REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowe wzory oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych PIT od 1 stycznia 2018 r.

Nowe wzory oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych PIT od 1 stycznia 2018 r.
Nowe wzory oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych PIT od 1 stycznia 2018 r.
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Resort finansów przygotował rozporządzenie, które określa nowe wzory oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Modyfikacji ulegną m.in. wzory formularzy PIT-4R, PIT-6, PIT-8C, PIT-11 oraz PIT-R. Nowe wzory będą miały zastosowanie do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2018 r.

Autopromocja

Wprowadzenie nowych wzorów zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów i Rozwoju w sprawie określenia niektórych wzorów oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych obowiązujących w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozporządzenie to wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.

Nowe wzory oświadczeń, deklaracji i informacji podatkowych PIT

Rozporządzenie przewiduje zmiany w wielu istotnych formularzach PIT. W zakresie oświadczeń PIT określa nowy wzór:

Dalszy ciąg materiału pod wideo

a) pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT-2),

b) dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych osoby otrzymującej rentę lub emeryturę z zagranicy, osoby otrzymującej stypendium, osoby tymczasowo aresztowanej lub skazanej, otrzymującej należności za pracę, osoby otrzymującej świadczenie integracyjne (PIT-2A),

c) osoby otrzymującej zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (przez okres pełnego miesiąca kalendarzowego) dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT-3);

W przypadku deklaracji PIT od nowego roku obowiązywały będą zmienione wzory deklaracji:

a) rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-4R),

b) do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu (PIT-6),

c) rocznej o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR);

Pojawią się także nowe wzory informacji podatkowych o:

a) wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C),

b) dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11),

c) wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich (PIT-R)

d) wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania (IFT-1/IFT-1R).

Zobacz: Nowe wzory formularzy - stanowiące załączniki do rozporządzenia

Wzory powyższe będą miały zastosowanie do przychodów, dochodów (strat) uzyskanych (poniesionych) od dnia 1 stycznia 2018 r.

Zakres zmian w formularzach PIT przewidzianych nowym rozporządzeniem

W stosunku do obecnie obowiązującego wzorów niektórych oświadczeń rozporządzenie nie przewiduje żadnych modyfikacji. Zmian nie zawierają poniższe trzy wzory, tj.:

- wzór oświadczenia pracownika dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT-2) ;

- wzór oświadczenia dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, dla osoby: otrzymującej rentę lub emeryturę z zagranicy, otrzymującej stypendium, tymczasowo aresztowanej lub skazanej otrzymującej należności za pracę, a także otrzymującej świadczenie integracyjne (PIT-2A);

- wzór oświadczenia osoby otrzymującej zasiłki pieniężne z ubezpieczenia społecznego (przez okres pełnego miesiąca kalendarzowego) dla celów obliczania miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT-3).

Polecamy: INFORLEX Księgowość i Kadry

Natomiast wzór deklaracji rocznej o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-4R), w stosunku do obecnie obowiązującego wzoru tej deklaracji, zawiera następujące zmiany:

1) w podstawie prawnej uaktualnienie dziennika promulgacyjnego ustawy;

2) w części C wykreślono dotychczasowy wiersz 6 „Dodatkowo pobrany podatek wynikający z rozliczenia za rok ubiegły” oraz wiersz 7 „Nadpłaty wynikające z rozliczenia za rok ubiegły oraz zwrot nadpłat w gotówce, zaliczone na poczet należnej zaliczki”; z uwagi na skreślenie nowelizacją ustawy art. 37 ustawy dotyczącego rocznego obliczenia podatku (PIT-40) rozliczenie różnicy między podatkiem wynikającym z rocznego obliczenia a sumą zaliczek pobranych przez płatnika, które następowało w PIT-4R. Z uwagi na rezygnację z rocznego obliczenia podatku sporządzanego przez płatników, konieczne stało usunięcie omówionych wierszy ze wzoru PIT-4R; w związku z tą zmianą przenumerowano formularz;

3) w części E poz. 156 wzoru, polegającą na rezygnacji z obowiązku opatrzenia formularza pieczątką. Pozostawiono jedynie podpis płatnika lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku/pełnomocnika płatnika;

4) uaktualnienie dzienników promulgacyjnych ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Jeżeli chodzi o wzór deklaracji do wymiaru zaliczek podatku dochodowego od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej ustalanych przy zastosowaniu norm szacunkowych dochodu (PIT-6), to w stosunku do obecnie obowiązującego wzoru deklaracji, zmiana polega na uaktualnieniu dzienników promulgacyjnych ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy – Ordynacja podatkowa.

Polecamy: Pakiet żółtych książek - Podatki 2018


W przypadku wzoru rocznej deklaracji o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8AR), w stosunku do obecnie obowiązującego wzoru deklaracji, pojawiły się następujące zmiany:

1) w podstawie prawnej uaktualnienie dziennika promulgacyjnego ustawy;

2) w części D w poz. 215 polegającą na rezygnacji z obowiązku opatrzenia formularza pieczątką. Pozostawiono jedynie podpis płatnika lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku/pełnomocnika płatnika;

3) uaktualnienie dzienników promulgacyjnych ustawy – Ordynacja podatkowa oraz ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

Wzór informacji o wypłaconym stypendium, o przychodach z innych źródeł oraz o niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych (PIT-8C) także zawiera zmiany, które, w stosunku do obecnie obowiązującego wzoru, są następujące:

1) w podstawie prawnej uaktualnienie dziennika promulgacyjnego ustawy;

2) w części H w poz. 52 oraz w części I w poz. 55 polegającą na rezygnacji z obowiązku opatrzenia formularza pieczątką, pozostawiono jedynie podpis osoby upoważnionej do sporządzenia informacji (poz. 52) oraz podpis płatnika lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku/pełnomocnika płatnika (poz. 55);

3) uaktualnienie dziennika promulgacyjnego ustawy – Ordynacja podatkowa;

4) wykreślenie pouczenia o treści: „Informacji nie sporządzają płatnicy stypendiów, którym podatnik (stypendysta) w terminie do dnia 10 stycznia roku następującego po roku podatkowym złożył oświadczenie, o którym mowa w art. 37 ust. 1 ustawy.”; pouczenie stało się zbędne ze względu na skreślenie nowelizacją ustawy art. 37 w ustawie.

W przypadku wzoru informacji o dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11), w stosunku do obecnie obowiązującego wzoru tej informacji, zmiany pojawiły się:

1) w podstawie prawnej uaktualnienie dziennika promulgacyjnego ustawy;

2) w części G w poz. 79 polegającą na rezygnacji z obowiązku opatrzenia formularza pieczątką, pozostawiono jedynie podpis płatnika lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku/pełnomocnika płatnika;

3) uaktualnienie dziennika promulgacyjnego ustawy – Ordynacja podatkowa.

Wzór informacji o wypłaconych podatnikowi kwotach z tytułu pełnienia obowiązków społecznych i obywatelskich (PIT-R), w stosunku do obecnie obowiązującego wzoru, zawiera poniższe zmiany:

1) w podstawie prawnej uaktualnienie dziennika promulgacyjnego ustawy;

2) zmianę w części E w poz. 63 polegającą na rezygnacji z obowiązku opatrzenia formularza pieczątką, pozostawiono jedynie podpis płatnika lub osoby wyznaczonej do obliczenia i pobrania podatku/pełnomocnika płatnika;

3) uaktualnienie dziennika promulgacyjnego ustawy – Ordynacja podatkowa;

4) w treści ust. 2 objaśnień usunięto wyrazy „oraz w rocznym obliczeniu podatku PIT-40” – ze względu na rezygnację z tego sposobu rozliczenia - skreślenie nowelizacją ustawy art. 37 w ustawie.

Zobacz: Wzory deklaracji PIT

Jeżeli natomiast chodzi o wzór informacji o wysokości przychodu (dochodu) uzyskanego przez osoby fizyczne niemające w Polsce miejsca zamieszkania (IFT-1/IFT-1R), w stosunku do obecnie obowiązującego wzoru informacji, pojawiły się zmiany:

1) w podstawie prawnej oraz przypisie nr 2 uaktualnienie dziennika promulgacyjnego ustawy;

2) w części F w poz. 80 i 81 polegającą na rezygnacji z obowiązku opatrzenia formularza pieczątką, pozostawiono jedynie podpis osoby odpowiedzialnej za treść informacji [Signature of person responsible for contents of information] (poz. 80) oraz podpisy osoby/osób uprawnionych lub upoważnionych do reprezentowania płatnika/podmiotu [Signatures of authorized person(s)] (poz. 81).

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Podatek PIT - część 2
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
    30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
    2 maja 2023 r. (wtorek)
    4 maja 2023 r. (czwartek)
    29 kwietnia 2023 r. (sobota)
    Następne
    Księgowość
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Fundacja rodzinna nie dla spółki cywilnej

    Fundacja rodzinna może przystępować jedynie do spółek prawa handlowego, które są podatnikami CIT. Natomiast spółka cywilna jest podatnikiem PIT, a nie CIT, a więc nie spełnia wskazanego kryterium. W konsekwencji nie może zostać uznana jako podmiot o podobnym charakterze do spółek prawa handlowego.

    Kwestionowanie kredytów opartych o WIBOR. Jakie argumenty można podnieść przed sądem?

    Niezadowoleni kredytobiorcy coraz częściej kwestionują umowy oparte o wskaźnik referencyjny WIBOR. Okazuje się, że argumentów w oparciu o które można kwestionować WIBOR w umowach kredytowych jest całkiem sporo.  

    Zmiany w zamówieniach publicznych - wprowadzenie certyfikacji wykonawców od 2025 roku

    Certyfikacja wykonawców w systemie zamówień publicznych, która wejdzie w życie od 2025 roku, ma zapewniać wykonawcom możliwość uzyskania certyfikatu potwierdzającego, że wobec danego wykonawcy nie zachodzą objęte zakresem certyfikacji podstawy wykluczenia z postępowania o udzielenie zamówienia, lub że posiada on zdolności i zasoby (np. określone doświadczenie, wykwalifikowaną kadrę) na poziomie wskazanym w certyfikacie, które będzie wykorzystywał do potwierdzania spełniania warunków udziału w postępowaniu.

    Dochody podatkowe budżetu państwa wyniosły 131,4 mld zł. MF podało dane za I kwartał 2024 roku

    Dochody podatkowe budżetu państwa w I kwartale 2024 roku wyniosły 131,4 mld zł i były wyższe w stosunku do wykonania z ubiegłego roku o około 22,2 mld zł (tj. 20,3%) - informuje Ministerstwo Finansów.

    Rodzice tracą prawo do ulgi na dziecko po podwyżkach. Ich pensje przebijają limit dochodów z … 2013 r.

    PIT za 2023 rok: Rodzice po podwyżkach zarabiają za dużo. I wypadają z ulgi na dziecko.  

    Jaka inflacja w Polsce w 2024 roku? W marcu najniższa, w grudniu najwyższa. Średnio ok. 3,5 proc. Stopy procentowe spadną najwcześniej w listopadzie [prognozy ekonomistów]

    Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w marcu 2024 r. wzrosły rdr o 2,0 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,2 proc. - podał 15 kwietnia Główny Urząd Statystyczny. Niestety w kolejnych miesiącach nastąpi szybszy wzrost cen żywności i paliw - prognozują ekonomiści. Na koniec roku inflacja ma osiągąć ok. 4,5-4,8 proc. rdr. A średnio w 2024 roku ok. 3,5% rdr.

    Kontrole kadr i ewidencji kierowców w firmie transportowej. Na co zwracają uwagę ITD, PIP, ZUS i inni kontolerzy?

    Prawidłowe rozliczenie kierowców z dobrze prowadzonymi kadrami zapewniają nie tylko optymalizację kosztów, ale przede wszystkim bezpieczeństwo firmy transportowej. Tutaj nie ma równania z jedną niewiadomą. A kontrole ITD i PIP potwierdzają, że pomiędzy kadrami i rozliczeniami kierowców musi istnieć sprzężenie zwrotne.

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług

    W pierwszym kwartale 2024 roku poziom inflacji wyniósł 2,8% r/r. Ceny wzrosły w niemal wszystkich grupach towarów i usług – z wyjątkiem transportu.

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku. "Pracujemy nad projektem Rady Fiskalnej. Premier Donald Tusk mówił o tym w expose" - poinformował minister finansów Andrzej Domański

    Rada Fiskalna zacznie obradować w 2026 roku, a projekt jej funkcjonowania zostanie przedstawiony w bieżącym roku - poinformował minister finansów Andrzej Domański. Nowa instytucja rządowa ma składać się z neutralnych członków, którzy będą opiniowali wydatki budżetu państwa.

    Największy jednorazowy przelew z UE. Wpłynęło 27 mld zł płatności z KPO

    Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz poinformowała, że płatność z pierwszego wniosku, złożonego w grudniu ub.r., dotyczącego środków z Krajowego Planu Odbudowy (KPO), w wysokości 27 mld zł trafiła dziś do Polski.

    REKLAMA