REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady płacenia zaliczek na PIT od 2019 roku

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Nowe zasady płacenia zaliczek na PIT od 2019 roku
Nowe zasady płacenia zaliczek na PIT od 2019 roku

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z wielu ważnych zmian podatkowych wchodzących w życie w 2019 roku, jest zmiana przepisów dotyczących zasad wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak płatnicy powinni rozliczać zaliczki na PIT w 2019 roku - wyjaśniają eksperci z e-file.

Zaliczki na PIT w 2019 roku - cel i założenia wprowadzenia zmian

Płatnik (najczęściej pracodawca) opłaca zaliczki na podatek swoich pracowników co miesiąc. Potem, całość rozliczana jest na koniec roku. W niektórych przypadkach okazuje się, że podatek został wpłacony w zbyt wysokiej kwocie – najczęściej dzieje się tak, gdy podatnik korzysta z ulg albo odliczeń, lub gdy rozlicza się wspólnie z mniej zarabiającym małżonkiem. Wtedy podatnik może liczyć, na tak zwany zwrot nadpłaconego podatku, czyli w praktyce - przelew lub przekaz odpowiedniej sumy pieniężnej od organu skarbowego na swoją rzecz. Niestety, czasami zdarza się odwrotnie – na przykład w niektórych przypadkach, zaliczki na podatek pobierane są w zbyt małej wysokości. Wtedy na koniec roku, na podatnika czeka niemiła niespodzianka – konieczność zapłaty niewpłaconego wcześniej podatku. Obecnie był to wynik między innymi zbyt nisko pobranych zaliczek dla osób, które w trakcie roku podatkowego przekroczyły próg podatkowy (z 18 % na 32 % podatku dochodowego).

Autopromocja

Celem ustawodawcy było wprowadzenie zmian, usprawniających system wyliczenia i pobierania zaliczek na podatek dochodowy, tak aby na koniec roku przy rozliczeniu PIT, podatnik nie musiał się martwić ewentualną koniecznością dopłaty podatku. W tym miejscu warto również zauważyć, że praktycznie wszystkie wprowadzane zmiany, mają również aspekty ważne dla ogółu podatników, a nie tylko dla indywidualnych jednostek. Nowe rozwiązania mają za zadanie wprowadzenie zasady odprowadzania precyzyjnych zaliczek, pokrywających w ciągu roku docelowo całość (100%) zobowiązania podatkowego łącznie. Dzięki temu, rządzący liczą na zwiększenie ściągalności należności podatkowych. Podatnicy, w szczególności osoby fizyczne, na koniec roku mogą bowiem mieć problem z wygenerowaniem dodatkowej kwoty, na opłacenie zobowiązań podatkowych. Płatnik dysponujący środkami finansowymi na bieżąco, w trakcie roku podatkowego, jest potencjalnie lepiej wypłacalnym podmiotem.

Zobacz: Zwolnienie z PIT dla młodych – oświadczenie pracownika

Opis nowych rozwiązań

W przypadku osób pracujących w ramach umowy o pracę (lub umowy równoważnej w rozumieniu przepisów prawa podatkowego) to płatnik – na przykład pracodawca, ustala i odprowadza do odpowiednich organów zaliczki z tytułu tych umów. Z założenia, stosuje się dwie stawki podatku – 18% lub 32%, które zależne są od wynagrodzenia danej osoby podatnika. Gdy podstawa opodatkowania przekroczy ustaloną górną granicę przedziału skali podatkowej (obecnie 85 528 zł), płatnik musi zareagować, poprzez odpowiednią równoważną zmianę zaliczki pobieranej na podatek. W chwili obecnej, zmianę pobieranej zaliczki stosowano dopiero w następnym miesiącu – to jest miesiącu następującym po miesiącu, w którym podatnik przekroczył próg. 

Zasada ta ma ulec zmianie. Po niej reakcja płatnika będzie szybsza, a kalkulacje zaliczek z założenia precyzyjniejsze. Pobór zaliczek na podatek obliczany według nowej, wyższej stawki podatku, następować będzie z zasady jeszcze w tym samym miesiącu, w którym podatnik przekroczy próg. Od tego mechanizmu przewidziano wyjątki praktyczne, dotyczące między innymi sytuacji gdy płatnik otrzymuje odpowiednie oświadczenie od podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: 11 kluczowych zmian 2019 – PODATKI I KADRY

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od stycznia 2019 r.

Przykłady praktyczne

Zmiany w poborze zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych dotyczyć będą przede wszystkim indywidualnych podatników (konkretnych osób) i to oni odczują ich konsekwencje. Jednak w praktyce zmiany wprowadzać będą płatnicy – którzy mają obowiązek obliczania i odprowadzania tych zaliczek. Dlatego warto przybliżyć działanie nowych mechanizmów i porównać je do starych zasad (na przykładach).

  1. Zasady ogólne

Pan Jan K. w sierpniu przekroczył kwotę 85 528 złotych dochodu. Od kiedy jego pracodawca powinien odprowadzić wyższą zaliczkę na podatek?

    1. W 2018 roku – pracodawca odprowadzi wyższą zaliczkę od września
    2. W 2019 roku – pracodawca odprowadzi wyższą zaliczkę od sierpnia

Zgodnie z nowymi zasadami -  za miesiąc, w którym nastąpiło przekroczenie progu należy pobrać zaliczkę w wysokości 18% od części dochodu przed przekroczeniem tego progu, oraz 32% od nadwyżki ponad próg skali.

  1. Obliczenia na zaświadczenie

W przypadku, gdy podatnik zgłosi do swojego pracodawcy odpowiednie oświadczenie, że jego dochody za ten rok (dany rok) przekroczą górną granicę przedziału skali, płatnik powinien zareagować.

Pani Maria F. złożyła swojemu pracodawcy oświadczenie, że w związku ze swoją działalnością zawodową (z wszystkich tytułów) przekroczy próg podatkowy z dniem 8 listopada. Wynagrodzenie Pani Marii wypłacane jest każdego miesiąca dnia 10. Kiedy płatnik zareaguje?

    1. W 2018 roku – płatnik zmienia zaliczki od następnego miesiąca, czyli od grudnia
    2. W 2019 roku – płatnik z zasady zmienia zaliczki od tego samego miesiąca w którym otrzymał oświadczenie, czyli od listopada

Tutaj ważna jest data fizycznego wypłacania podatnikowi wynagrodzenia. Jeżeli oświadczenie złożono przed tą datę (w kazusie 10) oświadczenie odnosi skutki od tego samego miesiąca. Jeżeli jednak było złożone później, i wynagrodzenie już wypłacono (np. 12 listopada) ze względów praktycznych płatnik nie mógłby zareagować od razu i zmieni zaliczki od następnego miesiąca.

Podsumowanie i konsekwencje wprowadzenia zmian

Każda nowa regulacja prawna ma swoje konkretne konsekwencje w praktyce. Litery na papierze faktycznie wpływają na życie i działalność przedsiębiorców. Zmiana dotycząca zaliczki na PIT, która wchodzi w 2019 roku nie wpływa bezpośrednio na wysokość zobowiązania podatkowego, ale na sposób i metody jego wyliczenia oraz termin płatności. Według zapowiedziom precyzja ma zapewnić większą , regularniejszą ściągalność zobowiązań podatkowych. Z drugiej strony w uzasadnieniu zmian przewidziano główny cel, którego adresatem na być konkretny indywidualny podatnik. Dzięki nowocześniejszym metodom obliczeniowym podatnik ma być chroniony przed koniecznością dopłacania do podatku na koniec roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA