| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Jak rozliczyć dochody niepełnoletniego dziecka

Jak rozliczyć dochody niepełnoletniego dziecka

Zasadą jest, że osoby, które wychowują małoletnie dzieci (lub dziecko), zarówno własne, jak i przysposobione, powinny dochody tych dzieci podlegające opodatkowaniu na terytorium RP (w tym dochody zagraniczne) doliczyć do własnych dochodów wykazanych w zeznaniu rocznym, jeżeli przysługuje im prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci (art. 7 ust. 1 ustawy o PIT). Doliczenie dotyczy tylko tych dochodów, które dziecko uzyskało przed osiągnięciem pełnoletniości.

Wpisuje się w nim: przychód, koszty uzyskania tego przychodu, dochód (lub stratę), a także zaliczki od uzyskanych przez małoletnie dziecko przychodów z rent krajowych i zagranicznych, najmu lub dzierżawy, praw majątkowych, a także innych przychodów podlegających łącznemu opodatkowaniu z przychodami rodziców.

Po wypełnieniu załącznika PIT/M rodzice muszą wynikający z niego dochód oraz sumę zaliczek przenieść do odpowiednich pozycji zeznania PIT-36. Służą do tego pozycje od 131 do 134.

Jeżeli małżonkowie składają odrębne zeznania podatkowe, dochody małoletnich dzieci winny być doliczane po połowie każdemu małżonkowi. Nie dotyczy to sytuacji kiedy orzeczono separację. W takim przypadku dochody dolicza się do dochodów osoby, która wychowuje dziecko (art. 7 ust. 2 i 3 ustawy o PIT).

ROZSTRZYGNIĘCIA NAJCZĘSTSZYCH PROBLEMÓW

1. W sytuacji, gdy małoletni osiąga przychody ze źródła „Kapitały pieniężne” (np. ze sprzedaży akcji), rodzice w swoim imieniu sporządzają dwa odrębne zeznania PIT-38 i wykazują po połowie dochodów uzyskanych przez ich małoletnie dziecko. Nie składają PIT/M.

2. Natomiast, w sytuacji gdy małoletni osiąga dochody z odsetek od środków na rachunkach bankowych znajdujących się za granicą, rodzice wykazują podatek w zeznaniu PIT-36 w poz. 197 – 198 i odpowiednio podatek zapłacony za granicą w poz. 199 -200.
W sytuacji gdy rodzice składają odrębne zeznania PIT-36 podatek wykazuje się, w obu zeznaniach od połowy dochodów małoletniego. Jeżeli rodzice składają PIT-36L wtedy podatek od połowy dochodu z odsetek wykazują w poz. 62, a podatek zapłacony zagranicą (również od połowy dochodu) w poz. 63. Nie składają PIT/M. 

3. W przypadku, gdy rodzic i dziecko otrzymują rentę, organ rentowy wystawia jeden PIT-40A/11A na imię rodzica, ujmując w nim dochody rodzica oraz dziecka. W takiej sytuacji rodzic nie dołącza do zeznania druku PIT/M. 

4. Jeżeli rentę otrzymuje tylko dziecko - organ rentowy winien wystawić PIT-40A/11A na imię dziecka. Rodzic składa wtedy PIT/M. (Z praktyki wiemy jednakże, że organ rentowy wystawia PIT-40A/11A na imię rodzica, a na imię dziecka tylko w przypadku gdy nie ma rodziców – nie kwestionujemy tego). 

5. W sytuacji gdy małoletni osiąga dochody z najmu (dzierżawy) opodatkowane wg ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, wtedy każdy z rodziców składa odrębne zeznanie PIT-28 w swoim imieniu, a nie w imieniu dziecka, w którym wykazuje po połowie przychodów dziecka. Rodzice nie składają wtedy PIT/M. 

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Szymański

Doradca podatkowy z Departamentu Kontroli Podatkowych Mariański Group Kancelaria Prawno-Podatkowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »