REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Roczne zeznanie podatkowe PIT tylko do 30 kwietnia

Roczne zeznanie podatkowe PIT tylko do 30 kwietnia
Roczne zeznanie podatkowe PIT tylko do 30 kwietnia

REKLAMA

REKLAMA

30 kwietnia 2019 r. jest ostatnim dniem na złożenie rocznego zeznania podatkowego PIT i zapłacenie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2018 r. Dzięki usłudze Twój e-PIT - uruchomionej przez resort finansów - podatnicy, którzy tego nie zrobią w terminie, mogą spać spokojnie; fiskus rozliczy ich automatycznie.

Rzecznik prasowy ministerstwa finansów Paweł Jurek przypomniał w rozmowie z PAP, że rozliczenie za pomocą usługi Twój e-PIT jest skierowane do osób, które rozliczają się za pomocą formularzy PIT-37 i PIT-38. W praktyce chodzi o podatników, którzy uzyskują dochody z tytułu umów o pracę, o dzieło, zlecenie, z praw autorskich, emerytur, rent, bądź też uzyskują dochody kapitałowe.

Autopromocja

"W tym roku dla podatników takich po raz pierwszy przygotowaliśmy propozycję zeznania, które za pośrednictwem systemu Twój e-PIT można zaakceptować bez wprowadzania zmian lub skorygować" - powiedział rzecznik MF.

Zaznaczył, że podatnicy mogą też nic nie zrobić, co będzie oznaczało, że 30 kwietnia, wraz z końcem terminu przyjmowania deklaracji, administracja skarbowa uzna, że właściwym zeznaniem podatkowym jest wygenerowane przez system Twój e-PIT. Jeśli okazałoby się, że podatnik zdecydował się złożyć deklarację np. w formie papierowej, czy za pośrednictwem systemu e-Deklaracje, to wówczas takie zeznanie będzie miało pierwszeństwo i będzie traktowane jako właściwe.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

"W tym roku po raz pierwszy większość podatników składających PIT-37 i PIT-38 nie musi się martwić o terminowe rozliczenie" - zauważył Jurek. "Jest tylko jeden wyjątek, dotyczy sytuacji, kiedy podatnik w systemie Twój e-PIT odrzuci zeznanie. W takim przypadku ma obowiązek złożenia deklaracji w inny sposób" - podkreślił przedstawiciel ministerstwa finansów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Może też mieć miejsce sytuacja, kiedy podatnik nie zapoznał się ze swoim rozliczeniem w systemie Twój e-PIT, natomiast wynika z niego zaległość podatkowa. "System przyjmie deklarację wygenerowaną przez administrację skarbową, po czym do 31 maja podatnik otrzyma pocztą powiadomienie, że w ciągu siedmiu dni powinien wpłacić należny podatek" - tłumaczy Jurek.

Zachęca do zalogowania się do usługi Twój e-PIT i sprawdzenia swojego rozliczenia. Powinni tego dokonać przede wszystkim podatnicy, którzy chcą się rozliczyć wspólnie z małżonkiem bądź dzieckiem. Mają wówczas szansę na wprowadzenie zmian w deklaracji, rozliczenia podatkowe w systemie Twój e-PIT są bowiem przygotowane w formie indywidualnej.

"To ważne także wtedy, gdy podatnicy chcą skorzystać z ulg podatkowych, o czym fiskus nie wie. Chodzi na przykład o ulgę rehabilitacyjną - administracja skarbowa nie ma pojęcia, jaką kwotę dana osoba przeznaczyła na cele związane z rehabilitacją. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku darowizn" - dodał Jurek. Po zalogowaniu się do systemu podatnik może uzupełnić deklarację o wybraną przez siebie ulgę, co obniży należny podatek.

Jurek namawia także do wyboru za pośrednictwem Twojego e-PIT-a organizacji pożytku publicznego, która będzie mogła uzyskać 1 proc. podatku. W wygenerowanej przez fiskusa deklaracji będzie uwzględniona organizacja wybrana w rozliczeniu sprzed roku, ale jeśli w zeszłym roku podatnik organizacji nie wybrał, to w tym roku rubryka ta również pozostanie pusta.

"Warto więc ją uzupełnić za pośrednictwem usługi Twój e-PIT. Logując się do systemu można też zmienić organizację, którą chcielibyśmy wesprzeć" - powiedział rzecznik.

Dodał, że w tym roku radykalnie został skrócony czas na zwrot podatku przez fiskusa. Dotychczas przepisy mówiły o trzymiesięcznym terminie. "W tym roku po raz pierwszy mamy priorytet dla zeznań składanych drogą elektroniczną zarówno przez Twój e-PIT, jak i e-Deklaracje. Maksymalny czas zwrotu wynosi w takim przypadku 45 dni, ale w zdecydowanej większości przypadków zwroty są realizowane szybciej" - zapewnił Jurek.

Dodał, że z myślą o tych, którzy potrzebują pomocy w rozliczeniu i planują to zrobić w ten weekend, w sobotę 27 kwietnia będzie czynna infolinia Krajowej Informacji Skarbowej (KIS). Konsultanci KIS w godzinach od 7 do 13 będą odpowiadać na pytania związane z rozliczeniem rocznym za 2018 rok pod numerami telefonów: 801 055 055 (z tel. stacjonarnych) lub 22 330 03 30 (z tel. komórkowych).

Natomiast na stronie www.podatki.gov.pl znajdują się najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi związane z usługą Twój e-PIT.

Zgodnie z piątkowymi danymi resortu finansów, dotychczas za pośrednictwem usługi Twój e-PIT rozliczyło się z fiskusem ponad 13 milionów podatników.

Rzeczniczka prasowa Izby Administracji Skarbowej w Warszawie Anna Szczepańska poinformowała, że w poniedziałek urzędy skarbowe w województwie mazowieckim będą otwarte do godz. 18, a we wtorek do 15.30.

"Urzędy skarbowe w województwie mazowieckim będą otwarte 29.04 w poniedziałek do godz. 18, a we 30 kwietnia wtorek do godz. 15.30. Osoby, które rozliczają PIT - 37 i PIT-38 i w tych dniach odwiedzą urząd skarbowy będą mogły również skorzystać w nim z proponowanej przez Ministerstwo Finansów nowej formy rozliczenia - usługi Twój e-PIT" - poinformowała Szczepańska w poniedziałkowym komunikacie.

Jak zaznaczyła, z usługi tej do tej pory w woj. mazowieckim skorzystało ponad pół miliona osób.

"Z usługi można skorzystać w szybki sposób: potrzebne są tylko PESEL, kwota przychodu z 2017 i 2018 roku oraz kwota nadpłaty lub podatku z deklaracji za 2017 r. Jeśli jednak podatnik nie zaloguje się na Portalu Podatkowym do 30 kwietnia, wówczas przygotowane w ramach usługi Twój e-PIT zeznanie zostanie automatycznie uznane za złożone" - dodała Szczepańska.

Wskazała, że w przypadku konieczności dopłaty podatku urząd skarbowy w terminie do 31 maja powiadomi o tym podatnika. "Od momentu otrzymania tej informacji podatnik ma 7 dni na dokonanie zapłaty. Dopiero od tej daty naliczane będą odsetki" - poinformowała.

(PAP)

Autor: Marcin Musiał

mmu/ mkr/

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kontyngent możliwym lekarstwem na cła

Każdy towar o statusie celnym nieunijnym w momencie wjazdu na terytorium UE obciążony jest długiem celnym. Dług ten wynika z unijnych przepisów prawa. Uzależniony jest od kodu taryfy celnej, wartości celnej towaru, pochodzenia oraz zastosowanej waluty dla danej transakcji. Unia Europejska stoi na straży konkurencyjności swoich rodzimych przedsiębiorstw, a to oznacza, że ma wielorakie narzędzia do swojej dyspozycji, aby zapewnić bezpieczne funkcjonowanie naszym przedsiębiorcom. Jednym z takich narzędzi jest cło ochronne (odwetowe), którego celem jest ochrona produkcji unijnej przed konkurencją z krajów trzecich. Często cło to występuje z cłem antydumpingowym, którego z kolei celem jest wyrównanie cen rynkowych towaru sprowadzanego z krajów trzecich z towarem produkowanym w UE.

Rozliczenie składki zdrowotnej za 2023 rok - termin, zasady [komunikat ZUS]. Jak wypełnić i do kiedy złożyć ZUS DRA lub ZUS RCA?

Zakład Ubezpieczeń Społecznych przypomina, że część płatników składek - osób prowadzących pozarolniczą działalność - musi przekazać do ZUS roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne za rok 2023. W dniu 20 maja 2024 r. mija termin na złożenie ZUS DRA lub ZUS RCA za kwiecień 2024 r., w którym uwzględnione będzie to rozliczenie.

Rzut na taśmę rządu: Nowe zwolnienia z PIT za 2023 r. Jeszcze tydzień na złożenie zeznania albo korekty

Skorzystają osoby, które otrzymały możliwość kupna laptopów na preferencyjnych warunkach. Przede wszystkim nauczyciele. Nie muszą płacić podatku od bonu 2500 zł na komputer. Podobnie rodzice uczniów IV klas, którzy otrzymali darmowe komputery dla swoich dzieci. 

Transformacja ESG w polskich firmach. Jak sfinansować?

Większość firm deklaruje, że zrównoważony rozwój jest dla nich ważny a nawet kluczowy. Ale jedynie 65% z nich jest gotowych inwestować w działania z nim związane. Największym wyzwaniem dla firm pozostaje pozyskanie finansowania na inwestycje zrównoważone - określonego przez większość firm jako główne wyzwanie w procesie transformacji ESG. Przedsiębiorstwa w Polsce, pomimo, że korzystają z części dostępnych narzędzi wsparcia, to jednak nie wykorzystują w pełni ich potencjału. Tak wynika z najnowszego raportu Ayming Polska. W związku z wejściem w życie dyrektywy CSRD, autorzy raportu postanowili zapytać organizacje 250+ m.in. o to, jak przygotowują się na zmiany, jakie wyzwania w związku z nimi identyfikują oraz w jaki sposób zamierzają finansować transformację ESG.

Bon energetyczny - czy trzeba będzie zapłacić podatek od jego wartości?

W uwagach do projektu ustawy o bonie energetycznym Ministerstwo Finansów sugeruje, aby beneficjentów bonu energetycznego zwolnić z podatku, inaczej będą musieli zapłacić PIT.

Legalna praca w Niemczech - rozliczenie podatkowe. Średni zwrot podatku z Niemiec to ok. 4 tys. zł. Czy trzeba złożyć PIT-a w Polsce?

Na złożenie deklaracji podatkowej w Polsce został zaledwie tydzień. Termin mija 30 kwietnia 2024 r. Jeśli więc w 2023 roku pracowałeś w Niemczech i wciąż zastanawiasz się czy masz obowiązek złożyć zeznanie podatkowe w Polsce i wykazać dochód zarobiony u naszego zachodniego sąsiada, to ten artykuł jest dla Ciebie. 

Fundacja rodzinna wynajmuje mieszkania - kwestie podatkowe

Fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą jedynie w ustalonym ustawowo zakresie. Na podstawie art. 5 ustawy o fundacjach rodzinnych – fundacja rodzinna może prowadzić działalność z zakresu najmu, dzierżawy lub udostępniania mienia do korzystania na innej podstawie. Co za tym, idzie może np. wynajmować lokale mieszkalne.

Jak przenieść aktywa telekomunikacyjne? [3 modele] Aspekty prawne i podatkowe

Jednoosobowa działalność gospodarcza pozostaje jedną z najpowszechniejszych form prowadzenia biznesu, a branża przedsiębiorców telekomunikacyjnych nie jest w tym zakresie wyjątkiem. Z czasem ten model może okazać się niewystarczający ze względów biznesowych lub nieefektywny z organizacyjnego, prawnego i podatkowego punktu widzenia. Wielu przedsiębiorców na pewnym etapie zaczyna dostrzegać potrzebę reorganizacji swojego biznesu, dywersyfikacji ryzyka, uporządkowania struktur i realizacji długofalowej polityki zarządzania firmą oraz majątkiem.

Z perspektywy operatorów kluczowym aktywem jest posiadana przez nich sieć. Szczególne znaczenie dla optymalizacji biznesu powinna mieć więc kwestia prawidłowego jej ulokowania. Realia gospodarcze pokazują niesłabnącą popularność spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Ta forma prawna może okazać się korzystnym rozwiązaniem dla identyfikowanych powyżej potrzeb, dlatego niniejsze opracowanie skupi się na analizie wybranych metod wprowadzenia sieci telekomunikacyjnej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

REKLAMA