| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Jak udokumentować podwójną ulgę internetową dla małżonków

Jak udokumentować podwójną ulgę internetową dla małżonków

Zdaniem sądów administracyjnych każdy z małżonków pozostających we wspólności majątkowej małżeńskiej może odliczyć cały limit ulgi internetowej. Warunkiem jest by wydatki na korzystanie z Internetu pokrywali z majątku wspólnego. Nie ma przy tym znaczenia, czy faktura jest wystawiona na oboje małżonków, czy tylko na jednego z nich.
Niestety fiskus wymaga personaliów obojga małżonków na fakturze dokumentującej wydatki.

Niestety Ministerstwo Finansów nie zważając na ww. orzeczenia nadal upiera się, że na fakturze powinny widnieć dane obojga małżonków, aby każdy z nich miał prawo do odliczenia ulgi internetowej.

Polecamy: serwis Koszty

Polecamy: serwis Podatki osobiste

W odpowiedzi z sierpnia 2010 r. na interpelację poselską nr 16754, Maciej Grabowski - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów stwierdził, że przepis art. 6 ust. 2 ustawy o PIT nie pozostawia żadnych wątpliwości, iż w przypadku wydatków podlegających odliczeniu od dochodu, o których mowa w art. 26 ustawy o PIT (a należą do nich nie tylko wydatki związane z opłatami za Internet, ale również wydatki z tytułu składek na ubezpieczenia społeczne, 2 zwroty nienależnie pobranych świadczeń, wydatki rehabilitacyjne oraz darowizny), każdy z małżonków odlicza je odrębnie od swojego dochodu.

ABC ulgi internetowej

Warunkiem zastosowania odliczenia jest uprzednie poniesienie wydatku przez osobę korzystającą z ulgi oraz jego udokumentowanie zgodnie z przepisami ustawy. W przypadku wydatków z tytułu użytkowania sieci Internet dokumentem tym jest faktura w rozumieniu przepisów o VAT.

Minister przywołał § 5 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia ministra finansów z dnia 28 listopada 2008 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 212, poz. 1337, z późn. zm.), zgodnie z którym faktura stwierdzająca dokonanie sprzedaży powinna zawierać co najmniej imiona i nazwiska lub nazwy bądź nazwy skrócone sprzedawcy i nabywcy oraz ich adresy.

Zdaniem Ministra Finansów z ww. przepisów wynika, że aby podatnik mógł odliczyć od swojego dochodu wydatki za użytkowanie Internetu, musi je mieć udokumentowane fakturą, na której będzie widnieć jego imię i nazwisko, jako nabywcy usługi. W przypadku gdy każdy z małżonków chciałby skorzystać z omawianej ulgi, na fakturze powinny znajdować się dane identyfikacyjne zarówno męża, jak i żony.

Brak tego rodzaju dokumentu pozbawia podatnika prawa do ulgi internetowej, z uwagi na niespełnienie warunku ustawowego, o którym mowa w art. 26 ust. 7 pkt 1 ustawy o PIT.

Dotyczy to zarówno podatników opodatkowujących swoje dochody indywidualnie, jak i opodatkowujących je łącznie z dochodami małżonka.

Minister jednocześnie poinformował, że aktualnie resort finansów nie prowadzi działań mających na celu zmianę obecnie obowiązujących regulacji dotyczących zasad i warunków korzystania z ulgi internetowej przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych – tym bardziej że osiągniecie przez podatników celu w postaci możliwości korzystania z ulgi internetowej przez obojga małżonków nie wymaga zmian ustawowych.
Wystarczy, że osoby zainteresowane aneksują umowę na dostawę usług internetowych przez operatora, podając jako nabywcę zarówno męża, jak i żonę.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK