| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Jak rozliczyć dochody niepełnoletniego dziecka

Jak rozliczyć dochody niepełnoletniego dziecka

Zasadą jest, że osoby, które wychowują małoletnie dzieci (lub dziecko), zarówno własne, jak i przysposobione, powinny dochody tych dzieci podlegające opodatkowaniu na terytorium RP (w tym dochody zagraniczne) doliczyć do własnych dochodów wykazanych w zeznaniu rocznym, jeżeli przysługuje im prawo pobierania pożytków ze źródeł przychodów dzieci (art. 7 ust. 1 ustawy o PIT). Doliczenie dotyczy tylko tych dochodów, które dziecko uzyskało przed osiągnięciem pełnoletniości.

6. Jeżeli małoletni osiąga dochody z renty zagranicznej z państwa, z którym obowiązuje metoda wyłączenia z progresją, to rodzic nie uwzględnia kwoty tej renty do stopy procentowej, wg której będzie obliczał podatek od dochodów uzyskanych przez siebie. Wynika to ze zmiany art. 7 ust. 1 ustawy o PIT zgodnie z którym rodzice doliczają do swoich dochodów tylko dochody małoletnich dzieci podlegające opodatkowaniu na terytorium RP.

Jeżeli dziecko nie osiągnęło w Polsce dochodów wg skali, to renty zagraniczne nie przyjmuje się do stopy procentowej z dochodami rodziców.
Jeżeli dziecko osiągnęło dochody w Polsce opodatkowane wg skali to rentę zagraniczną przyjmujemy do obliczenia stopy procentowej. 

7. Jeżeli dziecko uzyskuje dochody, które nie podlegą doliczeniu do dochodów rodziców (np. z umowy zlecenia) i dochody, które podlegają doliczeniu do dochodów rodziców (np. z renty), to rodzic winien:

- te pierwsze wykazać w zeznaniu złożonym na imię dziecka (PIT-37 składamy na imię dziecka, a zeznanie podpisuje rodzic),
- te drugie wykazać w swoim zeznaniu PIT-36, składając jednocześnie PIT/M.

8. Jeżeli dziecko uzyskało dochody z umowy zlecenia, rodzice mają ograniczone prawa rodzicielskie, a dziecko przebywa w rodzinie zastępczej, wówczas zeznanie podatkowe PIT-37 składane na dziecko muszą podpisać rodzice, pomimo iż mają ograniczone prawa rodzicielskie. 

9. Jeżeli rodzic wykazuje dochody małoletniego dziecka w PIT/M (np. z renty rodzinnej), to zasadnym jest odliczyć w zeznaniu rodzica składki na ubezpieczenie zdrowotne potrącone z dochodów dziecka, mimo, iż w PIT/M nie ma miejsca na wykazanie tychże składek.

Skoro bowiem na podstawie art. 7 ustawy o PIT łączy się dochody dziecka z dochodami rodzica, to należy też wykazać odliczenie od podatku składek pobranych od dochodów dziecka – art. 27b ustawy o PIT.

Gdy dzieci nierezydentów uzyskają dochody podlegające opodatkowaniu w Polsce, dochody te łączyć trzeba z dochodami rodziców, chyba że rodzice nie mają prawa do dysponowania przychodami dzieci.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o.

Profesjonalny Wywiad Gospodarczy „Skarbiec” Sp. z o.o. – spółka zależna Kancelarii Prawnej Skarbiec R. Nogacki Sp.K. specjalizuje się w rozwiązaniach z zakresu szeroko rozumianego wywiadu i kontrwywiadu biznesowego skierowanych głównie do średnich i dużych firm.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »