| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Odliczanie strat

Odliczanie strat

Poniosłeś straty w działalności gospodarczej lub obracając akcjami ? Fiskus ulży Ci w takich sytuacjach, pozwalając odliczyć straty od dochodu. Ale uwaga - rocznie nie odliczysz więcej niż 50% straty

Nie możemy też pomniejszyć dochodu z tytułu udziału w funduszach kapitałowych (funduszach inwestycyjnych) o straty z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz inne straty z kapitałów pieniężnych i praw majątkowych, poniesione w roku podatkowym oraz w latach poprzednich.

Dotyczy to również strat poniesionych w tym samym roku. Fundusz jako płatnik pobiera bowiem podatek zryczałtowany odrębnie od każdej transakcji, zatem nie jest możliwe rozliczenie straty w zeznaniu rocznym, gdyż nie są one w ogóle objęte tym zeznaniem.

Polecamy: Limity ulg i odliczeń w PIT

Polecamy: Najczęstsze błędy w PIT-ach

Natomiast wolno nam odliczyć straty poniesione na obrocie papierami wartościowymi na giełdzie w latach poprzednich. Możemy też obniżyć zyski z akcji notowanych na giełdzie o straty poniesione z tytułu uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych (odwrotna operacja nie jest możliwa).

Nie wszyscy też wiedzą, że stratę ze sprzedaży papierów wartościowych na giełdzie można odliczyć od dochodu z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną (i odwrotnie). Jest to bowiem to samo źródło przychodów, z którego dochody podlegają wykazaniu w odrębnym zeznaniu rocznym.

Pan Krzysztof Krajewski w 2009 r. poniósł stratę w wysokości 10 000 zł z obrotu akcjami na GPW. W 2010 r. sprzedał udziały w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością. Na tej transakcji zarobił 24 000 zł.

Rozliczając się za 2010 r. pan Krajewski obniży dochód ze zbycia udziałów w spółce z o.o.o połowę straty z 2009 r. Podatek zapłaci zatem od kwoty 19 000 zł.

Możemy również odliczać stratę od dochodów z działów specjalnych produkcji rolnej, jeżeli dochód ten przez okres następnych pięciu kolejnych lat podatkowych będziemy ustalać na podstawie ksiąg.

Jest to warunek, bez którego spełnienia odliczenie nie będzie możliwe. Nie odliczymy zatem straty, jeśli zdecydujemy się na rozliczanie działów specjalnych produkcji rolnej na podstawie tzw. norm szacunkowych.

VAT 2011 - wszystkie zmiany w jednym miejscu

W rozliczeniu rocznym za rok 2010 odliczamy straty wykazane w latach 2005-2009. Jeśli skorygowaliśmy zeznanie z własnej inicjatywy, bądź korekta taka nastąpiła wskutek wydania decyzji, to o ile miała onawpływ na określenie straty (zwłaszcza jej zmniejszenie), musimydodatkowo skorygować wszystkie zeznania roczne, w których dana stratabyła odliczana.

Jeśli natomiast wskutek korekty strata się zwiększyła,nie musimy koniecznie korygować dotychczasowych zeznań. Niewykorzystanąróżnicę możemy bowiem wykorzystać w latach następnych.


Podstawa prawna
: Ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych


Anna Welsyng

radca prawny, doradca podatkowy

kancelaria welsyng.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Ltdconsulting.pl

Biuro księgowe wzbogacone o doradztwo i consulting gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK