| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Odliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne – wyjaśnienia KIP

Odliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne – wyjaśnienia KIP


Czy można odliczyć składki na ubezpieczenie zdrowotne płacone za granicą? Czy składki płacone do KRUS można odliczyć w PIT? Odpowiedzi na te pytania podatników udzielili eksperci Krajowej Informacji Podatkowej.

Odliczenie dotyczy również zapłaconej w roku podatkowym składki na ubezpieczenie zdrowotne do Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, ponieważ jest to składka opłacana na podstawie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Kwota odliczenia tej składki nie może przekroczyć 7,75% podstawy wymiaru tej składki.

W 2010r. Podatniczka prowadząca działalność gospodarczą opodatkowaną 19% podatkiem dochodowym od osób fizycznych otrzymała z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych zwrot składek na ubezpieczenie zdrowotne dotyczące lat poprzednich tj. 2007, 2008 i 2009r. Czy powinna w jakiś sposób wykazać ten zwrot, czy jest zobowiązana skorygować zeznania podatkowe za ubiegłe lata?

Odpowiedź KIP:

W przypadku otrzymania zwrotu uprzednio zapłaconych i odliczonych od podatku składek na ubezpieczenie zdrowotne podatnicy opodatkowani na zasadach ogólnych (wg skali podatkowej i podatkiem liniowym) zgodnie z art. 45 ust. 3a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są zobowiązani doliczyć do podatku w zeznaniu podatkowym składanym za rok podatkowy, w którym wystąpiły te okoliczności, kwoty uprzednio odliczone.
Podatniczka nie powinna korygować zeznań podatkowych za lata za lata za które dokonano zwrotu składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Godyń

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »