REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Darowizny w rozliczeniu rocznym PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów

Darowizny w rozliczeniu rocznym PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów
Darowizny w rozliczeniu rocznym PIT - wyjaśnienia ekspertów resortu finansów
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Przedstawiamy kilka ciekawych zagadnień z zakresu rozliczania darowizn w rocznym zeznaniu podatkowym. Odpowiedzi na pytania podatników udzielili eksperci resortu finansów.

Jak rozliczyć darowiznę pieniężną dla członka rodziny

Dałam w formie darowizny mojemu bratu większą kwotę pieniędzy (na mieszkanie). Czy muszę tę kwotę uwzględnić wypełniając rozliczenie za 2014 rok. Dodam, że jestem rolnikiem i rozliczam się razem z mężem (jestem jako małżonek a nie podatnik), mamy dwoje dzieci i korzystamy z ulgi na nie. Właśnie w PIT/O natrafiłam na rubrykę o darowiźnie i obdarowanym.

Autopromocja

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

W załączniku PIT/O wykazuje się darowizny, które  podlegają odliczeniu od dochodu. Są to darowizny przekazanych na cele:

a) określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż Rzeczpospolita Polska państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych, realizującym te cele, z zastrzeżeniem ust. 6e ustawy,

b) kultu religijnego,

Dalszy ciąg materiału pod wideo

c) krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi (Dz. U. nr 106, poz. 681, z późn. zm.), w wysokości ekwiwalentu pieniężnego za pobraną krew określonego przepisami wydanymi na podstawie art. 11 ust. 2 tej ustawy

- w wysokości dokonanej darowizny, nie więcej jednak niż kwoty stanowiącej 6% dochodu.

Nie podlegają odliczeniu od dochodu darowizny na rzecz osób fizycznych.

Zatem darowizna na przekazana przez Panią na rzecz brata nie podlega odliczeniu w rozliczeniu rocznym.

Limity ulg i odliczeń w PIT 2014 / 2015

Czy można odliczyć darowiznę na rzecz fundacji bez statusu OPP

Mam pytanie w sprawie możliwości odliczenia kilku darowizn na rzecz fundacji bez statusu OPP. W roku 2014 przelałam trochę pieniędzy dla kilku fundacji, które podają na różnych portalach swój KRS (np. na Facebooku), ale nie ma ich w spisie OPP na stronie Ministerstwa. Nie jestem pewna, czy mam prawo odliczyć te wpłaty jako darowizny. Przykład: Fundacja Koty Katowic KRS 0000457138 ul. Adamskiego 14A/2 40-069 Katowice. Będę wdzięczna za poradę w mojej sprawie.

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Możliwość odliczenia darowizny, w wysokości nie większej niż 6% dochodu, dotyczy darowizn przekazanych na cele pożytku publicznego, określone w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom pozarządowym wskazanym w ww. ustawie lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego w innych niż RP państwach Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Odliczenie darowizny nie jest uzależnione od konieczności posiadania przez obdarowanego statusu Organizacji Pożytku Publicznego w postaci koniecznego wpisu do KRS. Warunkiem wystarczającym jest samo prowadzenie przez ten podmiot działalności pożytku publicznego w zakresie zadań określonych w przepisach ustawy o działalności pożytku publicznego.

Jeżeli fundacje, którym przekazała Pani darowiznę, działają w oparciu o w/w przepisy i płatności dokonała Pani przelewem na rachunek płatniczy lub inny rachunek obdarowanego, ma Pani prawo skorzystać z odliczenia.

Ulga z tytułu wychowywania dzieci 2014 / 2015

Jak rozliczyć darowiznę na rzecz jednostki sektora finansów publicznych

Czy darowizna przekazana na rzecz jednostki sektora finansów publicznych (szkoły publicznej, biblioteki publicznej, komendy policji, domu dziecka – którego organem założycielskim jest np. powiat) może być odliczona przez darczyńcę od jego dochodów w ramach zeznania rocznego PIT-36?

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Odliczeniu od dochodu podlegają m.in. darowizny przekazane na: cele pożytku publicznego określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego, organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3 ww. ustawy lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego obowiązujących w innym niż RP państwie UE lub EOG.

A zatem, warunkiem odliczenia darowizny na cele pożytku publicznego, jest przekazanie darowizny:

- prowadzącym działalność pożytku publicznego organizacjom pozarządowym, o których mowa w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego (t. j. organizacjom nie będącym jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów o finansach publicznych, niedziałającym w celu osiągnięcia zysku, osobom prawnym lub jednostkom nie posiadającym osobowości prawnej, utworzonym na podstawie przepisów ustaw, w tym fundacjom i stowarzyszeniom) lub równoważnym organizacjom określonym w przepisach regulujących działalność pożytku publicznego w innych niż RP państwach UE lub EOG,

- osobom prawnym i jednostkom organizacyjnym działającym na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w RP o stosunku Państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego  ustawy o działalności pożytku publicznego),

- stowarzyszeniom jednostek samorządu terytorialnego (art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy o działalności pożytku publicznego),

- spółdzielniom socjalnym (art. 3 ust. 3 pkt 3 ustawy o działalności pożytku publicznego),

- spółkom akcyjnym i spółkom z ograniczoną odpowiedzialnością oraz klubom sportowym będącym spółkami działającymi na podstawie przepisów ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. Nr 127, poz. 857 i Nr 151, poz. 1014), które nie działają w celu osiągnięcia zysku oraz przeznaczają całość dochodu na realizację celów statutowych oraz nie przeznaczają zysku do podziału między swoich członków, udziałowców, akcjonariuszy i pracowników (art. 3 ust. 3 pkt 2 ustawy o działalności pożytku publicznego).

Jednostka sektora finansów publicznych (szkoła publiczna, biblioteka publiczna, komenda policji, dom dziecka), której organem założycielskim jest np. powiat nie jest organizacją pozarządową prowadzącą działalność pożytku publicznego, a zatem kwoty darowizny przekazanej na rzecz ww. jednostki nie mogą być odliczone od dochodu.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Jak skorzystać z ulgi na krew

Witam, moje pytanie dotyczy darowizny (krwi) - jestem studentem,  poniżej 26 roku życia - pracuję na umowę zlecenie - dochód roczny ok. 18000 zł. Czy odliczając darowiznę od dochodu (wartość krwi to 292,50 zł) uzyskam w efekcie większy czy mniejszy zwrot podatku?

Odpowiedź ekspertów resortu finansów:

Darowizna przekazana na cele krwiodawstwa realizowanego przez honorowych dawców krwi na podstawie przepisu art. 6 ustawy z dnia 22 sierpnia 1997 r. o publicznej służbie krwi, jest odliczeniem od dochodu podlegającego opodatkowaniu na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 9 lit. c ustawy o PIT.

Podatnikowi bezpłatnie oddającemu krew przysługuje odliczenie w wysokości ekwiwalentu za krew, ale do wysokości 6% dochodu rocznego uzyskanego przez podatnika. Wartość ta wpłynie na obniżenie podstawy opodatkowania i co do zasady powinno skutkować większym zwrotem (nadpłatą podatku) wynikającym z rozliczenia rocznego.

Źródło: Krajowa Informacja Podatkowa

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA