REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe zasady płacenia zaliczek na PIT od 2019 roku

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Nowe zasady płacenia zaliczek na PIT od 2019 roku
Nowe zasady płacenia zaliczek na PIT od 2019 roku

REKLAMA

REKLAMA

Jedną z wielu ważnych zmian podatkowych wchodzących w życie w 2019 roku, jest zmiana przepisów dotyczących zasad wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Jak płatnicy powinni rozliczać zaliczki na PIT w 2019 roku - wyjaśniają eksperci z e-file.

Zaliczki na PIT w 2019 roku - cel i założenia wprowadzenia zmian

Płatnik (najczęściej pracodawca) opłaca zaliczki na podatek swoich pracowników co miesiąc. Potem, całość rozliczana jest na koniec roku. W niektórych przypadkach okazuje się, że podatek został wpłacony w zbyt wysokiej kwocie – najczęściej dzieje się tak, gdy podatnik korzysta z ulg albo odliczeń, lub gdy rozlicza się wspólnie z mniej zarabiającym małżonkiem. Wtedy podatnik może liczyć, na tak zwany zwrot nadpłaconego podatku, czyli w praktyce - przelew lub przekaz odpowiedniej sumy pieniężnej od organu skarbowego na swoją rzecz. Niestety, czasami zdarza się odwrotnie – na przykład w niektórych przypadkach, zaliczki na podatek pobierane są w zbyt małej wysokości. Wtedy na koniec roku, na podatnika czeka niemiła niespodzianka – konieczność zapłaty niewpłaconego wcześniej podatku. Obecnie był to wynik między innymi zbyt nisko pobranych zaliczek dla osób, które w trakcie roku podatkowego przekroczyły próg podatkowy (z 18 % na 32 % podatku dochodowego).

Autopromocja

Celem ustawodawcy było wprowadzenie zmian, usprawniających system wyliczenia i pobierania zaliczek na podatek dochodowy, tak aby na koniec roku przy rozliczeniu PIT, podatnik nie musiał się martwić ewentualną koniecznością dopłaty podatku. W tym miejscu warto również zauważyć, że praktycznie wszystkie wprowadzane zmiany, mają również aspekty ważne dla ogółu podatników, a nie tylko dla indywidualnych jednostek. Nowe rozwiązania mają za zadanie wprowadzenie zasady odprowadzania precyzyjnych zaliczek, pokrywających w ciągu roku docelowo całość (100%) zobowiązania podatkowego łącznie. Dzięki temu, rządzący liczą na zwiększenie ściągalności należności podatkowych. Podatnicy, w szczególności osoby fizyczne, na koniec roku mogą bowiem mieć problem z wygenerowaniem dodatkowej kwoty, na opłacenie zobowiązań podatkowych. Płatnik dysponujący środkami finansowymi na bieżąco, w trakcie roku podatkowego, jest potencjalnie lepiej wypłacalnym podmiotem.

Zobacz: Zwolnienie z PIT dla młodych – oświadczenie pracownika

Opis nowych rozwiązań

W przypadku osób pracujących w ramach umowy o pracę (lub umowy równoważnej w rozumieniu przepisów prawa podatkowego) to płatnik – na przykład pracodawca, ustala i odprowadza do odpowiednich organów zaliczki z tytułu tych umów. Z założenia, stosuje się dwie stawki podatku – 18% lub 32%, które zależne są od wynagrodzenia danej osoby podatnika. Gdy podstawa opodatkowania przekroczy ustaloną górną granicę przedziału skali podatkowej (obecnie 85 528 zł), płatnik musi zareagować, poprzez odpowiednią równoważną zmianę zaliczki pobieranej na podatek. W chwili obecnej, zmianę pobieranej zaliczki stosowano dopiero w następnym miesiącu – to jest miesiącu następującym po miesiącu, w którym podatnik przekroczył próg. 

Zasada ta ma ulec zmianie. Po niej reakcja płatnika będzie szybsza, a kalkulacje zaliczek z założenia precyzyjniejsze. Pobór zaliczek na podatek obliczany według nowej, wyższej stawki podatku, następować będzie z zasady jeszcze w tym samym miesiącu, w którym podatnik przekroczy próg. Od tego mechanizmu przewidziano wyjątki praktyczne, dotyczące między innymi sytuacji gdy płatnik otrzymuje odpowiednie oświadczenie od podatnika.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: 11 kluczowych zmian 2019 – PODATKI I KADRY

Polecamy: Umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne od stycznia 2019 r.

Przykłady praktyczne

Zmiany w poborze zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych dotyczyć będą przede wszystkim indywidualnych podatników (konkretnych osób) i to oni odczują ich konsekwencje. Jednak w praktyce zmiany wprowadzać będą płatnicy – którzy mają obowiązek obliczania i odprowadzania tych zaliczek. Dlatego warto przybliżyć działanie nowych mechanizmów i porównać je do starych zasad (na przykładach).

  1. Zasady ogólne

Pan Jan K. w sierpniu przekroczył kwotę 85 528 złotych dochodu. Od kiedy jego pracodawca powinien odprowadzić wyższą zaliczkę na podatek?

    1. W 2018 roku – pracodawca odprowadzi wyższą zaliczkę od września
    2. W 2019 roku – pracodawca odprowadzi wyższą zaliczkę od sierpnia

Zgodnie z nowymi zasadami -  za miesiąc, w którym nastąpiło przekroczenie progu należy pobrać zaliczkę w wysokości 18% od części dochodu przed przekroczeniem tego progu, oraz 32% od nadwyżki ponad próg skali.

  1. Obliczenia na zaświadczenie

W przypadku, gdy podatnik zgłosi do swojego pracodawcy odpowiednie oświadczenie, że jego dochody za ten rok (dany rok) przekroczą górną granicę przedziału skali, płatnik powinien zareagować.

Pani Maria F. złożyła swojemu pracodawcy oświadczenie, że w związku ze swoją działalnością zawodową (z wszystkich tytułów) przekroczy próg podatkowy z dniem 8 listopada. Wynagrodzenie Pani Marii wypłacane jest każdego miesiąca dnia 10. Kiedy płatnik zareaguje?

    1. W 2018 roku – płatnik zmienia zaliczki od następnego miesiąca, czyli od grudnia
    2. W 2019 roku – płatnik z zasady zmienia zaliczki od tego samego miesiąca w którym otrzymał oświadczenie, czyli od listopada

Tutaj ważna jest data fizycznego wypłacania podatnikowi wynagrodzenia. Jeżeli oświadczenie złożono przed tą datę (w kazusie 10) oświadczenie odnosi skutki od tego samego miesiąca. Jeżeli jednak było złożone później, i wynagrodzenie już wypłacono (np. 12 listopada) ze względów praktycznych płatnik nie mógłby zareagować od razu i zmieni zaliczki od następnego miesiąca.

Podsumowanie i konsekwencje wprowadzenia zmian

Każda nowa regulacja prawna ma swoje konkretne konsekwencje w praktyce. Litery na papierze faktycznie wpływają na życie i działalność przedsiębiorców. Zmiana dotycząca zaliczki na PIT, która wchodzi w 2019 roku nie wpływa bezpośrednio na wysokość zobowiązania podatkowego, ale na sposób i metody jego wyliczenia oraz termin płatności. Według zapowiedziom precyzja ma zapewnić większą , regularniejszą ściągalność zobowiązań podatkowych. Z drugiej strony w uzasadnieniu zmian przewidziano główny cel, którego adresatem na być konkretny indywidualny podatnik. Dzięki nowocześniejszym metodom obliczeniowym podatnik ma być chroniony przed koniecznością dopłacania do podatku na koniec roku.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

Czy przepis podatkowy napisany w złej wierze nie rodzi normy prawnej? Dlaczego podatnicy unikają stosowania takich przepisów?

Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą często kontestują obowiązki nakładane na podstawie przepisów podatkowych. Nigdy wcześniej nie spotkałem się z tym w takim natężeniu – może na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych XX wieku, gdy wprowadzono drakońskie przepisy tzw. popiwku – pisze prof. Witold Modzelewski. Dlaczego tak się dzieje?

Szef KAS: Fundacje rodzinne nie są środkiem do unikania opodatkowania

Szef Krajowej Administracji skarbowej wydał opinię zabezpieczającą w której potwierdził, że utworzenie fundacji, wniesienie do niej akcji i następnie ich sprzedaż nie będzie tzw. „unikaniem opodatkowania”, mimo wysokich korzyści podatkowych. Opinię zabezpieczające wydaje się właśnie w celu rozstrzygnięcia, czy proponowana czynność tym unikaniem by była.
Przedmiotowa opinia została wydana na wniosek przedsiębiorcy, który planuje utworzenie rodzinnej platformy inwestycyjnej przy wykorzystaniu Fundacji poprzez wniesienie do niej m.in. akcji spółki. Natomiast spółka jest właścicielem spółek zależnych, które uzyskują przychody prowadząc działalność operacyjną w różnych krajach świata. 

REKLAMA