| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć zakup pieca gazowego

Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć zakup pieca gazowego

Jestem osobą niepełnosprawną, w podeszłym wieku (81 lat), inwalidą II grupy i inwalidą wojennym, zamieszkałym samotnie w domku jednorodzinnym. Z uwagi na fakt, że opalanie domu węglem było dla podatnika zbyt ciężkim zajęciem, zamontowałem gazowy piec centralnego ogrzewania. Czy mogę wydatek na piec odliczyć w ramach ulgi rehablilitacyjnej?

Jednak można się spotkać i z innymi (niekorzystnymi dla podatników) interpretacjami organów podatkowych w podobnych sytuacjach. Przykładowo w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 12 lutego 2010 r. (nr IBPBII/1/415-165/10/MCZ) - wydanej na wniosek osoby chorej na padaczkę i porażenie mózgowe stwierdzono m.in.:

Generalnie należy stwierdzić, że zastąpienie ogrzewania wody i domu (mieszkania) w sposób dotychczasowy (np. piecem węglowym lub piecami kaflowymi) na ogrzewanie wody piecem gazowym i domu (mieszkania) kotłem gazowym c.o., nosi znamiona modernizacji i remontu jaki przeprowadza każdy (a więc nie tylko osoba niepełnosprawna), jeżeli posiada budynek lub mieszkanie. Prace tego typu są podyktowane naturalną potrzebą remontu i modernizacji domu (mieszkania) bez względu na to, kim są jego mieszkańcy. Z całą pewnością modernizacja przeprowadzona w ww. zakresie poprawi komfort mieszkających w nim osób, jednak trudno doszukać się w poniesionych wydatkach cech charakterystycznych dla niepełnosprawności wnioskodawczyni, które mogłyby pozwolić na zaliczenie ich jako wydatków na cele rehabilitacyjne.

Zarówno gazowy ogrzewacz wody jak i gazowy kocioł c.o. nie są przeznaczone wyłącznie dla osób niepełnosprawnych w celu zaspokojenia ich potrzeb. Są to standardowe urządzenia występujące w powszechnej sprzedaży, dostępne dla przeciętnego kupującego. Cechują się łatwością obsługi, jednakże są urządzeniami powszechnego użytku, przeznaczonymi do korzystania przez nieokreślony krąg osób. Dlatego nie można zaliczyć tych wydatków do wydatków związanych bezpośrednio z niepełnosprawnością wnioskodawczyni, a jedynie do wydatków modernizujących budynek mieszkalny (mieszkanie) i zwiększających jego komfort i użyteczność.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Zierke

Ekspert z zakresu prawa, biznesu i ekonomii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK