REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak wypełnić PIT-11 i do kiedy złożyć

Sylwia Wajda
Księgowa, właścicielka biura rachunkowego
PIT-11 za 2019 rok - jak wypełnić  i do kiedy złożyć
PIT-11 za 2019 rok - jak wypełnić i do kiedy złożyć

REKLAMA

REKLAMA

Pracodawcy tylko do końca stycznia mają czas na elektroniczne złożenie PIT-11 oraz PIT-4R do urzędów skarbowych. W 2019 roku było bardzo dużo zmian utrudniających prawidłowe wypełnienie PIT-11. Pierwszą poważną zmianą było zwolnienie w poborze zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń z tytułu umów o pracę oraz umowy zlecenia osób do 26 roku życia. Kolejną zmianą było obniżenie w ostatnim kwartale 2019 roku stawki podatku z 18% na 17% oraz podwyższenie kosztów uzyskania przychodu.

W związku z powyższymi zmianami dotyczącymi podatku dochodowego od osób fizycznych zmieniono druk PIT-11. Można go odnaleźć w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2019 roku w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2397).

Autopromocja

Czas na złożenie w urzędzie skarbowym PIT-11 jest do 31 stycznia, pracownikom należy wręczyć PIT do końca lutego.

Najnowsza wersja PIT-11 (wersja 25.) jest dużo bardziej rozbudowana w porównaniu do swojej poprzedniczki. Dla pracowników powyżej 26 roku życia nie ma zbyt wielu zmian. Problemem może być prawidłowe wykazanie przychodów oraz składek społecznych i zdrowotnych osoby, która nie ukończyła 26 roku życia.

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Przykład 1
Osoba w wieku 23 lat zatrudniona na podstawie umowy o pracę złożyła oświadczenie o spełnianiu warunków do tzw. „zerowego PIT dla młodych” dopiero we wrześniu. Zatem od wynagrodzenia uzyskanego po złożeniu oświadczenia przez pracownika pracodawca nie pobierał zaliczki na PIT.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Takiej osobie przychody w PIT-11 wykazujemy aż w 3 miejscach.

1) Przychody uzyskane w okresie styczeń-lipiec 2019 w wierszu 1, pola 29 do 33.

2) Przychody uzyskane w sierpniu (pracownik złożył oświadczenie przed wynagrodzeniem uzyskanym we wrześniu) wykazujemy w wierszu 2, pola 36 do 40.

3) Przychody zwolnione (po złożonym oświadczeniu) za okres wrzesień - grudzień w części G, pola 86 i 87.

Podobnie rozbijane są składki ZUS. Ubezpieczenie społeczne takiego pracownika również wykazywane jest w 3 różnych polach.

1) Składki społeczne od przychodów wykazanych w wierszu 1 tj. od przychodów uzyskanych w okresie styczeń – lipiec 2019 wpisuje się w pole 69.

2) Składki społeczne od przychodów wykazywanych w wierszu 2 tj. za czas, gdy pracownik mógł skorzystać ze zwolnienia, ale nie wręczył oświadczenie dla pracodawcy wpisuje się w pole 70.

3) Składki społeczne od przychodów zwolnionych wpisuje się w pole 71.

Analogicznie postępuje się ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne:

1) Za okres styczeń – lipiec w polu 72.

2) Za sierpień – w polu 73.

3) Za wrzesień – grudzień w polu 74 (wysokość hipotetyczna, gdyby był naliczany podatek).

Przykład 2
Osoba w wieku 23 lat zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, która się nie uczy złożyła oświadczenie o spełnianiu warunków do tzw. „zerowego PIT dla młodych” dopiero we wrześniu. Zatem od wynagrodzenia uzyskanego po złożeniu oświadczenia przez zleceniobiorcę zleceniodawca nie pobierał zaliczki na PIT.

Takiej osobie również przychody w PIT-11 wykazujemy aż w 3 miejscach.

1) Wynagrodzenie uzyskane w okresie styczeń – lipiec wykazuje się w wierszu 5, pola 51 – 54.

2) Wynagrodzenie uzyskane w sierpniu (przed otrzymaniem przez zleceniobiorcę oświadczenia) wykazuje się w wierszu 6, pola 55 – 58.

3) Wynagrodzenie zwolnione z poboru zaliczek na PIT za okres wrzesień – grudzień w polach 86 i 88.

Składki na ubezpieczenia społeczne:

1) Składki społeczne za okres styczeń – lipiec w polu 69.

2) Składki społeczne z sierpień w polu 70.

3) Składki społeczne za okres wrzesień – grudzień w polu 71.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne:

1) Składki za okres styczeń – lipiec w polu 72.

2) Składki za sierpień w polu 73.

3) Składki za okres wrzesień – grudzień w polu 74.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Zwolnienie z podatku Belki. Nowe zasady oszczędzania i inwestowania

    "Jeżeli ktoś osiągnie zysk z lokaty bankowej oraz z inwestycji w fundusze, to limity, będące rodzajem kwoty wolnej od osiągniętego zysku, będą liczone rozdzielnie" – powiedział w piątek minister finansów, Andrzej Domański. Wprowadzane limity stanowią swoistego rodzaju ochronę przed opodatkowaniem dla osiągniętych zysków.

    Opłaty za jednorazowe opakowania plastikowe do żywności - rozliczenia VAT, CIT i PIT w 2024 roku [wyjaśnienia Ministerstwa Finansów]

    W komunikacie z 28 marca 2024 r. Ministerstwo Finansów udzieliło wyjaśnień odnośnie zasad rozliczania opłat pobieranych z tytułu sprzedaży opakowań jednorazowego użytku z tworzyw sztucznych na napoje lub żywność na gruncie VAT oraz podatków dochodowych. Komunikat ten nie ma formalnego statusu interpretacji podatkowej ani objaśnień podatkowych.

    Tabela kursów średnich NBP z 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]

    Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 marca 2024 roku [nr 064/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

    Dostęp hurtowy do sieci zbudowanej ze środków KPO/FERC

    Rok 2023 upłynął pod znakiem śledzenia działań Centrum Projektów Polska Cyfrowa (dalej jako „CPPC”), planowaniem zasięgów sieci możliwych do zrealizowania w ramach dofinansowania z budżetu Unii Europejskiej, wzmożoną pracą nad przygotowaniem wniosków o dofinansowanie, cierpliwym oczekiwaniem na ogłoszenie wyników naboru, żeby w końcu – dotrwać do etapu podpisania umowy o dofinansowanie i rozpocząć budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej. Dla wielu operatorów emocje towarzyszące tym wydarzeniom, jak również powodzenie inwestycji nadal spędzają sen z powiek. Natomiast przed operatorami, którzy sami nie stawali w blokach startowych do konkursu o środki na budowę nowej infrastruktury telekomunikacyjnej, pojawia się pytanie jak będzie wyglądać wspólne funkcjonowanie obu grup w przyszłości.

    Polska ustawa o kryptoaktywach od 30 czerwca 2024 r. Założenia i cel nowych przepisów [omówienie projektu]

    Projekt ustawy o kryptoaktywach ma zaimplementować do krajowych przepisów rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/1114 z dnia 31 maja 2023 r. w sprawie rynków kryptoaktywów oraz zmiany rozporządzeń (UE) nr 1093/2010 i (UE) nr 1095/2010 oraz dyrektyw 2013/36/UE i (UE) 2019/1937 (Dz. U. UE. L. z 2023 r. Nr 150, str. 40 z późn. zm.) (dalej: MiCA) określające zasady regulacji i nadzoru emisji, handlu i świadczenia usług związanych z kryptowalutami. Rozporządzenie obowiązuje już od 29 czerwca 2023 r., ale w pełni zacznie być stosowane dopiero w grudniu 2024 r. Projekt ustawy przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację zadań wynikających z rozporządzenia MiCA, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru i ochrony inwestorów. Według ustawodawcy podjęcie działań zmierzających do realizacji ww. celów zapewni rozwój rynku w perspektywie wieloletniej oraz bezpieczeństwo przez rozszerzenie kompetencji nadzorczych. Za projekt ustawy odpowiada Podsekretarz Stanu Ministerstwa Finansów. 

    Eksport usług do Turcji na nowych zasadach od stycznia 2024

    Eksport usług występuje wówczas, gdy za miejsce świadczenia usług, czyli faktycznego opodatkowania, jest terytorium innego państwa. O miejscu opodatkowania danej usługi decyduje nie miejsce jej faktycznego wykonania, ale wskazane przepisami ustawy o VAT „miejsce jej świadczenia”. Charakterystyką usługi wykonanej poza granice terytorium kraju to takie świadczenie, od którego zobowiązanym do rozliczenia VAT jest zagraniczny nabywca tej usługi. Dla polskiego usługodawcy jest ona wówczas czynnością niepodlegającą opodatkowaniu (NP) w VAT.

    Rozlicz się przez internet. Dzięki usłudze Twój e-PIT szybko i łatwo rozliczysz swój PIT

    Okres rozliczeń rocznych PIT trwa do końca kwietnia. Dzięki usłudze Twój e-PIT udostępnionej przez Ministerstwo Finansów w e-Urzędzie Skarbowym (e-US) możesz szybko i wygodnie rozliczyć swój PIT. Zwłaszcza jeśli masz Profil Zaufany. Jeśli nie masz – założysz go od ręki.

    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    REKLAMA