| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Rozliczenie podatkowe PIT Polaka w Niemczech

Rozliczenie podatkowe PIT Polaka w Niemczech

Wiele osób, decydujących się na wyjazd do Niemiec, po zakończonym roku podatkowym zastanawia się jak wygląda obowiązek rozliczenia przed niemieckim fiskusem. Obowiązek złożenia deklaracji PIT przez Polaków zatrudnionych w Niemczech zależy w głównej mierze od indywidualnej sytuacji podatnika.

Bezwzględnie - pod rygorem kar finansowych - należy to uczynić po otrzymaniu bezpośrednio z urzędu Finanzamt wezwania do rozliczenia – „Aufforderung zur Abgabe der Steuererklärung”. Często spotykaną sytuacją jest również posiadanie III klasy podatkowej, gdy współmałżonek przebywał poza granicami Niemiec lub posiadał V klasę podatkową.

Inne przypadki dotyczą uzyskiwania dochodów powyżej 410 euro miesięcznie, od których nie jest odprowadzany podatek np.: emerytura, najem, dzierżawa, a także takie świadczenia jak: zasiłek chorobowy,  zasiłek dla bezrobotnych (Arbeitslosengeld I), Elterngeld, urlop macierzyński.

Konieczność rozliczenia w Niemczech powstaje również na skutek rozwodu lub zgonu jednego ze współmałżonków w trakcie roku podatkowego. Osoby zatrudnione u kilku pracodawców lub te osiągające w 2016 r. zarobki powyżej 10 700 euro (20 200 euro dla małżeństw) oraz prowadzące Gewerbe są zobowiązane do rozliczenia w tym kraju.

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

Znacząca większość rozliczeń prowadzonych dla polskich pracowników w Niemczech skutkuje uzyskaniem zwrotu nadpłaty podatku. Ważnym w tej kwestii kryterium jest obowiązek podatkowy: nieograniczony lub ograniczony.

Podatnik posiadający zameldowanie na terenie Niemiec lub stałe miejsce zamieszkania i ośrodek interesów życiowych w tym kraju lub przepracował przynajmniej 183 dni w ciągu roku i osiągnął co najmniej 90% swoich dochodów, może zostać zakwalifikowany do nieograniczonego obowiązku podatkowego – obejmującego wszystkie dochody tej osoby (dochód światowy) i umożliwiającego zastosowanie ulg podatkowych.

Rozliczenia PIT Polaków pracujących w Niemczech są prowadzone do czterech lat wstecz (obecnie – 2013-2016), na podstawie otrzymanego od niemieckiego pracodawcy dokumentu „Lohnsteuerbescheinigung” wraz z zaświadczeniem UE/EOG - uzyskanym w krajowym US po wykazaniu dochodów niemieckich (załącznik PIT ZG). W związku z wysoką kwotą wolną od podatku w Niemczech wynoszącą w 2016r. – 8652 euro i szeregiem ulg, często możliwe jest odzyskanie całości zapłaconego podatku.

Euro-Tax.pl posiadając uprawnienia „Steuerberatera” (Niemieckiego Doradcy Podatkowego) zapewnia profesjonalne rozliczenia podatkowe w Niemczech i uzyskanie maksymalnych zwrotów podatków.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Atys

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK