| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > 38% PIT wraca do Twojej gminy – wpisz miejsce faktycznego zamieszkania do zeznania PIT

38% PIT wraca do Twojej gminy – wpisz miejsce faktycznego zamieszkania do zeznania PIT

Wiele gmin zachęca swoich mieszkańców, by wypełniając roczne zeznania podatkowe wpisywali miejsce swojego faktycznego zamieszkania (a nie miejsce zameldowania – które często się różni od miejsca zamieszkania). Gminy uświadamiają jednocześnie mieszkańców, że dzięki temu budżet gminy zasili ponad 38% podatku dochodowego każdego mieszkańca. A zatem pieniądze te zostaną wydane w tej gminie, gdzie dany podatnik faktycznie mieszka.

Prawie 40% PIT jest przekazywanych do gminy, w której mieszka podatnik, a ok. 10% do jego powiatu

Ministerstwo Finansów poinformowało , że planowany udział gmin w podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) w 2019 r. wyniesie 38,08%. Oznacza to, że taki procent podatku dochodowego mieszkańca danej gminy wpłynie do budżetu tej gminy – o ile ten mieszkaniec wpisze w swoim rocznym zeznaniu podatkowym PIT jako miejsce swojego zamieszkania tą gminę i urząd skarbowy właściwy miejscowo dla danej gminy.

To bardzo konkretne środki, które zasilają budżety gmin. Nic więc dziwnego, że niemal wszystkie już chyba gminy w Polsce informują o tym swoich mieszkańców a także podejmują szereg działań zachęcających mieszkańców do wskazywania w rocznych PIT-ach miejsca zamieszkania na terenie danej gminy.

Warto tu jednocześnie podkreślić, że dla określenia miejsca swojej rezydencji podatkowej dla potrzeb PIT nie decyduje fakt zameldowania, a właśnie okoliczność faktycznego zamieszkania na terenie danej gminy. Okoliczność tą podatnik deklaruje i potwierdza wskazując w rocznym zeznaniu podatkowym swój adres zamieszkania (w ostatnim dniu rozliczanego roku podatkowego).

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, kwotę udziału gminy we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowiącego dochód budżetu państwa, ustala się mnożąc ogólną kwotę wpływów z tego podatku przez 0,3934, z zastrzeżeniem art. 89, i wskaźnik równy udziałowi należnego w roku poprzedzającym rok bazowy podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze gminy, w ogólnej kwocie należnego podatku w tym samym roku.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Warto też wiedzieć, że ok. 10% PIT trafia do budżetu powiatu a ok. 1% do budżetu województwa, w którym mieszka podatnik PIT.

Na podstawie bowiem art. 9 ust. 2 ustawy z 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, kwotę udziału powiatu we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowiącego dochód budżetu państwa, ustala się mnożąc ogólną kwotę wpływów z tego podatku przez 0,1025 i wskaźnik równy udziałowi należnego w roku poprzedzającym rok bazowy podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze powiatu, w ogólnej kwocie należnego podatku w tym samym roku.

A w myśl art. 9 ust. 3 ww.  ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, kwotę udziału województwa we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych, stanowiącego dochód budżetu państwa, ustala się mnożąc ogólną kwotę wpływów z tego podatku przez 0,0160 i wskaźnik równy udziałowi należnego w roku poprzedzającym rok bazowy podatku dochodowego od osób fizycznych zamieszkałych na obszarze województwa, w ogólnej kwocie należnego podatku w tym samym roku.

Wyżej wymienione wskaźniki ustala się na podstawie danych zawartych w złożonych zeznaniach podatkowych PIT o wysokości osiągniętego dochodu oraz rocznym obliczeniu podatku dokonanym przez płatników, według stanu na dzień 15 września roku bazowego.

Gminy zachęcają mieszkańców do rozliczania PIT w miejscu zamieszkania

Ogromna większość polskich gmin czyni starania, by:

1) poinformować swoich mieszkańców o tym, że budżet gminy korzysta z podatku dochodowego PIT zapłaconego przez mieszkańców tej gminy – ale tylko w sytuacji, gdy podatnik wskaże w rocznym zeznaniu podatkowym PIT jako miejsce swojego zamieszkania tą gminę i urząd skarbowy właściwy miejscowo dla danej gminy;

2) zachęcić mieszkańców do wskazywania w zeznaniach podatkowych PIT faktycznego miejsca zamieszkania w danej gminie – poprzez różnego rodzaju benefity.

Powszechne stało się np. wydawania kart mieszkańca tylko tym mieszkańcom, którzy „wylegitymują się” złożonym zeznaniem podatkowym z wykazanym w nim „odpowiednim” miejscem zamieszkania.

Często od rozliczania PIT w danej gminie uzależnia się preferencje przy dostępie do różnych usług na terenie danej gminy, jak np. żłobki, przedszkola, czy szkoły.

Poniżej przedstawiamy wybrane przykłady zachęcania mieszkańców do rozliczania PIT w 2019 roku w miejscu zamieszkania.

Kraków – kampania informacyjna

15 marca 2019 r. wystartowała kampania informacyjna zachęcająca do płacenia podatków w Krakowie. "Dołącz do #TeamKraków. Tu płać podatki i korzystaj z Karty Krakowskiej " – to główne hasło tej kampanii.

W Krakowie mieszka i pracuje co najmniej 100 tys. osób, które są zameldowane w innych miejscowościach i tam odprowadzają podatek PIT.

Podatek dochodowy od osób fizycznych, to ponad 30 proc. dochodów budżetu Krakowa. To kwota ponad 1,6 mld zł. Każdy, kto płaci podatek PIT w Krakowie dokłada do krakowskiego budżetu średnio ok. 2,5 tys. zł.

Lublin – loteria promocyjna

Włodarze Lublina chcą zachęcić swoich mieszkańców do rozliczania PIT w Lublinie loterią, w której będzie można wygrać atrakcyjne nagrody. Wszyscy podatnicy, którzy rozliczą swój PIT w Lublinie i przystąpią do loterii, będą mieli szansę na wygranie nagród. Będą to m.in. skutery, rowery, hulajnogi elektryczne, tablety, głośniki bluetooth, czytniki e-book oraz kamery samochodowe.

Loteria jest skierowana do wszystkich podatników, którzy rozliczą PIT za 2018 w Lublinie wskazując lubelski adres zamieszkania (rozliczają się w Lublinie od lat bądź zrobią to po raz pierwszy).

Po 1 maja 2019 roku należy zgłosić swój udział w loterii, wypełniając formularz na stronie internetowej lub wrzucając kupon do urny loteryjnej w jednym z ośmiu Biur Obsługi Mieszkańców (w Ratuszu, przy ul. Wieniawskiej 14, Filaretów 44, Szaserów 13-15, Kleeberga 12, Jagiełły 10, Pocztowej 1, Żywnego 8). Szczegóły dotyczące loterii będą sukcesywnie prezentowane na stronie internetowej: www.lublin.eu/pit

Według szacunków w Lublinie jest około 5 proc., czyli 17 tys. osób tu zamieszkałych, a niezameldowanych.

Rozlicz PIT w Lublinie

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »