reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga termomodernizacyjna - czy można odliczyć instalację gazową?

Ulga termomodernizacyjna - czy można odliczyć instalację gazową?

Ulga termomodernizacyjna. Czy wymienione przez ustawodawcę wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego obejmują instalację przyłącza gazowego oraz instalację kotła gazowego kondensacyjnego?

Podatnik ma możliwość w rozliczeniu rocznym PIT odliczenia wydatków poniesionych na budowę przyłącza gazowego w ramach ulgi termomodernizacyjnej na podstawie art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ma także możliwość odliczenia wydatków poniesionych na zakup i instalację kotła gazowego kondensacyjnego z wykonaniem komina systemowego wyprowadzonego ponad dach. Tak uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji indywidualnej z dnia 5 lutego 2021 r., nr 0113-KDIPT2-2.4011.905.2020.2.SR.

Ulga termomodernizacyjna - warunki

Ulga termomodernizacyjna przysługuje właścicielowi lub współwłaścicielowi istniejącego już budynku mieszkalnego jednorodzinnego w rozumieniu art. 3 pkt 2a ustawy Prawo budowlane.

Katalog wydatków podlegających odliczeniu znajduje się w załączniku do rozporządzenia Ministra Inwestycji i Rozwoju w sprawie określenia wykazu rodzajów materiałów budowlanych, urządzeń i usług związanych z realizacją przedsięwzięć termomodernizacyjnych i wyłącznie w zakresie tych wydatków, podatnikowi przysługuje ulga termomodernizacyjna.

Zobacz: Ulga termomodernizacyjna - wykaz materiałów i usług objętych ulgą

Podatnik będący właścicielem lub współwłaścicielem takiego budynku mieszkalnego jednorodzinnego ma prawo odliczyć od podstawy obliczenia podatku, wydatki poniesione w roku podatkowym na materiały budowlane, urządzenia i usługi, związane z realizacją przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w tym budynku, które zostanie zakończone w okresie 3 kolejnych lat, licząc od końca roku podatkowego, w którym poniesiono pierwszy wydatek.

Kwota odliczenia nie może przekroczyć 53 000 zł w odniesieniu do wszystkich realizowanych przedsięwzięć termomodernizacyjnych w poszczególnych budynkach, których podatnik jest właścicielem lub współwłaścicielem.

Wysokość wydatków ustala się na podstawie faktur wystawionych przez podatnika podatku od towarów i usług niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

Ulga termomodernizacyjna - instalacja gazowa

Z przedstawionego we wniosku o interpretację opisu stanu faktycznego wynika, że w 2018 r. Wnioskodawczyni wraz z mężem zakupili działkę nr … wraz z istniejącym parterowym budynkiem mieszkalnym jednorodzinnym (jest to budynek mieszkalny jednorodzinny zgodnie z definicją ustawy Prawo budowlane). W dniu 4 marca 2019 r. małżonkowie uzyskali pozwolenie na budowę – na inwestycję polegającą na nadbudowie i rozbudowie budynku mieszkalnego jednorodzinnego z wewnętrzną instalacją gazową.

Małżonkowie ponieśli m.in. koszty związane z budową przyłącza gazowego, dociepleniem fundamentów oraz przegród budowlanych, wymianą pieca opalanego na paliwo stałe na kocioł gazowy kondensacyjny, wykonaniem wewnętrznej instalacji grzewczej wraz z instalacją przygotowania ciepłej wody użytkowej, wymianą stolarki zewnętrznej (okna), montażem systemu wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła z powietrza wywiewanego. Poniesione wydatki miały na celu termomodernizację budynku: zmniejszenie zapotrzebowania na energię na potrzeby ogrzewania, podgrzewania wody użytkowej oraz ogrzewania budynku mieszkalnego. Faktury zostały wystawione na obydwoje małżonków przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

Poniesione wydatki na przedsięwzięcie termomodernizacyjne pozostawały i nadal pozostają w ustawowej wspólności majątkowej małżeńskiej. W 2019 r. Wnioskodawczyni uzyskała dochód opodatkowany według skali podatkowej. W 2019 r. mąż Wnioskodawczyni także uzyskał dochód opodatkowany według skali podatkowej.

Według Wnioskodawczyni, w związku z możliwością skorzystania z ulgi termomodernizacyjnej może uwzględnić następujące koszty:

  • budowa przyłącza gazowego,
  • instalacja gazowa od przyłącza do budynku,
  • docieplenie i wykonanie izolacji przeciwwilgociowej fundamentów oraz ścian nadziemia pozostawionych,
  • zakup oraz instalacja kotła gazowego kondensacyjnego z wykonaniem komina systemowego wyprowadzonego ponad dach, kwota pomniejszona o wysokość dotacji, uzyskanej z … (12 000 zł),
  • wykonanie wewnętrznej instalacji grzewczej w postaci ogrzewania podłogowego z wylewką betonową oraz z instalacją przygotowania ciepłej wody użytkowej,
  • wymiana stolarki zewnętrznej – kwota ograniczona do okien w ścianach zachowanych,
  • montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła z powietrza wywiewanego.

Wydatki poniesione na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego zostaną uwzględnione przez Wnioskodawczynię w ramach ulgi termomodernizacyjnej w odniesieniu do istniejącej części budynku mieszkalnego.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz powołane przepisy prawa, dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej uznał, że Wnioskodawczyni ma możliwość w rozliczeniu rocznym składanym za 2019 r. od podstawy obliczenia podatku odliczenia wydatków poniesionych w 2019 r. na budowę przyłącza gazowego, docieplenie fundamentów oraz przegród budowlanych, wymianę pieca opalanego na paliwo stałe na kocioł gazowy kondensacyjny, wykonanie wewnętrznej instalacji grzewczej wraz z instalacją przygotowania ciepłej wody użytkowej, wymianę stolarki zewnętrznej (okna), montaż systemu wentylacji mechanicznej z odzyskaniem ciepła z powietrza wywiewanego w budynku mieszkalnym, którego Wnioskodawczyni jest współwłaścicielką, w ramach ulgi termomodernizacyjnej na podstawie art. 26h ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, poniesionych wyłącznie na realizację przedsięwzięcia termomodernizacyjnego w odniesieniu do istniejącej części budynku.

reklama

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sobieski

Inspektor w Wydziale Księgowości Urzędu Miasta Szczecin

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama