| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Jak dokumentować przekazane darowizny, by skorzystać z odliczenia?

Jak dokumentować przekazane darowizny, by skorzystać z odliczenia?


Warto wiedzieć, jakimi dokumentami potwierdzać udzielone darowizny, by nie mieć później problemu z odliczeniem ich w PIT. Radzą specjaliści z Krajowej Informacji Podatkowej.

Jeśli sprawozdanie nie zostanie uzyskane w ciągu 2 lat, podatnik będzie musiał skorygować zeznanie podatkowe za rok, w którym dokonał odliczenia.

Podatnik przekazuje darowiznę na leczenie chorego dziecka swojej siostry. Czy może dokonać odliczenia w zeznaniu rocznym?

Odpowiedź KIP:

Nie. Odliczeniu nie podlegają darowizny przekazane na rzecz osób fizycznych.

Podstawa prawna: art. 26 ust. 5 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.).

W przypadku odliczania darowizn na rzecz europejskich organizacji prowadzących działalność pożytku publicznego muszą zostać spełnione dodatkowe warunki, tj.:

1. podatnik musi posiadać oświadczenie tej organizacji, iż na dzień przekazania darowizny była ona równoważną organizacją do organizacji, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ustawy o działalności pożytku publicznego, realizującą cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i prowadzącą działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, oraz
2. musi istnieć podstawa prawna wynikająca z umowy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, której stroną jest Rzeczpospolita Polska lub z odrębnych ustaw, do uzyskania przez organ podatkowy informacji podatkowych od organu podatkowego państwa, na którego terytorium organizacja posiada siedzibę.

Podatnik korzystający z odliczeń darowizn ma obowiązek wykazać w zeznaniu podatkowym:

• kwotę przekazanej darowizny,
• kwotę dokonanego odliczenia,
• dane pozwalające na identyfikację obdarowanego, w szczególności jego nazwę i adres.

Podstawa prawna: art. 26 ust. 1 pkt 9, ust. 6b, 6d, 6e i ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307, z późn. zm.).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

mgr. inż. Bogumił Leśniewski

Specjalista ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »