reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Jak wypełnić PIT-11 i do kiedy złożyć

Jak wypełnić PIT-11 i do kiedy złożyć

Pracodawcy tylko do końca stycznia mają czas na elektroniczne złożenie PIT-11 oraz PIT-4R do urzędów skarbowych. W 2019 roku było bardzo dużo zmian utrudniających prawidłowe wypełnienie PIT-11. Pierwszą poważną zmianą było zwolnienie w poborze zaliczek na podatek dochodowy od wynagrodzeń z tytułu umów o pracę oraz umowy zlecenia osób do 26 roku życia. Kolejną zmianą było obniżenie w ostatnim kwartale 2019 roku stawki podatku z 18% na 17% oraz podwyższenie kosztów uzyskania przychodu.

W związku z powyższymi zmianami dotyczącymi podatku dochodowego od osób fizycznych zmieniono druk PIT-11. Można go odnaleźć w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 9 grudnia 2019 roku w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz. U. z 2019 r. poz. 2397).

Czas na złożenie w urzędzie skarbowym PIT-11 jest do 31 stycznia, pracownikom należy wręczyć PIT do końca lutego.

Najnowsza wersja PIT-11 (wersja 25.) jest dużo bardziej rozbudowana w porównaniu do swojej poprzedniczki. Dla pracowników powyżej 26 roku życia nie ma zbyt wielu zmian. Problemem może być prawidłowe wykazanie przychodów oraz składek społecznych i zdrowotnych osoby, która nie ukończyła 26 roku życia.

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Przykład 1
Osoba w wieku 23 lat zatrudniona na podstawie umowy o pracę złożyła oświadczenie o spełnianiu warunków do tzw. „zerowego PIT dla młodych” dopiero we wrześniu. Zatem od wynagrodzenia uzyskanego po złożeniu oświadczenia przez pracownika pracodawca nie pobierał zaliczki na PIT.

Takiej osobie przychody w PIT-11 wykazujemy aż w 3 miejscach.

1) Przychody uzyskane w okresie styczeń-lipiec 2019 w wierszu 1, pola 29 do 33.

2) Przychody uzyskane w sierpniu (pracownik złożył oświadczenie przed wynagrodzeniem uzyskanym we wrześniu) wykazujemy w wierszu 2, pola 36 do 40.

3) Przychody zwolnione (po złożonym oświadczeniu) za okres wrzesień - grudzień w części G, pola 86 i 87.

Podobnie rozbijane są składki ZUS. Ubezpieczenie społeczne takiego pracownika również wykazywane jest w 3 różnych polach.

1) Składki społeczne od przychodów wykazanych w wierszu 1 tj. od przychodów uzyskanych w okresie styczeń – lipiec 2019 wpisuje się w pole 69.

2) Składki społeczne od przychodów wykazywanych w wierszu 2 tj. za czas, gdy pracownik mógł skorzystać ze zwolnienia, ale nie wręczył oświadczenie dla pracodawcy wpisuje się w pole 70.

3) Składki społeczne od przychodów zwolnionych wpisuje się w pole 71.

Analogicznie postępuje się ze składkami na ubezpieczenie zdrowotne:

1) Za okres styczeń – lipiec w polu 72.

2) Za sierpień – w polu 73.

3) Za wrzesień – grudzień w polu 74 (wysokość hipotetyczna, gdyby był naliczany podatek).

Przykład 2
Osoba w wieku 23 lat zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, która się nie uczy złożyła oświadczenie o spełnianiu warunków do tzw. „zerowego PIT dla młodych” dopiero we wrześniu. Zatem od wynagrodzenia uzyskanego po złożeniu oświadczenia przez zleceniobiorcę zleceniodawca nie pobierał zaliczki na PIT.

Takiej osobie również przychody w PIT-11 wykazujemy aż w 3 miejscach.

1) Wynagrodzenie uzyskane w okresie styczeń – lipiec wykazuje się w wierszu 5, pola 51 – 54.

2) Wynagrodzenie uzyskane w sierpniu (przed otrzymaniem przez zleceniobiorcę oświadczenia) wykazuje się w wierszu 6, pola 55 – 58.

3) Wynagrodzenie zwolnione z poboru zaliczek na PIT za okres wrzesień – grudzień w polach 86 i 88.

Składki na ubezpieczenia społeczne:

1) Składki społeczne za okres styczeń – lipiec w polu 69.

2) Składki społeczne z sierpień w polu 70.

3) Składki społeczne za okres wrzesień – grudzień w polu 71.

Składki na ubezpieczenie zdrowotne:

1) Składki za okres styczeń – lipiec w polu 72.

2) Składki za sierpień w polu 73.

3) Składki za okres wrzesień – grudzień w polu 74.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

TaxCorner

TaxCorner - Kancelaria Doradcy Podatkowego Artur Ratajczak jest młodą, prężnie rozwijającą się firmą doradztwa podatkowego. Świadczymy usługi doradcze, wykorzystując swoją wiedzę i doświadczenie oferujemy usługi najwyższej jakości.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama