reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga podatkowa IP BOX - warunki korzystania

Ulga podatkowa IP BOX - warunki korzystania

Ulga podatkowa IP BOX została wprowadzona w Polsce z początkiem 2019 roku. Rozwiązanie ma służyć zwiększeniu atrakcyjności prowadzenia w Polsce działalności badawczo-rozwojowej. Jest to zachęta podatkowa dla inwestujących w innowacje i naturalne dopełnienie ulgi na badania i rozwój.

IP BOX polega na opodatkowaniu preferencyjną 5%-ową stawką CIT/PIT dochodów uzyskiwanych przez podatnika z komercjalizowania kwalifikowanych praw własności intelektualnej. Zgodnie z objaśnieniem podatkowym z dnia 15 lipca 2019 r. ulga może być zastosowana dopiero w rozliczeniu rocznym.

Zapisy w polskim prawie na temat IP BOX znajdują się w ustawach o PIT (art. 30ca i art. 30cb) oraz CIT (art. 24d i art. 24e). W myśl przepisów kwalifikowanymi prawami własności intelektualnej są:

1. patent,
2. prawo ochronne na wzór użytkowy,
3. prawo z rejestracji wzoru przemysłowego,
4. prawo z rejestracji topografii układu scalonego,
5. dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin,
6. prawo z rejestracji produktu leczniczego i produktu leczniczego weterynaryjnego dopuszczonych do obrotu,
7. wyłączne prawo, o którym mowa w ustawie z dnia 26 czerwca 2003 r. o ochronie prawnej odmian roślin (Dz. U. z 2018 r. poz. 432),
8. autorskie prawo do programu komputerowego.

Warunkiem potrzebnym do skorzystania z ulgi IP Box, jest prowadzenie działalności badawczo-rozwojowej. Ustawa o PIT art. 5a pkt 38 lub ustawa o CIT art. 4a pkt 26 działalność badawczo-rozwojową definiuje jako: „działalność twórczą obejmującą badania naukowe lub prace rozwojowe, podejmowaną w sposób systematyczny w celu zwiększenia zasobów wiedzy oraz wykorzystania zasobów wiedzy do tworzenia nowych zastosowań”.

Podstawą opodatkowania, w przypadku zastosowania IP Box, jest suma kwalifikowanych dochodów z kwalifikowanych praw własności intelektualnych, jakie podatnik osiągnął w danym roku podatkowym.

Jednym z ważnych obowiązków przedsiębiorców chcących skorzystać z ulgi IP Box jest wymóg ewidencji księgowej, która w jasny i bezsprzeczny sposób potwierdza realizowane przez podatnika projekty o charakterze badawczo-rozwojowym dla celów obliczenia podstawy opodatkowania.

Zgodnie z  objaśnieniami podatkowymi z dnia 15 lipca 2019 r. dotyczącymi preferencyjnego opodatkowania dochodów wytwarzanych przez prawa własności intelektualne – IP Box (dalej: Objaśnienia) wynika, że:

„Podatnicy prowadzący działalność badawczo-rozwojową, w szczególności ci podatnicy, którzy pracują nad wytworzeniem więcej niż jednego IP, powinni prowadzić ewidencję projektów badawczo-rozwojowych, która składałaby się z następujących elementów:

1. opis projektu,

2. czas rozpoczęcia i zakończenia projektu,

3. wykaz osób zaangażowanych w pracę w poszczególnym projekcie,

4. wykaz prac stworzonych w danym projekcie z imiennym przyporządkowaniem do konkretnej osoby wykonującej daną pracę”.

Dodatkowo objaśnienia wskazują:

„Prowadzona ewidencja pozwoli więc na obliczenie ewentualnych proporcji kosztów/dochodów uzyskiwanych z projektów kwalifikujących się do objęcia ulgą jak i projektów, które nie będą mogły zostać nią objęte”.

W broszurze informacyjnej dotyczącej IP Box wydanej przez Ministerstwo Finansów znalazło się zalecenie wystąpienia z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej. Należy pamiętać, że w tej chwili z powodu zaistniałej sytuacji, termin odpowiedzi na indywidualną interpretację został wydłużony tarczą antykryzysową do 6 miesięcy, może to oznaczać że wniosek o interpretację podatkową należy złożyć w najbliższym czasie.

Nina Ciszkowska
Asystent w Dziale Podatkowym
nina.ciszkowska@rewit.pl

Polecamy: PIT 2020. Komentarz

Polecamy: CIT 2020. Komentarz

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Data publikacji:

Ekspert:

REWIT

Misją REWIT od 25 lat jest bycie doradcą i partnerem biznesowym w zmieniającym się świecie i otoczeniu.

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Ulga podatkowa IP BOX - warunki korzystania /fot. shutterstock
Ulga podatkowa IP BOX - warunki korzystania /fot. shutterstock

CIT 2021. Komentarz199.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Konrad Karpowicz

Dyrektor Handlowy i Członek Zarządu Masterlease Polska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama