REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Ulga IP Box – czym jest i kto może z niej korzystać?

Ulga IP Box – czym jest i kto może z niej korzystać? /shutterstock.com
Ulga IP Box – czym jest i kto może z niej korzystać? /shutterstock.com
www.shutterstock.com

REKLAMA

REKLAMA

Ulga podatkowa IP BOX to nowe narzędzie wspierające działalność badawczo-rozwojową przedsiębiorstw. Dzięki niej przedsiębiorcy uzyskujący dochody z kwalifikowanych praw własności intelektualnej, po spełnieniu określonych warunków, mogą w odniesieniu do tych dochodów zastosować preferencyjną stawkę podatku dochodowego (podatku PIT jak i CIT) w wysokości 5%.

Ulga IP Box zasady obowiązywania

Ulga IP Box weszła w życie 1 stycznia 2019 r., natomiast wprowadzono ją 23 października 2018 r. ustawą o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy – Ordynacja podatkowa oraz niektórych innych ustaw. Ulga ma obejmować dochody z tytułu kwalifikowanych praw własności intelektualnej uzyskiwane w ramach prowadzonej działalności badawczo - rozwojowej. Wprowadzenie ulgi ma wpłynąć głównie na rozwój innowacyjności, czemu przyczynić ma się zmniejszenie zobowiązań podatkowych, przedsiębiorców uzyskujących dochody z tytułu wytwarzania kwalifikowanego IP.

Autopromocja

Wprowadzona ulga dotyczy zarówno podatku PIT jak i CIT. Przedsiębiorca, któremu przysługuje preferencyjna stawka podatku w wysokości 5% w odniesieniu do dochodu uzyskanego z kwalifikowanego IP, będzie mógł ją zastosować dopiero w zeznaniu rocznym natomiast w trakcie roku dochody te są opodatkowane bez uwzględnienia preferencji.

Skorzystanie z ulgi IP Box jest możliwe tylko jeżeli zostaną spełnione określone wymogi, z których do najważniejszych możemy zaliczyć:

  • prowadzenie działalności badawczo rozwojowej,
  • wytworzenie w ramach tej działalności kwalifikowanego IP,
  • prowadzenie ewidencji zdarzeń związanych z IP.

Mimo, iż ulga formalnie obowiązuje od 1 stycznia 2019 r. nadal wielu przedsiębiorców ma trudności z interpretacją przepisów jej dotyczących, w związku z czym 15 lipca 2019 r. MF wydało specjalne objaśnienie dotyczące preferencyjnego opodatkowania - IP Box.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Działalność badawczo - rozwojowa w kontekście IP Box

Możliwość skorzystania z ulgi IP Box jest uwarunkowana specyfiką  prowadzonej działalności gospodarczej. W myśl art. 30ca ust. 14 ustawy o PIT i art. 24d ust. 14 ustawy o CIT, z ulgi mogą skorzystać przedsiębiorcy wytwarzający kwalifikowane IP w ramach prowadzonej działalności badawczo - rozwojowej.

Zgodnie z  art. 5a, pkt. 38 ustawy o PIT i art. 4a pkt 26 ustawy o CIT, za działalność badawczo - rozwojową należy rozumieć (...) działalność twórczą obejmującą badania naukowe (pkt. 39 w/w ustawy) lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań (...).

Analizując powyższe należy wskazać, że działalność badawczo - rozwojowa charakteryzuje się prowadzeniem prac rozwojowych i badań naukowych. Prace rozwojowe, mają na celu wykorzystanie dostępnych umiejętności i wiedzy w celu stworzenia nowych rozwiązań w zakresie produktów, usług lub procesów. Z kolei badania naukowe mają charakter teoretyczno - eksperymentalny, cechują się oryginalnością, a ich celem jest zdobycie nowych umiejętności i wiedzy.

Należy pamiętać, że samo prowadzenia działalności badawczo - rozwojowej nie daje możliwości skorzystania z ulgi IP Box. Możliwość ta pojawia się dopiero w przypadku wytworzenia, w ramach prowadzonej działalności badawczo - rozwojowej, kwalifikowanego IP, które może być tworem całkowicie nowym lub znacznie ulepszonym, funkcjonującym w praktyce gospodarczej.

Pojęcie kwalifikowanego IP Box

Wprowadzona przez rząd preferencja podatkowa, ma obejmować podatników prowadzących działalność badawczo - rozwojową, w ramach której wytworzone zostanie kwalifikowane IP.  

Zgodnie z art. 30ca ust. 2 ustawy o PIT i art. 24d ust.2. ustawy o CIT do kwalifikowanych  praw własności intelektualnej zaliczamy:

  • prawo ochronne na wzór użytkowy,
  • prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
  • dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
  • prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonego do obrotu oraz wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie o ochronie prawnej odmian roślin,
  • prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
  • autorskie prawo do programu komputerowego.

Szczegółowe definicje powyższych praw zostały wskazane w ustawie Prawo własności przemysłowej oraz w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Zgłoszenie wytworzonego IP do urzędu patentowego podlega kontroli merytorycznej. W przypadku prawa z rejestracji topografii układu scalonego oraz autorskiego prawo do programu komputerowego, dokonywana jest jedynie ocena formalna (nie dokonuje się kontroli merytorycznej).

Otrzymanie ochrony patentowej, jest jednym z wymogów, koniecznych do uznania, że wytworzone IP ma charakter kwalifikowany. W przypadku wydania pozytywnej decyzji przez organ patentowy i uznanie IP za kwalifikowane, zastosowanie preferencji podatkowej dla dochodów z niego osiągniętych jest możliwe nie wcześniej niż w dacie wydania decyzji. W momencie wygaśnięcia patentu, nie ma możliwości stosowania preferencji, wówczas od dnia następnego (w którym paten już nie obowiązuje), preferencja nie jest możliwa do zastosowania.  

Wytworzenie kwalifikowanego IP i udzielenie w ramach podpisanej umowy, wyłącznych do niego praw, nie wyklucza możliwości zastosowania preferencji podatkowej w odniesieniu do dochodów z niego uzyskiwanych.

Kto może skorzystać z ulgi IP Box

Z ulgi mogą skorzystać podatnicy, uzyskujący dochody z kwalifikowanych IP wytworzonych w ramach prowadzonej działalności badawczo - rozwojowej, opodatkowani podatkiem dochodowym od osób fizycznych (na zasadach ogólnych lub podatkiem liniowym) oraz podatkiem dochodowym od osób prawnych. Głównymi beneficjentami są więc:

  • jednoosobowe działalności gospodarcze,
  • przedsiębiorstwa w spadku,
  • wspólnicy spółki cywilnej,
  • wspólnicy spółki jawnej,
  • wspólnicy spółki partnerskiej,
  • wspólnicy spółki komandytowej

oraz

  • osoby prawne,
  • spółki kapitałowe w organizacji,
  • jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, z wyjątkiem przedsiębiorstw w spadku i spółek niemających osobowości prawnej (z pewnymi zastrzeżeniami),
  • spółki komandytowoakcyjne mające siedzibę lub zarząd na terytorium RP,
  • podatkowe grupy kapitałowe,
  • spółki niemające osobowości prawnej mające siedzibę lub zarząd w innym państwie, jeżeli prawo tego państwa traktuje je jako osoby prawne i podlegają one opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania.

Polecamy: PIT 2019. Komentarz

Polecamy: CIT 2019. Komentarz

Z ulgi IP Box nie mogą skorzystać podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych oraz podatnicy uzyskujący dochody niepodlegające opodatkowaniu w Polsce.

Stosowanie ulgi IP Box a ewidencja zdarzeń gospodarczych

Ostatnim z głównych wymogów stosowania ulgi IP Box jest prowadzenie ewidencji zdarzeń gospodarczych. W takiej ewidencji powinny zostać wyszczególnione wszystkie transakcje związane z dochodami z kwalifikowanych IP, w rozbiciu na łączną sumę przychodów, kosztów, dochodu, straty, dochodów podlegających opodatkowaniu stawką 5%, w tym także dochodu, który nie został objęty preferencyjnym podatkiem. W przypadku podatników prowadzących KPIR lub księgi rachunkowe zdarzenia gospodarcze związane z ulgą IP Box powinny być wyodrębnione w analogiczny sposób jak ma to miejsce w przypadku ulgi B+R, może to być np. forma arkusza kalkulacyjnego (w przypadku KPIR) lub wyodrębnione konta ksiąg pomocniczych (w przypadku ksiąg rachunkowych). Dodatkowo w przypadku podatników, których prowadzone prace badawczo - rozwojowe, dotyczą więcej niż jednego kwalifikowanego IP, zobowiązani są do prowadzenia ewidencji projektów badawczo-rozwojowych, w której należy wyszczególnić:

  • opisu projektu,
  • datę rozpoczęcia i zakończenia,
  • wykazu osób uczestniczących w danym projekcie,
  • wykaz wszystkich stworzonych prac w ramach danego projektu z imiennym wyszczególnieniem osób je wykonujących..

W przypadku podatników prowadzących działalność badawczo - rozwojową, którzy wytworzyli, rozwinęli lub ulepszyli kwalifikowane IP, ale koszty z tym związane ponieśli przed 1 stycznia 2019 r. i nie jest możliwe ustalenie ich faktycznej wysokości z uwagi na brak prowadzonej ewidencji, mogą przyjąć wysokość poniesionych kosztów po 31 grudnia 2018 r. W przypadku, gdy po 31 grudnia 2018 r. koszty nie są już ponoszone, można uwzględnić koszty poniesione w latach poprzednich (jeśli nie zostały pierwotnie ujęte w kosztach uzyskania przychodów), z ograniczeniem do 1 stycznia 2013 r.

Chcąc skorzystać z ulgi IP Box, należy być jednak ostrożnym, ze względu na złożoność warunków uprawniających do jej zastosowania. Ostateczną decyzję w kwestii możliwości skorzystania z preferencji podatkowej, ma zawsze urząd skarbowy. Jeśli występują wątpliwości w ocenie czy podatnik kwalifikuje się do zastosowania ulgi IP Box warto wystąpić z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej, która ma charakter wiążący w danej sytuacji.

zespół wFirma.pl

Autopromocja
wfirma.pl
wFirma.pl jest platformą księgowości on­line udostępniającą, poza księgowością i doradztwem nowoczesne narzędzia informatyczne, niezbędne do zarządzania firmą.

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA