REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

PIT-28 - rozliczamy ryczałtem przychody z najmu i dzierżawy

Wioletta Jurczuk
Anna Welsyng
Anna Welsyng
Radca prawny i doradca podatkowy. Prowadzi swoją kancelarię w Warszawie, specjalizuje się w kompleksowej obsłudze podatkowo-księgowej firm i innych podatników. Autorka kilkuset publikacji o tematyce podatkowej.
Tomasz Król
prawnik - prawo sektora publicznego, prawo cywilne, gospodarcze, prawo administracyjne, podatki
PIT-28 - rozliczenie roczne ryczałtu od przychodów z najmu i dzierżawy
PIT-28 - rozliczenie roczne ryczałtu od przychodów z najmu i dzierżawy

REKLAMA

REKLAMA

Do końca stycznia muszą złożyć PIT-28 podatnicy rozliczający ryczałtem przychody z najmu, dzierżawy i innych podobnych umów. Jeżeli ostatni dzień stycznia wypada sobotę - ostateczny termin przesuwa się na pierwszy dzień roboczy kolejnego miesiąca.

Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w 2018 r. - limity

Autopromocja

Jak zagwarantować sobie prawo do ryczałtowego rozliczania najmu

Od przychodów uzyskanych w zeszłym roku bez względu na wysokość przychodów - stawka ryczałtu od najmu i dzierżawy jest ustalona na poziomie 8,5%. Więcej na ten temat.

Warto od razu zauważyć, że prawo do wyboru tej formy opodatkowania dotyczy wyłącznie tzw. najmu prywatnego - wynajmowane ruchomości lub nieruchomości nie mogą być składnikami majątku związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą, jak też sam najem nie może być również zawierany w ramach prowadzonej przez wynajmującego pozarolniczej działalności gospodarczej.

Osoba (płacąca w zeszłym roku podatek od najmu wg skali podatkowej z ustawy o PIT lub rozpoczynająca najem od początku roku) chcąca skorzystać z ryczałtu jako formy opodatkowania przychodów z najmu, dzierżawy lub innych podobnych umów musi pamiętać, aby o tym zamiarze poinformować naczelnika właściwego (ze względu na miejsce zamieszkania podatnika) urzędu skarbowego.

Polecamy: PIT 2018. Komentarz

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Najlepiej zrobić to w formie pisemnego oświadczenia, którego wzór zamieszczamy poniżej w przykładzie. Oświadczenie to musi dotrzeć do urzędu skarbowego nie później niż 20 stycznia roku podatkowego. Jeżeli ww. osoba nie zdąży do 20 stycznia wybrać ryczałtu (złożyć oświadczenia do urzędu skarbowego), to w tym roku płaci podatek od dochodów z najmu i dzierżawy wg. skali podatkowej PIT.

Karol Kozłowski mieszkaniec Białegostoku od początku 2017 roku zaczął wynajmować należące do niego mieszkanie. 20 stycznia 2017 r. złożył w urzędzie skarbowym poniższe pisemne oświadczenie, że wybiera opodatkowanie ryczałtem w tym roku.

Białystok, dnia 20 stycznia 2017 r.

Karol Kozłowski

ul. Świętojańska 4

Białystok

NIP 542-123-45-67

Naczelnik

I Urzędu Skarbowego

w Białymstoku

Ja, Karol Kozłowski, oświadczam, że jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej od 1 stycznia 2017 roku będę osiągał przychody z tytułu najmu. W związku z tym wybieram opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Karol Kozłowski

Naczelnik I Urzędu Skarbowego w Białymstoku uznał, że Pan Karol Kozłowski skutecznie wybrał ryczałt ewidencjonowany jako formę płacenia w 2017 r. podatku dochodowego od przychodów z najmu.

A czy podatnik rozpoczynający najem (podnajem, dzierżawę poddzierżawę lub inne umowy o podobnym charakterze) w ciągu roku podatkowego może wybrać ryczałtowe rozliczanie podatku ? Może. Musi jednak złożyć takie oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych naczelnikowi urzędu skarbowego właściwemu według miejsca zamieszkania podatnika - nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu - albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego.

Podatnik zawarł umowę najmu lokalu mieszkalnego 26 marca bieżącego roku. Zgodnie z jej treścią najem rozpocznie się 1 kwietnia, a pierwszą należność od lokatora otrzyma 12 kwietnia. Podatnik powinien więc złożyć oświadczenie o wyborze najmu do 20 maja br.. Gdy jednak nie dotrzyma i tego terminu, będzie musiał płacić podatek od najmu na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej).

Jeżeli do 20 stycznia roku podatkowego podatnik (który już rozlicza najem lub dzierżawę ryczałtem) nie zaprzestał najmu lub dzierżawy, względnie nie dokonał wyboru innej formy opodatkowania - to uważa się, że nadal w całym tym roku rozlicza najem lub dzierżawę w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Nie trzeba zatem ponownie składać oświadczenia o wyborze ryczałtu jeżeli chce się nadal ryczałt płacić.

Tu jest jeden wyjątek dotyczący małżonków posiadających wspólność majątkową. Otóż przychody z najmu uzyskiwane przez małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, co do zasady, podlegają opodatkowaniu odrębnie przez każdego ze współmałżonków.

Zgodnie bowiem z art. 12 ust. 5 ustawy o ryczałcie - przychody z udziału w spółce w odniesieniu do każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa do udziału w zysku. W razie braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku są równe. A w myśl art. 12 ust. 6 tej ustawy zasada, o której mowa w ust. 5, ma również zastosowanie do małżonków, między którymi istnieje wspólność majątkowa, osiągających przychody, o których mowa w art. 6 ust. 1a, chyba że złożą pisemne oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z małżonków.

Można jednak złożyć oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodu przez jednego z małżonków o ile nieruchomość wchodzi do wspólnego majątku. Oświadczenie to składa się właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego najpóźniej do dnia 20 stycznia roku podatkowego, a w przypadku rozpoczęcia osiągania przychodów w trakcie roku podatkowego w terminie pierwszej wpłaty na ryczałt od przychodów.

Testamenty, spadki, darowizny – PDF

Wybór zasady opodatkowania całości przychodu przez jednego z małżonków wyrażony w jego stosownym oświadczeniu, obowiązuje przy dokonywaniu wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych za cały dany rok podatkowy. Chyba że w wyniku rozwodu albo orzeczenia przez sąd separacji nastąpił podział majątku wspólnego małżonków i przedmiot umowy przypadł temu z małżonków, na którym nie ciążył obowiązek dokonywania wpłat na ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.

Zatem małżonkowie objęci wspólnością majątkową muszą ponawiać co roku (do 20 stycznia) oświadczenie o opodatkowaniu całości przychodów z najmu przez jednego małżonka. Natomiast nie trzeba ponawiać oświadczenia o wyborze ryczałtu jako formy opodatkowania, bo to obowiązuje do rezygnacji lub wyboru innej formy.

Jeżeli małżonkowie zapomną ponowić oświadczenia o opodatkowaniu ryczałtem całości przychodów z najmu przez jednego małżonka, to  jeden małżonek (ten który wybrał ryczałt) nadal płaci ryczałt ale od połowy przychodów z najmu. Natomiast druga połowa przychodów jest opodatkowana u drugiego małżonka na zasadach ogólnych (czyli wg skali podatkowej z ustawy o PIT).

Pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy podatnik (który rozpoczyna najem od początku roku albo kontynuuje najem z zeszłego roku ale w zeszłym roku był opodatkowany wg skali podatkowej z ustawy o PIT) składa do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania naczelnika urzędu skarbowego, nie później niż do 20 stycznia roku podatkowego (chyba że dzień ten przypada na sobotę lub dzień ustawowo wolny od pracy, to wówczas termin „przesuwa się” na najbliższy dzień roboczy przypadający po dniu lub dniach wolnych od pracy).

Natomiast rozpoczynający najem w trakcie roku podatkowego powinien to zrobić nie później niż do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągnął pierwszy przychód z tego tytułu - albo do końca roku podatkowego, jeżeli pierwszy taki przychód osiągnął w grudniu roku podatkowego..

Wypełniamy PIT-28 rozliczając dochody z najmu i dzierżawy za 2012 rok

Osoby, które w 2012 roku opłacały ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z tytułu najmu (dotyczy to również podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach działalności gospodarczej), muszą do 31 stycznia 2013 roku rozliczyć się z fiskusem z uzyskanych przychodów.

Aby tego dokonać niezbędne będzie złożenie zeznania na formularzu PIT-28

PIT-28 - kwestie formalne

Omówmy na początek te pozycje, których pominięcie lub błędne wypełnienie grozi odrzuceniem zeznania z przyczyn formalnych.

Numer Identyfikacji Podatkowej

W rubryce nr 1 w PIT-28 osoby wynajmujące poza działalnością gospodarczą nieruchomości wpisują PESEL. Od 2012 r. została bowiem wprowadzona zasada, że NIP ujawniają osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Od 1  stycznia 2012 r. ustawodawca zlikwidował NIP nadany osobom fizycznym objętych rejestrem PESEL, które nie prowadzą działalności gospodarczej lub nie są zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług. Dla tych podatników jedynym identyfikatorem wykazywanym w zeznaniach podatkowych jest PESEL.

W pozostałych przypadkach podatnik ujawnia NIP. Dotyczy to np. osób prowadzących działalność w zakresie najmu nieruchomości niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

Opisana zmiana prawa jest przyczyną dlaczego w 16-ej wersji PIT-28 PESEL wpisuje się zamiennie z NIP w rubryce 1 formularza. Na samym początku (rubryka nr 4) wpisujemy też rok, za który składane jest zeznanie PIT-28.

Rozwód - opieka nad dziećmi, podział majątku

Część A. Miejsce składania zeznania

W tym miejscu podajemy nazwę urzędu skarbowego (poz. 5). Pamiętać należy, iż zeznanie roczne PIT-28 składa się do właściwego urzędu skarbowego zgodnie z miejscem zamieszkania podatnika na dzień 31 grudnia rozliczanego roku podatkowego.

Nie zawsze jednak mieszkamy tam gdzie jesteśmy zameldowani. Urzędy skarbowe muszą jednak wiedzieć gdzie mieszkamy i przy zmianie miejsca zamieszkania (podobnie jak przy zmianach innych podstawowych danych jak np. nazwiska, miejsca zameldowania, dowodu osobistego) trzeba złożyć do urzędu skarbowego zgłoszenie aktualizacyjne na formularzu ZAP-3 lub w samym zeznaniu podatkowym.

Na podstawie art. 9 ust. 1d ustawy z 13 października 1995 r. o zasadach ewidencji i identyfikacji podatników i płatników (Dz. U. z 2004 r. Nr 269, poz. 2681, z późn. zm.) od 2012 r. w przypadku zmiany miejsca zamieszkania przez podatnika będącego osobą fizyczną objętą rejestrem PESEL nieprowadzącą działalności gospodarczej lub niebędącą zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług, za dokonanie aktualizacji uznaje się podanie przez tego podatnika aktualnego adresu miejsca zamieszkania w składanej deklaracji lub innym dokumencie związanym z obowiązkiem podatkowym.

PIT-28 musi zostać złożony do urzędu skarbowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania podatnika.

Dodatkowo w poz. 6 należy zaznaczyć cel składania formularza tzn. czy jest to złożenie zeznania, czy też złożenie jego korekty. Warto przy tym pamiętać, iż przepisy podatkowe wymagają aby do korekty dołączyć pisemne wyjaśnienie przyczyn jej składania.

Część B. Dane identyfikacyjne i aktualny adres zamieszkania podatnika

W tej części podatnik podaje swoje dane identyfikacyjne, tj. nazwisko, pierwsze imię, datę urodzenia oraz adres faktycznego aktualnego miejsca zamieszkania.

Część N. Informacje uzupełniające 

W pozycji 129 możemy podać m.in. dane ułatwiające z nami kontakt (e-mail, faks, telefon).

W poz. 127 możemy określić szczegółowy cel, na jaki przekazujemy 1% podatku należnego, a poprzez zaznaczenie kwadratu w poz. 128 możemy wyrazić zgodę na przekazanie organizacji pożytku publicznego naszych danych (imienia, nazwiska, adresu oraz wysokości kwoty 1%, o której przekazanie wnioskujemy).

Część O. Informacja o załączonych formularzach

W tej części musimy podać liczbę dołączonych załączników do PIT-28. W tej części ujawniamy też informację, że załącznik PIT-D został załączony do innego formularza niż składany PIT-28.

Jeśli załącznik PIT-D załącza do swojego zeznania nasz małżonek (o czym informujemy urząd zaznaczając kwadrat nr 2 w poz. 135), to musimy wypełnić również poz. 137, podając w niej nie tylko imię i nazwisko małżonka, ale też jego PESEL albo NIP oraz dane urzędu, do którego został złożony załącznik PIT-D.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Część P. Oświadczenie i podpis podatnika lub pełnomocnika

Na końcu deklaracji jest pole na złożenie podpisu podatnika - poz. 139. W przypadku gdy chcemy aby reprezentował nas pełnomocnik musimy wypełnić poz. 140 tj. imię i nazwisko oraz podpis pełnomocnika. W takim przypadku konieczne jest dołączenie do zeznania oryginału, bądź uwierzytelnionego odpisu pełnomocnictwa (o ile nie zostało ono już wcześniej złożone w urzędzie).

Kolejne części zeznania wiążą się już ściśle z podatkami. To najtrudniejsze części rozliczenia, przy wypełnianiu których wynajmujący może popełnić najwięcej błędów.

PIT-28 – rozliczenie podatku

Część C. Przychody podatnika objęte ryczałtem

Przy omawianiu tej części zeznania podatkowego PIT-28 należałoby na początku wspomnieć o stawkach ryczałtu jakimi mogą być opodatkowane przychody z najmu.

Dla przychodów z tego tytułu przewidziana jest jedna stawka podatku - stawka 8,5%. Tą stawką opodatkowane są przychody osób fizycznych nieprowadzących pozarolniczej działalności gospodarczej osiągane z tytułu umowy najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze.

Jeżeli zatem podatnik uzyskał w 2012 roku przychód z tytułu najmu (dzierżawy lub innej podobnej umowy), to w poz. 15 informacji o przychodach podatnika z najmu, podnajmu dzierżawy, poddzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze (formularz PIT-28/A) wpisuje odpowiednio kwotę uzyskanego przychodu a następnie wartości te przepisuje do poz. 34 zeznania rocznego PIT-28.

Kolejne pozycje zeznania rocznego to procentowy udział. W przypadku ryczałtu odliczeń od przychodu dokonuje się nie od sumy przychodów, ale z podziałem na przychody opodatkowane poszczególnymi stawkami podatku. Konieczne w tej sytuacji jest określenie procentowego udziału przychodów opodatkowanych poszczególnymi stawkami w przychodzie ogółem. Brzmi groźnie, ale po pierwsze wcale nie jest to takie trudne, a po drugie bez tego nie wypełnimy ostatnich dwóch rubryk zawartych w części C zeznania, czyli poz. od 50 do 61.

W tych pozycjach konieczne jest obliczenie udziału procentowego kwot przychodów opodatkowanych poszczególnymi stawkami ryczałtu w ogólnej sumie przychodów. Udział ten podatnik ustala odrębnie dla każdej stawki ryczałtu.

Udział ten wylicza się według następującego wzoru:

przychód opodatkowany daną stawką (kwoty wykazane w poz. od 36 do 41 / suma kwot z poz. 42 i 49 ) x 100% = udział %

Operacji tej dokonuje się także dla przychodów opodatkowanych karnymi stawkami ryczałtu. Udział wylicza się analogicznie do poprzedniego wzoru:

przychód opodatkowany daną karną stawką (kwoty wykazane w poz. od 43 do 48 / suma kwot z poz. 43 i 50) x 100% = udział %

Wynik takiego działania należy wpisać w poszczególnych pozycjach z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku, stosując ogólnie przyjęte zasady zaokrąglania.

Jeżeli wyliczenie zostanie przeprowadzone przez wypełniającego prawidłowo, suma udziałów procentowych wynikających z poszczególnych pozycji powinna wynieść 100%. Jeżeli nie zostanie osiągnięty ten wynik, oznacza to, że w wyliczeniach popełniono jakiś błąd, najczęściej spowodowany niezbyt dokładnym zaokrągleniem.

W tym miejscu przypomnijmy na czym polegają zasady zaokrąglania, a mianowicie:

- w sytuacji, kiedy na trzecim miejscu po przecinku jest cyfra „5” lub wyższa, wówczas wartość ulega zaokrągleniu „w górę” (to znaczy, że: np. wartość 0,155 musi zostać zaokrąglona do 0,16);

- w sytuacji, kiedy na trzecim miejscu po przecinku jest cyfra „4” lub niższa, wówczas wartość ulega zaokrągleniu „w dół”. (to znaczy, że: np. wartość 0,154 musi zostać zaokrąglona do 0,15);

Część D. Odliczenia od przychodów

Jak wynika z przepisów podatkowych ryczałtowcy mogą w rocznym zeznaniu odliczyć od przychodu m.in.:

- zapłacone przez podatnika składki na ubezpieczenia społeczne (poz. 63)

W poz. 64 możemy wykazać wartość składki zapłaconej na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne za granicą, o ile można odliczyć je od przychodu wykazanego w PIT-28 (jest to część kwoty wykazanej w poz. 63, a nie kwota sumowana z kwotą wykazaną w poz. 63).

Natomiast w poz. 65 wykazujemy łączną kwotę odliczeń od przychodów wykazaną w części B załącznika PIT/O, na którą składają się odliczenia z tytułu m.in.:
- limitowanych darowizn na cele:
- pożytku publicznego;
- kultu religijnego;
- bezlimitowych darowizn odliczanych na podstawie tzw. ustaw kościelnych;
- wydatków na cele rehabilitacyjne, ponoszonych przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne;
- wydatki na korzystanie z Internetu (limit 760 zł).

Odliczenia od przychodów wydatków mieszkaniowych wykazujemy w części D.2 zeznania. W ramach tych odliczeń wykazujemy kwoty przeniesione z odpowiednich części załącznika PIT/D:
- odsetki od kredytu mieszkaniowego wykazane w części B.1 załącznika PIT/D (poz. 67),
- wydatki mieszkaniowe (na zasadzie praw nabytych) wykazane w części B.3 załącznika PIT/D (poz. 69) w podziale na :
- wydatki mieszkaniowe do odliczenia w roku podatkowym (poz. 70),
- wydatki mieszkaniowe do odliczenia w latach następnych (poz. 71).

Możliwość dokonania tych odliczeń dotyczy także podatników rozliczających się ryczałtowo z najmu.

W poz. 72 części D zeznania PIT-28 należy wpisać przychód po wszystkich powyższych odliczeniach.


Część E. Obliczenie kwot przysługujących odliczeń od przychodów

Ryczałtowiec korzystający z odliczeń od przychodów z najmu musi wiedzieć, iż odliczeń tych dokonuje od przychodu w takim stosunku, w jakim przychód ten pozostaje w ogólnej kwocie przychodów. Obliczeń tych dokonuje się w zeznaniu w pozycji 75.

Kwota wydatków podlegających odliczeniu od przychodów opodatkowanych stawką 8,5 % (poz. 75 zeznania) to kwota z poz. 72 (tj. odliczenia ogółem) pomnożona przez udział ustalony w poz. 52 (tj. udział przychodów opodatkowanych stawką 8,5 % w ogólnej kwocie przychodów). Wyliczone w poz. 75 zeznania odliczenie nie może przekroczyć kwoty przychodu wykazanego w poz. 38.

Pytanie
Jak ustalić przychód z najmu ? Podatnik w 2012 roku uzyskał przychody z tytułu najmu. Jaką ustalić kwotę, która będzie przychodem dla celów opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym?

Odpowiedź
Podstawą powstania przychodów z tytułu najmu np. lokalu jest zawarcie pomiędzy stronami stosownej umowy, w której to zostaje określona wysokość czynszu. Czynsz stanowi przysporzenie majątkowe wynajmującego, a tym samym przychód w rozumieniu podatkowym.
Aby jednak mogło to zaistnieć, czynsz musi zostać otrzymany lub postawiony do dyspozycji wynajmującego.
Przychodem podatnika, z tytuł najmu nie będą natomiast ponoszone przez niego wydatki (opłaty) związane z przedmiotem najmu, np.:
- czynsz uiszczany w spółdzielni lub wspólnocie mieszkaniowej,
- abonament za istniejące w tym lokalu media oraz inne opłaty ustalane ryczałtowo,
- opłaty za rozmowy telefoniczne przeprowadzana z aparatu telefonicznego zainstalowanego w wynajmowanym lokalu,
- opłaty za wodę, energię elektryczną oraz gaz, które nie są ustalane w sposób ryczałtowy,
jeżeli z umowy wynika, że najemca jest zobowiązany do ich ponoszenia.

Część F. Podstawa opodatkowania

Rozpoczynając wypełnianie tej części zeznania wynajmujący-ryczałtowiec musi dokładnie wiedzieć co to jest ta podstawa opodatkowania. Chcąc w prosty sposób zdefiniować to pojęcie można przyjąć, iż podstawa opodatkowania to kwota, która przemnożona przez obowiązującą stawkę podatku daje w rezultacie kwotę podatku.

W przypadku zryczałtowanego podatku dochodowego, na co wskazuje już sama nazwa ustawy, podstawą opodatkowania jest przychód. Podatek zryczałtowany pobierany jest zatem bez pomniejszania przychodu o koszty uzyskania. Przychodem, od którego oblicza się ryczałt według obowiązujących stawek, jest przychód pomniejszony o sumę przysługujących podatnikowi odliczeń dokonywanych od przychodu, wykazanych w części E zeznania PIT-28.

Aby wykazać przychód podlegający opodatkowaniu wynajmujący musi wypełnić pozycję 82 PIT-28. W części tej musi on wykazać przychód po odjęciu wyliczonych w poprzednim kroku odliczeń. Przychód po dokonaniu tych odliczeń wykazuje się po zaokrągleniu do pełnych złotych.

Zaokrągleń dokonuje się w sposób następujący - kwoty wynoszące mniej niż 50 groszy pomija się, a 50 i więcej groszy podwyższa się do pełnych złotych.

Część G. Obliczenie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według poszczególnych stawek procentowych, czyli łączna kwota ryczałtu – po odliczeniach od przychodów

W pozycji 90 wynajmujący musi obliczyć ryczałt według właściwej stawki (8,5%). Nie powinno to sprawić większego kłopotu, gdyż wystarczy przemnożyć podstawy opodatkowania poszczególnymi stawkami poprzez te właśnie stawki i wpisać tak wyliczone kwoty ryczałtu do odpowiednich rubryk zeznania PIT-28.

Zapłacony za granicą podatek, który podlega odliczeniu od ryczałtu (w granicach limitu obliczonego zgodnie z art. 27 ust. 9 i 9a ustawy o PIT) należy wykazać w poz. 97 zeznania PIT-28.

Część H. Odliczenia od ryczałtu

W części H zeznania PIT-28 w pierwszej kolejności dokonuje się odliczenia składki zdrowotnej (poz. 99). Kwota składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, o którą pomniejsza się podatek, nie może przekroczyć 7,75 % podstawy wymiaru tej składki. Oznacza to, że konieczne jest samodzielne wyliczenie tej części składki, która podlega odliczeniu.

W pozycji 100 możemy wykazać wartość składki zapłaconej na obowiązkowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą, o ile można ją odliczyć od ryczałtu (jest to część kwoty wykazanej w rubryce 99, a nie kwota sumowana z kwotą wykazaną w rubryce 99).

Inne odliczenia i ulgi podlegające odliczeniu od ryczałtu dla ryczałtowców kontynuujących odliczenia na zasadzie praw nabytych to:

a) sprzed 2002 r. :

- duża ulga budowlana;

- kasa mieszkaniowa

b) sprzed 2004 r.: ulga uczniowska;

c) sprzed 2006 r. : ulga remontowa;

d) sprzed 2007 r. : ulga na pomoc domową.

Część I. Obliczenie należnego ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych

W tej części zeznania wynajmujący - ryczałtowiec winien obliczyć wysokość ryczałtu należnego za 2012 rok. Aby tego dokonać wystarczy od kwoty z poz. 98 (ryczałt od przychodów ewidencjonowanych) odjąć odliczenia wykazane w poz. 99, 101 i 103. Otrzymany wynik powinien zostać zaokrąglony do pełnych złotych (poz. 105).

Część J. Informacje o zwolnieniu, o którym mowa w art. 21 ust. 6-13 ustawy

Tej części zeznania rocznego PIT-28 ryczałtowiec, który osiąga przychody tylko z najmu, nie wypełnia. Część J. dotyczy tzw. „kredytu podatkowego”, z którego mogą korzystać osoby prowadzące działalność gospodarczą.

Część K. Obliczenie kwoty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, czyli kwota do zapłaty lub zwrotu

Ta część zeznania to w pewnym sensie sedno całego zeznania. Tutaj bowiem ustala się kwotę ryczałtu, którą wynajmujący - ryczałtowiec będzie musiał dopłacić lub która stanowić będzie dla niego nadpłatę. Z tą częścią zeznania nie powinien mieć więc on najmniejszych problemów.

W pierwszej kolejności w poz. 109 wpisuje on sumę ryczałtu wpłaconego za miesiące od stycznia do listopada, bądź za pierwszy, drugi i trzeci kwartał 2011 roku. Tak ustaloną kwotę odejmuje się od sumy kwot z pozycji 105 i 107 (kwota należnego ryczałtu).

Jeżeli różnica jest liczbą ujemną, „wynajmujący” wpisuje w pozycji 110 - „0”, wynik jako nadpłatę w pozycji 111. Jeżeli natomiast wynik jest dodatni, to oznacza to, że konieczna będzie dopłata. W tym przypadku wynik wpisujemy w pozycji 110, a w pozycji 111 – „0”.

Jeśli z zeznania wynika kwota do zapłaty, powinna być ona wpłacona do 31 stycznia 2013 r. Nie ma tu znaczenia, fakt kiedy zostało złożone zeznanie roczne - 1 stycznia czy 28 stycznia. Termin, w którym należy dopłacić ryczałt, jest niezależny od daty faktycznego złożenia zeznania rocznego. Natomiast nadpłata zwracana jest w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania.

Część L. Kwoty ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wykazane w poszczególnych miesiącach lub kwartałach

Ta część również nie powinna sprawić wypełniającemu zbyt wiele problemów. W pozycjach od 112 do 124 wynajmujący wpisuje bowiem kwoty obliczonego i wykazanego w ewidencji przychodów w poszczególnych miesiącach (od stycznia do listopada 2012 r.) ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych po zaokrągleniu do pełnych złotych oraz ich sumę.

Polecamy: Faktura VAT od A do Z

Polecamy: Kontrola podatkowa

Część M. Wniosek o przekazanie 1% podatku należnego na rzecz organizacji pożytku publicznego (OPP)

Tak samo, jak w latach ubiegłych, część naszego podatku możemy przeznaczyć na cele pożytku publicznego wspierając wybraną jedną organizację mającą status organizacji pożytku publicznego. Podobnie jak w zeznaniach za dwa poprzednie lata również w zeznaniu za 2012 r. nie będziemy zasilać osobiście konta organizacji. W przekazaniu pieniędzy będzie bowiem pośredniczył urząd skarbowy.

Musimy tylko wskazać numer KRS organizacji, której chcemy przekazać 1% naszego podatku (poz. 125), a także wysokość przekazywanej kwoty, po jej zaokrągleniu do pełnych dziesiątek groszy w dół (poz. 126). Nie może jednak ona przekroczyć 1% należnego ryczałtu z rubryki 105. Resztą zajmą się już za nas urzędnicy.

Wypełnienie w zeznaniu odpowiednich pozycji traktowane jest na równi ze złożeniem wniosku o przekazanie przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego 1% podatku wybranej organizacji pożytku publicznego.

Warunkiem przekazania 1% jest zapłata w pełnej wysokości należnego ryczałtu stanowiącego podstawę obliczenia kwoty, która ma być przekazana na rzecz organizacji pożytku publicznego, nie później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Wniosek o przekazanie 1% należnego ryczałtu będzie skuteczny nie tylko w razie terminowego złożenia zeznania PIT-28, ale także w razie złożenia jego korekty. Nie może ona jednak zostać złożona później niż w terminie dwóch miesięcy od upływu terminu dla złożenia zeznania podatkowego.

Do formularzy zeznań rocznych wprowadzono odrębną rubrykę służące do wskazania celu szczegółowego przeznaczenia kwoty 1% należnego podatku przekazywanej przez nas na rzecz organizacji pożytku publicznego za pośrednictwem organu podatkowego.

W PIT-28 do tego celu służy rubryka 127. Natomiast poprzez zaznaczenie kwadratu w rubryce 128 wyrazimy zgodę na przekazanie przez naczelnika urzędu skarbowego obdarowanej organizacji pożytku publicznego naszych danych: imienia, nazwiska i adresu oraz informacji o wysokości kwoty przekazanej na rzecz tej organizacji.

Zaznaczenie kwadratu w rubryce 128 jest nieobowiązkowe i nie ma wpływu na realizację wniosku o przekazanie 1% należnego ryczałtu.

W ten właśnie sposób dobrnęliśmy do końca wędrówki po zeznaniu PIT-28 „z tytułu najmu” Teraz tylko pozostaje nam jeszcze raz dokładnie sprawdzić poszczególne pozycje zeznania oraz do 31 stycznia 2012 r. złożyć go we właściwym urzędzie skarbowym i ewentualnie wpłacić należny podatek albo poczekać na zwrot nadpłaty.

Przykład wypełnienia PIT-28 za 2011 r. - przychody z najmu - analogicznie trzeba wypełnić PIT-28 za 2012

Pani Stanisława wynajmuje od początku 2011 roku dom. Zgodnie z umową, co miesiąc otrzymuje przychód w wysokości 1700 zł.

Oznacza to, że podatniczka płaciła od stycznia do listopada 2011 roku co miesiąc ryczałt w wysokości 145 zł (1700 zł x 8,5 % = 144,50 zł). Do zapłaty za grudzień (w terminie złożenia zeznania rocznego) jest kwota 139 zł.

 

Przed przystąpieniem do wypełnienia formularza PIT-28 należy wypełnić załącznik PIT-28A:

Wypełniony PIT-28A – przychody z najmu

A następnie możemy już wypełnić PIT-28

Wypełniony PIT-28 – przychody z najmu s. 1

Wypełniony PIT-28 – przychody z najmu s. 2

Wypełniony PIT-28 – przychody z najmu s. 3

Wypełniony PIT-28 – przychody z najmu s. 4

Podstawa prawna

  • art. 4 ust. 2, art. 6 ust 1a-b, art. 8-9, art. 11, art. 12 ust. 1 pkt 3 lit a, art. 13-15, art. 21 ustawy z 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz. U. z 1998 r. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.
  • art. 3, ust. 12 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych
  • art. 80a-b ustawy z 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa– tekst jedn. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 (tekst jednolity) z późn. zm.

Aktualizacja styczeń 2012 - Tomasz Król

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    PIT 2024. Czy można rozliczyć podatki bez Profilu Zaufanego?

    Sezon rozliczeń podatkowych jest w pełni. Dzięki usłudze e-PIT dostępnej na stronie Ministerstwa Finansów, możesz  szybko rozliczyć swój PIT. Resort zaleca, aby z rozliczeniem nie zwlekać.

    Co można sobie odliczyć od podatku 2024? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu PIT?

    Co można odliczyć z podatku PIT? Z jakich ulg podatkowych można skorzystać w rozliczeniu w 2024 roku?

    Kto może wyjechać do sanatorium z ZUS-em w 2024 roku? Jak uzyskać skierowanie? Ile trzeba czekać?

    Nie tylko Narodowy Fundusz Zdrowia kieruje do miejscowości uzdrowiskowych, ale także Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Z leczenia może skorzystać każdy ubezpieczony, który jest zagrożony utratą zdolności do pracy. Warunkiem jest jednak, by rehabilitacja poprawiła rokowania stanu zdrowia i przyczyniła się do powrotu do aktywności zawodowej.

    Limit pomocy de minimis dla MŚP 2024 - podwyżka od 1 maja

    Ministerstwo Finansów przygotowało projekt rozporządzenia, na podstawie którego MŚP nadal udzielana będzie pomoc de minimis w formie gwarancji BGK spłaty kredytu lub innego zobowiązania - napisał resort w OSR do projektu. Rozporządzenie wdroży w życie unijne przepisy wprowadzające nowy wyższy limit takiej pomocy dla jednego przedsiębiorstwa w ciągu 3 lat.

    Ulga sponsoringowa a koszty uzyskania przychodów z zysków kapitałowych

    Po koniec 2023 roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie uznał, że podmioty osiągające przychody z zysków kapitałowych również mogą odliczać koszty wspierania sportu, edukacji i kultury, na podstawie art. 18ee, niezależnie od tego czy koszty te zostaną przyporządkowane do przychodów z zysków kapitałowych czy pozostałych przychodów.

    Rozrachunki w księgowości wsparte sztuczną inteligencją. Nadchodzi nowe

    Czy sztuczna inteligencja może wspomóc księgowym w rozrachunkach? Dzięki wykorzystaniu mechanizmów sztucznej inteligencji programy księgowe pozwalają na dużą automatyzację procesów w tym zakresie.

    Jak rozpoznać pellet dobrej jakości? Jak sprawdzić samemu?

    Jakość pelletu jest kluczowym czynnikiem decydującym o jego efektywności i bezpieczeństwie użytkowania. Niezależnie od tego, czy wykorzystujemy go do ogrzewania domu, czy jako surowiec w przemyśle, istnieją cechy, na które warto zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że wybieramy produkt najwyższej jakości.

    Składki ZUS wspólników spółki z o.o. (jednoosobowej i wieloosobowej). Kto i kiedy nie zapłaci składek?

    Ustawa o systemie ubezpieczeń społecznych oraz ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych różnicują pozycję wspólników spółki z o.o. w zakresie podlegania ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu w zależności od tego, czy spółka jest jednoosobowa czy wieloosobowa.

    Zmienia się odpowiedzialność związana z klasyfikacją towarów. Przewoźnicy mogą zapłacić mandat karny

    Znajomość prawidłowej klasyfikacji towarów to podstawa właściwego zgłoszenia celnego w procedurach celnych wywozowych i przywozowych, a także przy określaniu stawki cła i podatku VAT w sprzedaży wewnątrz UE. Wprowadzany właśnie w życie unijny Import Control System 2 nakłada na przewoźników nowe obowiązki. – Firmy transportowe biorą pełną odpowiedzialność za towar wprowadzany na obszar Unii Europejskiej. Muszą posiadać wszystkie dane na temat stron transakcji i HS kodów towarów – wyjaśnia Joanna Porath, właścicielka agencji celnej AC Porath.

    Oszczędności Polaków 2024. Na rachunkach bankowych jest 1 223,46 mld zł

    Gospodarstwa domowe w Polsce w końcu lutego 2024 roku dysponowały na rachunkach bankowych środkami w wysokości 1 223,46 mld zł. Były one o 15,20 mld i 1,26% wyższe niż miesiąc wcześniej i o 120,54 mld zł tj. 10,9% większe niż przed rokiem (w styczniu roczna dynamika tych depozytów wynosiła 11,3%).

    REKLAMA