REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga rehabilitacyjna - zakup laptopa dostosowanego do niepełnosprawności

Ulga rehabilitacyjna – zakup laptopa dostosowanego do niepełnosprawności
Ulga rehabilitacyjna – zakup laptopa dostosowanego do niepełnosprawności

REKLAMA

REKLAMA

Wydatek poniesiony na zakup laptopa może zostać zaliczony do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne i odliczony w ramach ulgi rehabilitacyjnej (w deklaracji PIT-37). Pod warunkiem jednak, że będzie stanowił indywidualny sprzęt dostosowany do niepełnosprawności ułatwiający wykonywanie podstawowych czynności życiowych.

Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z 22 listopada 2018 r., 0112-KDIL3-2.4011.419.2018.1.JK.

Autopromocja

We wniosku o interpretację wskazano, że podatnik (Wnioskodawca) choruje na reumatoidalne zapalenie stawów i osteoporozę. Choroba spowodowała, iż Zainteresowany jest niskiego wzrostu, ma: liczne zwyrodnienia, skrzywienia, deformacje drobnych stawów rąk i stóp, koślawość i ograniczenie ruchomości stawów kolanowych, śladową ruchomość stawów biodrowych. Wnioskodawca jest po operacji usunięcia zaćmy. Choroba postępuje i każdy rok sprawia, że Zainteresowanemu trudniej jest w wykonywaniu różnych czynności pomimo młodego wieku. Obecnie Wnioskodawca jest zakwalifikowany do operacji endoprotezy. Mieszka w domu jednorodzinnym. Użytkowane pomieszczenia położone są na jednym poziomie bez żadnych schodów. Budynek oraz działka są własnością Zainteresowanego.

Wnioskodawca posiada znaczny stopień niepełnosprawności wydany na stałe. Zainteresowany porusza się o kulach pachowych oraz wózku inwalidzkim. Miał 6 złamań.

Ze względu na stan zdrowia oraz różne przebiegi choroby (rzuty) Wnioskodawca jest wykluczony z życia społecznego, kontaktów ze znajomymi, spotkań. Wykonywanie takich czynności jak zakupy, opłacanie rachunków na poczcie czy placówce banków (opłata za śmieci, podatki, rachunki za energie, telefon), wizyta w banku (dokonywanie różnych czynności bankowych), wizyta w urzędzie (gminy, powiatu, skarbowym) są ogromnym problemem ze względu na ograniczenia ruchowe i bolesność stawów. Zwyrodniałe dłonie (kończyny górne) utrudniają tak proste czynności jak wyciąganie portfela oraz odliczanie odpowiedniej kwoty do wpłaty. Poruszanie się o kulach utrudnia wchodzenie po schodach, jak również noszenie zakupionych towarów. Zakup laptopa ułatwiłby Wnioskodawcy samodzielne wykonywanie podstawowych czynności życiowych, takich jak: opłacanie rachunków, dokonywanie przez internet podstawowych zakupów niezbędnych w codziennych funkcjonowaniu z dostawą do domu, rezerwacja wizyt u lekarzy specjalistów, dostęp do wyników badań i szybkiego kontaktu z lekarzem, a nawet zakupu usług – jak zamawianie hydraulika, elektryka. Zakupiony sprzęt ułatwiłby rehabilitację społeczną polegającą na uczestnictwie w życiu społecznym, komunikację z otoczeniem. Zakup laptopa jest jak najbardziej narzędziem pomocnym i ułatwiającym Zainteresowanemu codzienne życie, będzie wykorzystywany tylko przez niego, a zatem posiada cechy indywidualnego sprzętu ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych. Zwyrodniałe dłonie ograniczają możliwość pisma ręcznego – nowoczesne laptopy dają możliwość dyktowania. Możliwość zakupu laptopa daje możliwość korzystania z stron internetowych różnych ważnych instytucji państwowych, które są dostosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych ze słabym wzrokiem. Na zakup laptopa Wnioskodawca zamierza przeznaczyć tylko i wyłącznie własne środki finansowe. Nie będzie korzystał z innych źródeł finansowania takich jak PCPR, PFRON. Obecny 6-letni laptop Zainteresowanego uległ awarii i nie może z niego korzystać.

Wnioskodawca jednoznacznie wskazał, że nowy laptop można w pełni zindywidualizować do potrzeb wynikających z jego niepełnosprawności. Nowoczesny system A daje wiele ułatwień dla osoby niepełnosprawnej, w tym możliwość powiększenia czcionki dla osób niedowidzących (w przypadku Zainteresowanego po usunięciu zaćmy jest to bardzo przydatna opcja), na laptopie znajdzie się również program B, który daje możliwość dyktowania i zapisywania jak również odczytywania, sam nowoczesny A który będzie na laptopie pozwala w swoich ustawieniach na wiele ułatwień dotyczących osoby niepełnosprawnej, dodatkowo online można w portalu c. dyktować tekst i edytować go za pomocą mowy w języku polskim, co jest dla Wnioskodawcy dużym ułatwieniem ze względu na niemożności uchwycenia długopisu i pisma ręcznego. Można również ustawić obsługę jak również pisanie przy pomocy tylko jednego kliknięcia myszką. Także nowy laptop będzie w pełni zindywidualizowany do potrzeb Zainteresowanego wynikających z upośledzenia kończyn górnych (licznych zwyrodnień, przykurczów, niedowładów).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy wobec powyższego zakup laptopa na szacowaną kwotę ok. 4 000,00 zł Zainteresowany może odliczyć w rozliczeniu rocznym PIT-37 - PIT/O w faktycznej kwocie na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Zdaniem Wnioskodawcy, ma on prawo do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał stanowisko podatnika za prawidłowe, wyjaśniając, co następuje.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2018, poz. 1509 z poźn. zm.), podstawę obliczenia podatku, z zastrzeżeniem art. 29-30c, art. 30e i art. 30f, stanowi dochód ustalony zgodnie z art. 9, art. 24 ust. 1, 2, 3b-3e, 4-4e, 6 i 21 lub art. 24b ust. 1 i 2, lub art. 25, po odliczeniu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Stosownie do treści art. 26 ust. 7 pkt 4 powołanej ustawy wysokość wydatków na cele określone w ust. 1, z zastrzeżeniem ust. 7c, ustala się na podstawie dokumentu stwierdzającego ich poniesienie, zawierającego w szczególności: dane identyfikujące kupującego (odbiorcę usługi lub towaru) i sprzedającego (towar lub usługę), rodzaj zakupionego towaru lub usługi oraz kwotę zapłaty - w przypadkach innych niż wymienione w pkt 1-3.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Rodzaje wydatków na cele rehabilitacyjne uprawniające do odliczeń od dochodu przed opodatkowaniem zawiera art. 26 ust. 7a ww. ustawy, zaś zasady i warunki dokonywania tych odliczeń określone zostały w ust. 7b – 7g tego artykułu.

Przepis art. 26 ust. 7a pkt 3 ww. ustawy stanowi, że za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 6, czyli wydatki na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwianiem wykonywania czynności życiowych uważa się wydatki poniesione na zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego.

Mając na względzie powołane przepisy należy stwierdzić, że określenie „indywidualny sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne niezbędne w rehabilitacji” oznacza, że można zaliczyć do nich tylko i wyłącznie sprzęt, urządzenia i narzędzia techniczne, mające cechy sprzętu, urządzeń czy narzędzi o charakterze szczególnym (niestandardowym), konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej lub ułatwiające tej osobie wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności. Oznacza to, że taki sprzęt musi posiadać określone właściwości.


Z uregulowań zawartych w ww. przepisie wynika zatem, że:

- pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu a rodzajem niepełnosprawności pozostawać musi ścisły związek,

- zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu lub ułatwiać wykonywanie czynności życiowych,

- cechą zakupionego sprzętu musi być jego indywidualny charakter.

Do oceny przydatności tego sprzętu w rehabilitacji pomocnym będzie oparcie się na zaświadczeniu lekarskim wystawionym przez lekarza specjalistę stosownie do stanu zdrowia konkretnej osoby niepełnosprawnej i potrzeb indywidualnej rehabilitacji.

Na podstawie art. 26 ust. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wydatki, o których mowa w ust. 7a, podlegają odliczeniu od dochodu, jeżeli nie zostały sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych albo nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek formie. W przypadku gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z tych funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.

W myśl art. 26 ust. 7d cytowanej ustawy warunkiem odliczenia wydatków, o których mowa w ust. 7a, jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

1) orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub

2) decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo

3) orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2018 r., poz. 511, z późn. zm.) rehabilitacja osób niepełnosprawnych oznacza zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym uczestnictwie tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej.

W myśl art. 9 ust. 2 tej ustawy rehabilitacja społeczna realizowana jest przede wszystkim przez:

- wyrabianie zaradności osobistej i pobudzanie aktywności społecznej osoby niepełnosprawnej,

- wyrabianie umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych,

- likwidację barier, w szczególności architektonicznych, urbanistycznych, transportowych, technicznych, w komunikowaniu się i dostępie do informacji,

- kształtowanie w społeczeństwie właściwych postaw i zachowań sprzyjających integracji z osobami niepełnosprawnymi.

Ostatecznie organ podatkowy stwierdził, że wydatek poniesiony przez Wnioskodawcę na zakup laptopa – który będzie stanowił indywidualny sprzęt dostosowany do niepełnosprawności Zainteresowanego ułatwiający wykonywanie podstawowych czynności życiowych – będzie mógł zostać zaliczony do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne, o których mowa w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym wydatek ten, będzie mógł być odliczony od dochodu w zeznaniu rocznym na podstawie art. 26 ust. 1 pkt 6 ww. ustawy.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Umowa ubezpieczenia na życie będzie mniej ryzykowna. Zmieni się stopień ochrony ubezpieczonych

Umowa ubezpieczenia na życie. Podniesienie stopnia ochrony ubezpieczonych na życie zakłada projekt rozporządzenia Ministra Finansów ws. szczególnych zasad związanych z lokowaniem przez zakład ubezpieczeń aktywów z umów ubezpieczenia na życie, w których ryzyko lokaty ponosi ubezpieczający.

Automatyczny zwrot podatku PIT w 2024 roku. Dla nadpłat do 10 tys. zł krócej niż w ciągu 45 dni

Z przepisów wynika zasada, że urzędy skarbowe mają obowiązek zwrócić nadpłatę podatku PIT w ciągu 45 dni od dnia złożenia zeznania podatkowego za pomocą środków komunikacji elektronicznej (np. w usłudze Twój e-PIT) oraz 3 miesięcy od dnia złożenia zeznania podatkowego w tradycyjnej, papierowej formie. Ale w Krajowej Administracji Skarbowej funkcjonuje od 2 lat system AUTOZWROT, który pozwala na szybszy zwrot podatku.

Fiskus kontroluje mniej, ale za to skuteczniej. Kto może spodziewać się kontroli?

Ministerstwo Finansów podało, że w 2023 roku wszczęto prawie 29 proc. mniej kontroli podatkowych niż rok wcześniej. Jednak wciąż są one bardzo skuteczne, w 97,6 proc. stwierdzono nieprawidłowości. Czy w tym roku będzie podobnie? Na pewno w związku z tzw. dyrektywą DAC7, fiskus będzie sprawdzać, czy firmy korzystające z internetowych platform sprzedażowych nie uchylają się od płacenia podatków.

Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Ulga na dziecko po rozwodzie - były mąż rozliczał ulgę według schematu 50/50%, z czym nie godziła się była małżonka

Po rozwodzie matka dzieci próbowała zawrzeć z byłym mężem porozumienie dotyczące ulgi na dzieci. Proponowała byłemu mężowi proporcjonalne korzystanie z ulgi według proporcji - 30% dla niego i 70% dla niej. Mąż jednak nie godził się na takie rozwiązanie. Co postanowił w tej sprawie organ skarbowy?

REKLAMA