REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kiedy otrzymam zwrot podatku z rozliczenia rocznego PIT

 e-file sp. z o.o.
Producent aplikacji i rozwiązań pomocnych w biznesie oraz w kontaktach z urzędami
Kiedy otrzymam zwrot podatku z rozliczenia rocznego PIT
Kiedy otrzymam zwrot podatku z rozliczenia rocznego PIT

REKLAMA

REKLAMA

Z końcem kwietnia mija termin składania rocznych zeznań podatkowych za rok poprzedni. Lipiec natomiast jest ostatnim miesiącem, w którym co do zasady, podatnicy powinni otrzymać zwrot nadpłaconego podatku. Termin ten może być różny w zależności od występującego o zwrot.

Autopromocja

Podatek, który jest niższy niż wysokość wpłaconych w trakcie roku zaliczek i który wynika z deklaracji rocznej, zwracany jest bez obowiązku składania dodatkowego wniosku o stwierdzenie i zwrot nadpłaty. A zatem sama deklaracja ze wskazaną kwotą zwrotu stanowi podstawę do ubiegania się o pieniądze od organu podatkowego.

Wniosek o zwrot nadpłaty obowiązkowo muszą złożyć natomiast podatnicy, którzy korygując wcześniej złożoną deklarację w podatku dochodowym od osób fizycznych określają w składanym druku korekty, że wcześniej wykazali zobowiązanie podatkowe nienależne lub w wysokości większej od należnej i wpłacili zadeklarowany podatek albo wykazali nadpłatę w wysokości mniejszej od należnej. W takiej sytuacji podatnik równocześnie z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty, składa skorygowane zeznanie (deklarację) podatkową.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wnioski dostępne np. w aplikacji fillup (www.fillup.pl), wskazywać muszą tytuł nadpłaty, by nadpłata została przez organ stwierdzona, a także by została przekazana:

  • na rzecz podatnika lub
  • na rzecz bieżących zobowiązań podatkowych lub
  • na rzecz zaległości podatkowych lub
  • na rzecz przyszłych zobowiązań podatkowych.

Zgodnie z art. 73 par 2 pkt 1 ustawy z dnia z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz.U. 2015, poz. 613) nadpłata wynikająca z deklaracji rocznej (a nie z korekty tej deklaracji), powstaje z dniem złożenia zeznania rocznego przez podatników podatku dochodowego. Natomiast zwrot wykazanych w deklaracji rocznej kwot następuje zgodnie z art. 77 par 1 pkt 5 tej ustawy w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania lub deklaracji podatkowej PIT.

Termin ten stanowi ostateczny okres, po którego upływie, co do zasady, organ podatkowy zwracając podatek zobowiązany jest powiększyć o kwotę odsetek podatkowych za zwłokę. Jeżeli zatem podatnik złożył deklarację PIT ostatniego dnia kwietnia, zwrot powinien nastąpić nie później niż z ostatnim dniem lipca. Co do zasady również, występuje on wcześniej, szczególnie, gdy deklaracje wysyłane są elektronicznie. Przyspieszony zwrot wynika również z pomocy rodzinom wielodzietnym, które otrzymywać mogą zwrot podatku nie później niż w terminie 30 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego. Zasada ta wynika z polityki wewnętrznej urzędów oraz warunków wprowadzenia ustawy z dnia 5 grudnia 2014 r. o Karcie Dużej Rodziny (Dz. U. 2014, poz. 1863).

Szczególny termin zwrotu przewidziany jest również dla tych podatników, którzy korygują swoją deklarację podatkową. W tym przypadku zwrot następuje w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowanym zeznaniem (deklaracją), lecz nie wcześniej niż w terminie 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania lub deklaracji. Oznacza to, że poprzez korektę deklaracji podatkowej, nie można przyspieszyć standardowego terminu.

Termin ten nie skróci się i nie wyniesie 2 miesiące, gdy korekta zeznania podatkowego wynika z wstępnych czynności organu, który dostał wypełnione zeznanie. Może on w takim przypadku samodzielnie dokonać korekty albo wezwać podatnika do jej dokonania zgodnie ze wskazówkami organu. Podatnik, którego deklarację skoryguje organ, ma prawo wnieść sprzeciw w terminie 14 dni od dnia doręczenia mu informacji o takiej korekcie. W przypadku skorygowania deklaracji:

  • przez organ podatkowy - nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia upływu terminu do wniesienia sprzeciwu;
  • przez podatnika na żądanie organu - nadpłata podlega zwrotowi w terminie 3 miesięcy od dnia jej skorygowania.

Przekroczenie przez urząd skarbowy terminu ostatecznego na zwrot podatku powoduje, że już od dnia złożenia deklaracji podatkowej, podatnik może żądać odsetek za zwłokę. Tym niemniej obecne standardy działania organów powodują, że podatnicy w przeważającej większości mogą liczyć na to, że zwrot nastąpi szybciej, niż przewidziane przepisami prawa terminy ostateczne. 

Za opóźnienie w zwrocie podatku z deklaracji PIT należą się odsetki za zwłokę

Nadpłaty podlegają oprocentowaniu w wysokości odsetek podatkowych. Ich wysokość uzależniona jest od wahania wskaźników rynkowych, niemniej odsetki te nie mogą być niższe niż 8% w skali roku. 

Podstawową zaletą opóźnienia w zwrocie podatku ze strony organu podatkowego jest termin, od którego liczone są odsetki za zwłokę. Są one naliczane już od dnia złożenia zeznania podatkowego. Oczywiście jeżeli zwrot nastąpi w prawidłowym okresie – to urząd skarbowy nie musi ich wypłacać. W takim przypadku, podatnik otrzyma z urzędu tyle, ile pierwotnie wskazał w deklaracji podatkowej do zwrotu, lub ile wynika z wniosku o stwierdzenie nadpłaty. Drobne kwoty nadpłat, których wysokość nie przekracza wysokości kosztów upomnienia w postępowaniu egzekucyjnym, nie są oprocentowane.

Standardowo urząd skarbowy ma trzy miesiące czasu na zwrot wnioskowanego podatku. Za cały ten okres naliczane są odsetki za zwłokę, jeżeli tylko organ spóźni się ze zwrotem podatku.

Jeżeli natomiast po złożeniu zeznania w trakcie kontroli zeznania podatkowego organ stwierdzi błąd w deklaracji (i wykaże dodatkową kwotę zwrotu), może wezwać do korekty lub samodzielnie skorygować zeznanie. W takim przypadku 3 miesiące na zwrot tej dodatkowej kwoty liczony jest od dnia skorygowania zeznania lub deklaracji przez organ skarbowy lub przez podatnika. Jeżeli zwrot nie wystąpi – za cały ten okres przysługują odsetki za zwłokę.  

Natomiast jeśli podatnik sam z własnej inicjatywy stwierdza błąd w zeznaniu i koryguje deklarację podatkową wykazując nadpłatę, to odsetki przysługują od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty wraz ze skorygowanym zeznaniem (deklaracją), ale tylko w przypadku:

  • jeżeli nadpłata nie została zwrócona w terminie 30 dni od dnia wydania decyzji stwierdzającej nadpłatę,
  • jeżeli decyzja stwierdzająca nadpłatę nie została wydana w terminie 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty, chyba że do opóźnienia w wydaniu decyzji przyczynił się podatnik,
  • jeżeli nadpłata nie została zwrócona w terminie, 2 miesięcy od dnia złożenia wniosku, nie wcześniej niż 3 miesiące od dnia złożenia deklaracji PIT, chyba że do opóźnienia w zwrocie nadpłaty przyczynił się podatnik.


Złóż prawidłowy wniosek w sprawie stwierdzenia i zwrotu nadpłaty

Podatnik, by móc liczyć na odsetki od nadpłaty, musi prawidłowo skonstruować wniosek o stwierdzenie i zwrot nadpłaty. Wnioski dostępne np. w aplikacji fillup (www.fillup.pl) wskazywać muszą tytuł nadpłaty, by nadpłata została przez organ stwierdzona, a także by została przekazana:

  • na rzecz podatnika lub
  • na rzecz bieżących zobowiązań podatkowych lub
  • na rzecz zaległości podatkowych lub
  • na rzecz przyszłych zobowiązań podatkowych.

Tylko w niektórych przypadkach, gdy u podatnika występują inne zobowiązania podatkowe,   oprocentowanie nadpłat będzie w ogóle przysługiwało. Pamiętać należy, że przysługuje ono bowiem do dnia zwrotu nadpłaty, zaliczenia nadpłaty na poczet zaległych lub bieżących zobowiązań podatkowych lub dnia złożenia wniosku o zaliczenie nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych.

Jeżeli organ skarbowy zwróci zbyt niską kwotę i nie pokryje ona należnej nadpłaty wraz z jej oprocentowaniem, to zalicza się ją proporcjonalnie na poczet tej nadpłaty oraz na poczet jej oprocentowania w takim stosunku, w jakim w dniu zwrotu pozostają do siebie nadpłata i oprocentowanie. W konsekwencji podatnik od części niezwróconych, a należnych mu pieniędzy nadal może liczyć na odsetki za zwłokę.

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie - trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W związku z przerwą w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl Ministerstwo Finansów w piątek poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

REKLAMA