| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga rehabilitacyjna - adaptacja budynku mieszkalnego a budowa chodnika

Ulga rehabilitacyjna - adaptacja budynku mieszkalnego a budowa chodnika

Osoby niepełnosprawne, które stoją przed koniecznością budowy chodnika do domu lub mieszkania zastanawiają się, w jaki sposób można sfinansować ów wydatek. Jednym z pomysłów jest korzystanie z ulgi rehabilitacyjnej, czyli odliczenie kosztów od przychodów - zobacz czy przepisu podatkowe na to pozwalają.

Polecamy: Monitor Księgowego – prenumerata

Tym samym, o ile będziemy mieli do czynienia z wydatkami na ułożenie chodnika, tak samo podjazdu przed domem, dla osoby niepełnosprawnej, który to teren uznawany jest za będący poza obszarem domu (tak samo jak klatka mieszkaniowa dla mieszkania), a więc nie związany z nim integralnie, ustawodawca nie przewidział dla tego typu wydatków, możliwość  skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej.

Jak sfinansować budowę chodnika dla osoby niepełnosprawnej?

W takim przypadku osoby niepełnosprawne (lub ich opiekunowie) powinny wystąpić o finansowane (ewentualnie dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia czy zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Dofinansowanie takiego udogodnienia architektonicznego dla niepełnosprawnych nie może być wykonane poprzez odliczenie od dochodu.

Tekst przygotowany przez Michała Kaczmarskiego, specjalistę od prawa podatkowego i gospodarczego z biura rachunkowo-podatkowego Kognitrariat w Warszawie.

http://www.kognitariat.pl/

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Gałecki

Ekspert w zakresie ekonomii i prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »