| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga meldunkowa dla obojga małżonków - kolejna interpretacja ogólna Ministra Finansów

Ulga meldunkowa dla obojga małżonków - kolejna interpretacja ogólna Ministra Finansów

Ulga meldunkowa (dotycząca sprzedaży nieruchomości nabytych lub wybudowanych w latach 2007-2008) ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków, nawet wówczas, gdy warunek zameldowania spełnia tylko jeden z małżonków. Zwolnienie od podatku przychodów z odpłatnego zbycia ma zatem zastosowanie również do małżonka, który tego warunku nie spełnia. Tak uznał Minister Finansów w interpretacji ogólnej z 7 października 2011 r. (nr DD2/033/66/KOI/2011/DD-433).

Minister zmienia zdanie pod wpływem orzecznictwa NSA

To już druga interpretacja ogólna Ministra Finansów dotycząca ulgi meldunkowej.

W pierwszej z 19 lutego 2008 r. (nr DD2/033/0557/SKT/07/1682) Minister Finansów uznał, że do wymaganego 12-miesięcznego okresu zameldowania podatnika na pobyt stały wlicza się okres zameldowania zarówno przed 1 stycznia 2007 r., jak i przed datą nabycia nieruchomości lub prawa.

Wtedy Minister zmienił zdanie pod wpływem korzystnego dla podatników orzecznictwa sądów administracyjnych.

I podobnie stało się teraz. Fiskus przegrywający kolejne sprawy przed sądami administracyjnymi przestał wreszcie upierać się przy niekorzystnym dla podatników stanowisku.

W omawianej interpretacji ogólnej z 7 października 2011 r. Minister Finansów wskazał orzecznictwo Naczelnego Sądu Administracyjnego, które skłoniło go do zmiany stanowiska. Są to w szczególności:
- wyrok z 30 sierpnia 2011 r. - sygn. akt II FSK 503/10,
- wyrok z 17 maja 2011 r. - sygn. akt II FSK 102/10,
- wyrok z 12 kwietnia 2011 r. - sygn. akt II FSK 2139/09,
- wyrok z 14 października 2010 r. - sygn. akt II FSK 949/09.

Wątpliwości interpretacyjne związane były oceną, czy przewidziana przepisem art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o PIT (w brzmieniu obowiązującym w latach 2007 - 2008) tzw. ulga meldunkowa, w związku z treścią art. 21 ust. 22 tej ustawy, obejmuje przychód z odpłatnego zbycia uzyskany przez oboje małżonków, w sytuacji gdy tylko jedno z nich było zameldowane na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy.

Zdaniem NSA i niektórych doradców podatkowych dla objęcia ulgą obojga małżonków wystarczało, że warunek zameldowania spełnia tylko jeden z małżonków. Wtedy zwolnienie od podatku przychodów z odpłatnego zbycia lokalu mieszkalnego ma zastosowanie również do małżonka, który tego warunku nie spełnia. Minister Finansów i podległe mu organy podatkowe wymagały (aż do teraz) spełniania warunku zameldowania od obojga małżonków, gdy sprzedawali wspólne mieszkanie.

Obecnie Minister Finansów wprost przyznaje, że ulga meldunkowa ma zastosowanie łącznie do obojga małżonków, nawet wówczas, gdy warunek zameldowania spełnia tylko jeden z małżonków. Zwolnienie od podatku przychodów z odpłatnego zbycia ma zatem zastosowanie również do małżonka, który tego warunku nie spełnia.

Drugą niezbędną przesłanką zwolnienia, jest złożenie w ustawowym terminie (do końca kwietnia roku następującego po roku zbycia nieruchomości - czyli w terminie złożenia rocznego PIT-a) oświadczenia, o którym mowa w art. 21 ust. 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zdaniem Ministra Finansów wystarczającym dla skorzystania z ulgi meldunkowej przez oboje małżonków, jest złożenie oświadczenia o spełnieniu warunków do zwolnienia, przez małżonka spełniającego te warunki.

Ile zapłacisz PIT przy sprzedaży domu, mieszkania lub działki

Czy ulga meldunkowa dotyczy gruntu lub udziału w gruncie

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

iMoto portal zmotoryzowanych

iMoto to nowe rozwiązanie w sferze internetowej, które łączy w sobie szereg funkcji przydatnych dla właścicieli samochodów i motocykli.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »