskanych począwszy od 1 stycznia 2008 r.

Autopromocja

Nowe wzory druków PIT 2011

Obecnie, zdaniem resortu finansów konstrukcja zeznań podatkowych (PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39) wymaga modyfikacji, gdyż od 1 stycznia 2011 r.:

1) ograniczeniu ulega zakres danych jakie podatnik będzie zobligowany podać w zeznaniu podatkowym, w sytuacji gdy zdecyduje się na złożenie wniosku o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego. Stosownie do postanowień art. 45c ust. 3 ustawy w brzmieniu nadanym przez art. 3 pkt 2 lit.b ustawy z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. Nr 28, poz. 146), począwszy od zeznań podatkowych za 2010 r. identyfikacja organizacji pożytku publicznego odbywać się będzie wyłącznie po numerze wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego, a nie jak miało to miejsce w latach ubiegłych – poprzez podanie nazwy oraz numeru KRS wybranej organizacji.
Efektem powyższej zmiany jest usunięcie we wzorach zeznań podatkowych w części zatytułowanej „Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)” pola „Nazwa OPP”;

2) zmianie ulega podstawa prawna przesyłania organizacji pożytku publicznego przez naczelnika urzędu skarbowego informacji w sprawie wysokości zadeklarowanej kwoty oraz danych identyfikacyjnych podatników, którzy złożyli wniosek o przekazanie 1% podatku. Według obecnego stanu prawnego podstawę udzielenia tego rodzaju informacji stanowi art. 45c ust. 5 ustawy, natomiast po zmianach wprowadzonych ustawą z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego
i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw, będzie to art. 45c ust. 5 pkt 1 i 2 ustawy;

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dodatkowo w Dzienniku Ustaw z 2010 r. Nr 51, poz. 307 zostało opublikowane obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 25 marca 2010 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Proponuje się odzwierciedlenie tego faktu, jednakże wyłącznie w formularzach podatkowych, które są modyfikowane z innych przyczyn (np. wyżej wymienionych). Obwieszczenie w sprawie ogłoszenia tekstu jednolitego nie ma bowiem charakteru konstytutywnego, nie tworzy nowych praw ani obowiązków po stronie podmiotów tego prawa. 

Ponadto zasady techniki prawodawczej stanowiące załącznik do rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów z dnia 20 czerwca 2002 r. w sprawie zasad techniki prawodawczej (Dz.U. Nr 100, poz. 908) nie przewidują obowiązku nowelizacji aktów normatywnych w związku z ogłoszeniem tekstu jednolitego ustawy. To samo dotyczy wzorów formularzy stanowiących załącznik do rozporządzenia.

Z tych też względów zmianę związaną z ogłoszeniem jednolitego tekstu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych proponuje się wprowadzić wyłącznie we wzorach zeznań podatkowych (zmienianych w związku z ustawą z dnia 22 stycznia 2010 r. o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw) oraz w załączniku PIT/O (zmienianym z uwagi na nową numerację pozycji w PIT-28 - zmiana pozycji w tym formularzu podyktowana jest wejściem w życie ustawy z dnia 17 grudnia 2009 r. o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw, Dz.U. Nr 3 poz. 13; przy czym wzór PIT-28 określany jest odrębnym rozporządzeniem).

Polecamy: VAT 2011

Polecamy: Podatki 2011

Wyżej opisane zmiany numeracji pozycji w PIT-28 powodują również konieczność modyfikacji formularza PIT/D.

Bez zmian pozostałby natomiast załącznik PIT/M, PIT/B, PIT/Z oraz PIT/ZG. To samo dotyczy wzoru PIT-40. W konsekwencji, w celu dokonania rocznego obliczenia podatku za 2010 r. płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych będą mogli wykorzystać ubiegłoroczny druk, odpowiednio program komputerowy do jego wypełnienia, minimalizując tym samym koszty związane z rocznym obliczeniem podatku.

Nowe wzory PIT-ów będą miały zastosowanie do uzyskanych dochodów lub poniesionych strat od dnia 1 stycznia 2010 r., z wyjątkiem podatników, którzy przed dniem wejścia w życie rozporządzenia (planowanym na 1 stycznia 2011 r.) złożyli zeznanie na formularzach dotychczasowych.

Dotyczy to podatników podlegających w Polsce ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, którzy stosownie do postanowień art. 45 ust. 7 ustawy o PIT są obowiązani złożyć zeznanie (a) podatkowe przed opuszczeniem terytorium Polski.

Nowe rozporządzenie dotyczące formularzy PIT

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

REKLAMA