| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Rozliczenie najmu w rocznym zeznaniu PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Rozliczenie najmu w rocznym zeznaniu PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Przedstawiamy kilka ciekawych kwestii z zakresu rozliczania najmu w rocznym zeznaniu PIT. Odpowiedzi na pytania podatników udzielili eksperci resortu finansów.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Jaki formularz przy rozliczeniu dochodów z najmu?

Witam, mąż jest osobą fizyczną, nie prowadzi działalności gospodarczej. Osoba wynajmująca nie płaci regularnie, w poprzednim roku otrzymaliśmy łącznie za wynajem 2500 zł. Potwierdzeniem otrzymania pieniędzy jest tylko odcinek który otrzymaliśmy od listonosza, gdy przyniósł Nam pieniądze. Mąż posiada również pit 11. Na jakim formularzu musi się mąż rozliczyć? Czy musi ująć również te 2500 zł ?W jakim polu?

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Zakładając, że Pani pytanie dotyczy najmu prywatnego, to udzielając odpowiedzi informujemy, że otrzymane kwoty w 2014 roku podlegają rozliczeniu w zależności od wyboru formy opodatkowania.

Jeżeli nie dokonano wyboru formy opodatkowania ryczałtem, dochody te powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, które należy wykazać w zeznaniu PIT-36 w wierszu "Najem lub dzierżawa". W zeznaniu tym należy wykazać również przychody z informacji PIT-11.

Formularze PIT 2014/2015

Najem bez przychodu

Jestem emerytką, mam 80 lat. W 2008 r. kupiłam 18-metrowa kawalerkę którą wynajmowałam przez kilka miesięcy. Lokatorka nie zapłaciła, nie oddała kluczy i chyba uciekła w grudniu - jak mam obliczyć swój podatek i na jaki PIT, poza tym zgodnie z ordynacja podatkową 2008 roku emeryci za wynajem własnego mieszkania nie płacili podatku, czy ten przepis jest nadal ważny?

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Jeżeli wynajmowała Pani nieruchomość prywatnie i uzyskała Pani z tego tytułu dochody, jest Pani zobowiązana w zeznaniu podatkowym PIT-36 (przy opodatkowaniu skalą podatkową) lub w PIT-28 (przy opodatkowaniu ryczałtem) wykazać przychód z całego roku.

Natomiast jeżeli faktycznie nie otrzymała Pani żadnego przychodu z najmu w roku podatkowym, nie ma Pani obowiązku ich wykazania w zeznaniu rocznym.

Formularze PIT 2014/2015

Reklamy Google na stronie internetowej

Witam. Jestem osobą fizyczną nie prowadzącą działalności gospodarczej. Na prywatnej stronie internetowej oprócz własnych treści zamieszczam również reklamy (np. Google AdSense). W jaki sposób należy rozliczyć wpływy z tych reklam. Dodam, że kwota wyniosła ok. 30 zł w grudniu.

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Przychody te należy zakwalifikować do źródła najem prywatny.

Jeżeli nie dokonano wyboru formy opodatkowania ryczałtem, dochody te powinny być opodatkowane na zasadach ogólnych wg skali podatkowej, które należy wykazać w zeznaniu PIT-36 w wierszu "Najem lub dzierżawa" w poz. 69.

Jeżeli dochody te pochodzą z zagranicy, zastosowanie znajdzie właściwa umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Źródło: Krajowa Informacja Podatkowa

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Emil Kowalski

www.asib.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »