REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Jak złożyć korektę deklaracji rocznej PIT

Klaudia Pastuszko
Jak złożyć korektę deklaracji rocznej PIT /shutterstock.com
Jak złożyć korektę deklaracji rocznej PIT /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Na gruncie ustawy Ordynacja podatkowa występuje możliwość dokonania korekt tych deklaracji podatkowych PIT, które zostały już złożone do urzędu skarbowego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami korekta nie jest jednak możliwa w każdym przypadku. Jak zatem prawidłowo złożyć korektę deklaracji podatkowej?

Co można korygować?

Autopromocja

W praktyce podatkowej mają miejsce sytuacje, w których podatnik składa deklarację podatkową zawierającą błędy. Mogą one skutkować zarówno tym, że zadeklarowana kwota podatku jest nienależna czy wyższa od należnej, jak i tym, że została ona zaniżona. 

W sytuacji, w której naliczony w deklaracji podatek przedstawiony jest w kwocie wyższej od rzeczywiście należnej, podatnik może złożyć skorygowaną deklarację wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty. W ten sposób odzyska on nadpłacony podatek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jeśli zadeklarowana kwota jest niższa od tej, która rzeczywiście się należy, podatnik również może złożyć korektę deklaracji. W tym jednak przypadku samo złożenie formularza nie będzie wystarczające – konieczne jest także opłacenie przez podatnika odsetek podatkowych za zwłokę w płatności podatku. Obniżona stawka odsetek za zwłokę od 2016 r. wynosi 50% stawki odsetek za zwłokę, czyli 4%. Taką obniżoną wartość odsetek stosuje się w przypadku spełnienia łącznie następujących warunków:

- złożenia prawnie skutecznej korekty deklaracji, nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia upływu terminu do złożenia deklaracji;

- zapłaty zaległości podatkowej w ciągu 7 dni od dnia złożenia korekty.

Skorygowanie deklaracji i zapłacenie zaległości prowadzi do jej wygaśnięcia, a co za tym idzie - wstrzymania naliczania odsetek, co także jest przyczyną korzystania przez podatnika z prawa do korekty. Jeśli korekta została złożona przed terminem płatności podatku, opłacanie odsetek za zwłokę nie jest wymagane.

Podatnik może dokonać korekty deklaracji z inicjatywy własnej lub na wezwanie organu podatkowego w przypadku wystąpienia błędów rachunkowych, oczywistych omyłek, a także korekty wypełnionej niezgodnie z wymaganiami lub gdy występują wątpliwości co do danych zawartych w deklaracji. Dokonanie tego typu korekty nie jest obligatoryjne, może być także dokonane z urzędu, przeciwko czemu podatnik może wnieść sprzeciw.

Warto także zauważyć, iż korygowanie deklaracji dotyczy całej treści deklaracji, a więc nie tylko oświadczeń wiedzy, ale też oświadczeń woli. Oznacza to, że dopuszczalne jest również skorygowanie oświadczeń woli dotyczących wspólnego opodatkowania małżonków czy wspólnego opodatkowania rodzica i małoletniego dziecka, a także rodziców w przypadku ulgi rodzinnej, z tym że proporcja uzgodniona między rodzicami w korekcie zeznania powinna być także objęta zgodnym oświadczeniem woli.

Kiedy należy złożyć korektę?

Podatnik co do zasady może w każdej chwili skorygować złożoną przez siebie deklarację. Uprawnienie to przysługuje nawet po kontroli podatkowej oraz postępowaniu podatkowym w zakresie nieobjętym decyzją określającą wysokość zobowiązania podatkowego. Wyjątek stanowi sytuacja, w której podatnik chce skorzystać ze zmniejszonej wartości odsetek za zwłokę podatkową – w tej sytuacji powinien dokonać korekty nie później niż w terminie sześciu miesięcy od dnia upływy terminu złożenia deklaracji, a następnie w ciągu 7 dni od złożenia korekty opłacić odsetki.

Kolejny wyjątek stanowi sytuacja, w której podatnicy w ramach korekty chcą złożyć wniosek o preferencyjne zasady opodatkowania małżonków i osób samotnie wychowujących dzieci. Wniosek ten może być złożony w terminie do końca kwietnia roku następującego po roku podatkowym – korekta zawierająca ten wniosek wniesiona po terminie jest nieskuteczna.

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

Uprawnienie do skorygowania deklaracji ulega zawieszeniu na czas trwania postępowania podatkowego lub kontroli podatkowej w zakresie objętym tym postępowaniem lub kontrolą. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby podatnik w czasie kontroli dokonał korekty tej materii, która nie jest objęta zakresem postępowania czy kontroli.

Korekta powinna być dokonywania rokrocznie do zakończenia okresu przedawnienia, licząc od końca roku, w którym deklaracja została złożona. Okres przedawnienia wynosi 5 lat.

W jaki sposób należy złożyć korektę?

         

Poprzez złożenie korekty w świetle obowiązujących przepisów rozumie się złożenie deklaracji podatkowej na tym samym co deklaracja pierwotna druku w wersji poprawionej. Należy wybrać formularz zgodny z obowiązującym w roku, za który składamy korektę. Formularz należy oznaczyć jako korektę zeznania. Nie ma natomiast już konieczności dołączania uzasadnienia przyczyn korekty.


Może się zdarzyć tak, że podatnik składając deklarację podatkową wybrał formularz przeznaczony na rok inny niż ten, który chciał zadeklarować. W tej sytuacji ponowne złożenie deklaracji o takiej samej treści na prawidłowym druku nie stanowi w rozumieniu przepisów korekty deklaracji podatkowej.

Sposób złożenia korekty jest niezależny od sposoby złożenia pierwotnej deklaracji podatkowej. Oznacza to, iż korektę deklaracji można złożyć w formie elektronicznej, przy pomocy operatora pocztowego czy też osobiście w urzędzie skarbowym.

1% podatku na organizacje pożytku publicznego w korekcie PIT

Korektę deklaracji podatkowej można zgłosić także w celu przekazania 1% podatku dla wskazanej organizacji pożytku publicznego, jeśli w deklaracji podatkowej podatnik tego nie dokonał. Ponadto przy pomocy korekty możliwa jest zmienia organizacji, której chce się przekazać 1% podatku, a także wskazanie szczegółowego celu, na jaki ma on zostać przekazany, wchodzącego w zakres jej działalności czy też uzupełnienie informacji na jej temat w przypadku, gdy w pierwotnej deklaracji podatnik nie uzupełnił wszystkich wymaganych danych.

Termin na złożenie korekty w tym przypadku to 1 miesiąc od ostatecznego terminu złożenia deklaracji podatkowej.

Skutki złożenia korekty

Korekta, która została złożona w odpowiednim terminie, wraz z zapłatą kwoty zaległej i odsetek od niej skutkuje tym, że podatnik nie zostanie ukarany za przestępstwo skarbowe. Zgodnie z postanowieniami Kodeksu Karnego Skarbowego „Nie podlega karze za przestępstwo skarbowe lub wykroczenie skarbowe, kto złożył prawnie skuteczną, w rozumieniu przepisów ustawy – Ordynacja podatkowa lub ustawy o kontroli skarbowej, korektę deklaracji podatkowej i w całości uiścił, niezwłocznie lub w terminie wyznaczonym przez uprawniony organ, należność publicznoprawną uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie”. Dotyczy to korekt złożonych zarówno przed wszczęciem, jak i w trakcie postępowania.

Ponadto jeśli zapłata zostanie dokonana w odpowiednim terminie, odsetki ulegną obniżeniu.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

REKLAMA