| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Rozliczenia PIT-ów > Jakie są skutki niezłożenia deklaracji PIT?

Jakie są skutki niezłożenia deklaracji PIT?

Każdy podatnik, na którym ciąży obowiązek złożenia deklaracji podatkowej PIT, musi tego dokonać w określonym terminie. Jakie konsekwencje wywołuje niedotrzymanie obowiązku złożenia deklaracji PIT?

PIT–28 (przy rozliczeniach ryczałtowców), PIT-16A (przy podatku opłacanym w formie karty podatkowej) i PIT-19A (deklaracja przeznaczona osobom duchownym) należy złożyć do urzędu skarbowego do 31 stycznia (w roku 2017 termin ten uległ wydłużeniu do 1 lutego).

Termin na złożenie formularzy PIT-40 (składany przez płatnika w imieniu pracownika) oraz PIT-40A (dotyczący składek ZUS za świadczeniobiorcę) przypada na koniec lutego.

Co grozi za niezłożenie deklaracji w terminie?

Deklarację PIT złożyć należy w określonym ustawowo terminie. Podatnikowi, który zaniecha tego obowiązku, grożą dotkliwe sankcje z tytułu złamania przepisów podatkowych. Wysokość kary, która zostanie nałożona na podatnika zależna jest od wysokości należnego podatku.

Jeśli kwota uszczuplonej lub narażonej na uszczuplenie należności publicznoprawnej nie przekracza pięciokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia, niezłożenie deklaracji traktowane jest jako wykroczenie skarbowe. Oznacza to, iż podatek należny do zapłacenia nie może za rok 2016 przekroczyć kwoty 9 250 złotych. Kara minimalna w tym wypadku wynosi 185 złotych.

Jeśli kwota należnego podatku dochodowego za rok 2016 przekracza 9 250 złotych, w przypadku niezłożenia deklaracji podatnik odpowiada za przestępstwo skarbowe. W tej sytuacji grzywna wyznaczana jest w wysokości od 10 do 720 stawek dziennych. Minimalna wartość grzywny to 617 złotych. Warto zauważyć, iż wysokość grzywny za przestępstwo skarbowe wyznaczana jest przez sądy.

Złożenie deklaracji po terminie – czynny żal

W sytuacji, w której podatnik w terminie nie złożył wymaganej deklaracji, ma prawo do skorzystania z konstrukcji czynnego żalu. Nim organy podatkowe wykryją zaniechanie z jego strony, powinien on wysłać zawiadomienie do organów ścigania o popełnieniu przez siebie czynu zabronionego, w formie pisemnej bądź ustnie do protokołu. W tej sytuacji należy niezwłocznie uiścić należną daninę wraz z odsetkami. Kolejność czynności nie ma znaczenia, a najlepszym rozwiązaniem jest złożenie obydwu dokumentów w jednym terminie. Co istotne, skorzystanie z instytucji czynnego żalu zwalnia sprawcę z odpowiedzialności karnoskarbowej.

Z prawa do czynnego żalu nie może skorzystać podatnik, o którego czynie zabronionym organ ścigania ma już wyraźnie udokumentowaną wiadomość oraz jeśli organ ścigania rozpoczął już czynności służbowe, na przykład kontrolę, przeszukanie, czynności sprawdzające.

Polecamy: PIT-y i ulgi podatkowe 2016

W zawiadomieniu do organu zamieścić należy swoje dane osobowe, wskazać adresata, czyli naczelnika właściwego urzędu skarbowego, określić charakter popełnionego czynu, istotne okoliczności, osoby współpracujące oraz to, czy podatnik naprawił już czyn, a jeśli nie, w jakim terminie zamierza uiścić należną kwotę wraz z naliczonymi odsetkami. Wskazać można także, iż brak złożonej deklaracji stanowi wyjątek – że jest to pierwsza w historii podatnika deklaracja złożona bez zachowania odpowiedniego terminu.

Czynny żal może zostać złożony w dowolnym terminie – istotne jest jedynie to, by z zawiadomieniem uprzedzić organ.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Kujawska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »