REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wirtualna zabawa i realne podatki – opodatkowanie sprzedaży wirtualnych przedmiotów

Patrycja Majzner
Ekspert z zakresu rachunkowości i podatków, mediator sądowy
Wirtualna zabawa i realne podatki – opodatkowanie sprzedaży wirtualnych przedmiotów
Wirtualna zabawa i realne podatki – opodatkowanie sprzedaży wirtualnych przedmiotów

REKLAMA

REKLAMA

W 2018 roku skórka (przedmioty występujące w grze Counter-Strike: Global Offensive) „Dragon Lore” do karabinu snajperskiego AWP w grze CS GO osiągnęła wartość 61 tysięcy dolarów. Transakcja została przeprowadzona pomiędzy dwoma graczami na platformie internetowej. Czy sprzedający miał świadomość, że na gruncie polskiego prawa podatkowego osiągnął przychód, który należy opodatkować?

Tak długo, jak gra toczy się w świecie wirtualnym, tak długo gracz może być spokojny i nie martwić się, że któregoś dnia organ podatkowy upomni się o należny podatek. Jednak w chwili, kiedy zdecyduje się sprzedać swoje przedmioty za realne pieniądze – wówczas zostanie u niego rozpoznany przychód podatkowy ze zrealizowanej transakcji.

Autopromocja

Jak zatem opodatkować przychody ze sprzedaży? Co jeśli nasze dziecko dokonuje nieświadomie czynności opodatkowanych?

NOWOŚĆ na Infor.pl: Prenumerata elektroniczna Dziennika Gazety Prawnej KUP TERAZ!

Polecamy: INFORLEX Biznes

Sprzedaż sporadyczna

Przyjmijmy, że gracz nie sprzedaje regularnie swoich przedmiotów wirtualnych. Wówczas mówimy o sprzedaży incydentalnej. Ustawa nie definiuje tego pojęcia. Możemy jednak odwołać się do orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości. ETS wskazał, że  transakcją sporadyczną może być transakcja, która nie stanowi bezpośredniej, stałej ani istotnej części działalności podatnika, ani nie wymaga zaangażowania istotnych zasobów majątkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli zatem transakcje są sporadyczne, to mamy do czynienia z przychodem z odpłatnego zbycia praw majątkowych. Ale uwaga, jeśli gra jest oparta na szczegółowym regulaminie i dopuszcza obrót przedmiotami wirtualnymi, wówczas przychody należy zakwalifikować do przychodu z innych źródeł.

Tak, jak w przypadku walut wirtualnych – możliwe jest pomniejszenie przychodu o prawidłowo udokumentowane poniesione wydatki w celu nabycia danego przedmiotu wirtualnego. Jeśli jesteśmy w posiadaniu pełnej dokumentacji, wówczas możemy pomniejszyć przychód do opodatkowania. Dochód opodatkowany będzie zgodnie ze skalą podatkową 18% lub 32%.

Rozliczenia podatkowego dokonujemy poprzez złożenie PIT-36 do 30 kwietnia roku następnego po uzyskaniu przychodu.

Organy podatkowe potwierdziły powyższe stanowisko w interpretacjach indywidualnych np. interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 24 maja 2013 roku IPBII/1/415-226/13/AA lub z 17 września 2014 roku IBPBII/1/415-510/14/MK.

Sprzedaż regularna

Sytuacja zgoła inna. Gracz regularnie sprzedaje wirtualne przedmioty. Zatem zgodnie z art. 3 ustawy Prawo Przedsiębiorców, który stanowi, że działalność gospodarcza to zorganizowana działalność zarobkowa, wykonywana we własnym imieniu i w sposób ciągły, powinien on zarejestrować działalność gospodarczą. Powinna zostać zarejestrowana pod symbolem PKD 47.91.Z – sprzedaż detaliczna prowadzona przez domy sprzedaży wysyłkowej lub Internet.

Opodatkowanie przychodu będzie uzależnione od źródła pochodzenia przedmiotu tzn.:

  • Sprzedaż przedmiotów już istniejących (w formie odsprzedaży) – znajdzie tu zastosowanie 3% stawka podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych (zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 14 lutego 2017 roku 0461-ITPB1.4511.19.2017.1.JS,
  • Sprzedaż przedmiotów wytworzonych przez gracza (w formie usługi) – znajdzie tu zastosowanie 8,5% stawka podatku zryczałtowanego od przychodów ewidencjonowanych (zgodnie z interpretacją indywidualną Dyrektora Krajowej Izby Skarbowej z dnia 25 kwietnia 2018 roku, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.107.2018.2.MM.

Należy także w tym miejscu dodać, że jako sprzedawca usług elektronicznych, zgodnie z art. 2 pkt. 26 ustawy o VAT sprzedający będzie podatnikiem podatku VAT. Będzie mógł jednak skorzystać ze zwolnienia na podstawie art. 113 ustawy o VAT (limit 200.000 zł).

Ponadto warto wspomnieć o dwóch interpretacjach Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 4 listopada 2016 r. (sygn. 1462-IPPP3.4512.792.2016.1.RD i 1462-IPPP3.4512.754.2016.1.RD), w których organ podatkowy zgodził się z podatnikiem, że sprzedaż przedmiotów wirtualnych na rzecz nabywców zagranicznych (zarówno podatników VAT jak i konsumentów mających siedzibę lub miejsce zamieszkania poza Polską - w krajach Unii Europejskiej lub poza Unią Europejską) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce.

A co jeśli sprzedaży dokonali małoletni?

Jeśli sprzedającym okazało się nasze dziecko, wówczas zgodnie z art. 7 ust 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to na nas rodzicach spoczywa obowiązek opodatkowania przychodu. Warto przy tym zwrócić uwagę, że jeśli przychód małoletniego przekroczy kwotę 3.089 zł. wtedy rodzice zostaną pozbawieni możliwości skorzystania z ulgi prorodzinnej.

A co jeśli jesteśmy kupującymi?

Wtedy ciążyć na nas będzie opodatkowanie podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Jako, że mamy do czynienia z innymi prawami majątkowymi, powinniśmy transakcję opodatkować z użyciem stawki 1%.

Problem przychodów i kosztów związanych z obrotem przedmiotami wirtualnymi jest dla organów podatkowych cały czas nowością. Zalecam więc regularne śledzenie orzecznictwa i interpretacji podatkowych, gdyż stanowisko może się zmieniać w związku z rozwojem tej branży.

Patrycja Majzner

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    REKLAMA