REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Czy zakup telewizora można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Czy zakup telewizora można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej
Czy zakup telewizora można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Telewizor, jeżeli ma funkcje ułatwiające korzystanie z niego przez osoby niepełnosprawne (np. osoby niedowidzące i niewidome, niedosłyszące i niesłyszące), może być uznany za sprzęt rehabilitacyjny i jednocześnie ułatwiający niepełnosprawnemu wykonywanie czynności życiowych. Co za tym idzie, podatnik może skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej z tytułu jego zakupu i odliczyć ten wydatek od dochodu.

Tak uznał Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji podatkowej z 27 lutego 2017 r. (3063.ILPB1-2.4511.75.2017.2.NK), uznając za prawidłowe stanowisko wnioskodawcy.

Autopromocja

Niewidomy kupił telewizor

Wnioskodawca jest osobą niewidomą, posiadającą orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności. We wniosku o indywidualną interpretację podatkową wskazywał na zakup sprzętu elektroniczny wyposażonego w opcje ułatwiające korzystanie przez osoby niepełnosprawne, także niewidome. Jednocześnie z pisma wynikało, że wnioskodawca korzystał już uprzednio z ulgi na zakup komputera przeznaczonego do obsługi przez osoby niewidome.

Jego pytanie dotyczyło nowego sprzętu - telewizora. Jednocześnie, wnioskujący zapewniał, że telewizor, tak samo jak posiadany już komputer, ułatwiają mu życie codzienne, między innymi dzięki dostarczaniu informacji o świecie zewnętrznym. Jego zdaniem, nowozakupiony sprzęt mógł zatem otrzymać miano rehabilitacyjnego.

Tymczasem, zainteresowany pokrył zakup elektroniki całkowicie z własnych środków.

W związku z tym, wnioskodawca zwrócił się o odpowiedź na pytanie dotyczące możliwości odliczenia zakupu telewizora od dochodu w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sprawdź: INFORLEX SUPERPREMIUM

Ulga rehabilitacyjna

Obowiązująca ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT) zawiera definicję podstawy obliczenia podatku. Zgodnie z art. 26 ust. 1 pkt 6 ustawy o PIT stanowi ją dochód ustalony zgodnie z przepisami ustawy, po odliczeniu kwot wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną. Odliczenie tego rodzaju wydatków dotyczy także podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne.

Przede wszystkim podatnik powinien mieć na uwadze, że odliczyć można zakup tylko tych sprzętów, które nie zostały sfinansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Nie podlegają odliczeniu także środki, które zwrócono wnioskującemu w jakiejkolwiek formie, a w przypadku częściowego finansowania, odliczeniu podlega różnica.

W ustawie określone są ponadto rodzaje wydatków uprawniające do odliczeń. Mówi o tym art. 26 ust. 7a ustawy o PIT. Ponadto, przepisy art. 26 ust. 7b – 7g tej ustawy ustanawiają zasady i warunki dokonywania tych odliczeń.

Zasady i warunki korzystania z ulgi

Podstawowym warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez ubiegającego się orzeczenia o niepełnosprawności oraz decyzji przyznającej rentę. W przypadku osób poniżej 16 roku życia, orzeczenie jest wydawane na postawie przepisów szczególnych.

Zgodnie z wymienionymi wyżej przepisami, za wydatki na cele rehabilitacyjne oraz ułatwiające wykonywanie czynności życiowych uważa się przede wszystkim koszty zakupu i naprawy indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych służących tym celom. Nie dotyczy to sprzętu gospodarstwa domowego.

Natomiast, w pojęcie rehabilitacji zostało uregulowane w ustawie o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Zgodnie z treścią art. 7 ust. 1  „rehabilitacja osób niepełnosprawnych oznacza zespół działań, w szczególności organizacyjnych, leczniczych, psychologicznych, technicznych, szkoleniowych, edukacyjnych i społecznych, zmierzających do osiągnięcia, przy aktywnym uczestnictwie tych osób, możliwie najwyższego poziomu ich funkcjonowania, jakości życia i integracji społecznej”.

Zakup telewizora może podlegać odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej

Określenie „indywidualne” co do wymagań sprzętu, wskazuje na jego szczególny, niestandardowy charakter oraz posiadanie określone właściwości. Aby skorzystać z ulgi ponadto należy pamiętać, że pomiędzy rodzajem nabytego sprzętu, a rodzajem niepełnosprawności, pozostawać musi ścisły związek, a zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany w rehabilitacji. Co oznacza, że służyć ma przywracaniu sprawności organizmu lub ułatwiać wykonywanie czynności życiowych.


Na podstawie wyżej wymienionych przepisów oraz definicji dyrektor zgodził się, że zakupiony przez pytającego telewizor może podlegać odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Telewizor, na podstawie cech opisanych przez wnioskodawcę, został uznany za sprzęt rehabilitacyjny i jednocześnie ułatwiający wykonywanie czynności życiowych.  Szczególnie, że podatnik wskazywał, że zakupiony sprzęt posiada między innymi system czytający przedstawianą treść, co zdaniem wnioskodawcy, ułatwia mu komunikację ze światem zewnętrznym.

A w myśl art. 9 ust. 2 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, rehabilitacja społeczna realizowana jest przede wszystkim przez wyrabianie zaradności osobistej i pobudzanie aktywności społecznej osoby niepełnosprawnej oraz umiejętności samodzielnego wypełniania ról społecznych. Ponadto poprzez likwidację barier, w szczególności architektonicznych, urbanistycznych, transportowych, technicznych, w komunikowaniu się i dostępie do informacji.

Jak stwierdził Dyrektor IS w Poznaniu:

„(…) poniesiony przez Wnioskodawcę wydatek na zakup telewizora przystosowanego do obsługi przez osoby niepełnosprawne, wypełnia dyspozycję art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i może zostać zaliczony do wydatków poniesionych na cele rehabilitacyjne oraz związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych. Telewizor ten bowiem ewidentnie stanowi indywidualne narzędzie techniczne o charakterze szczególnym konieczne w rehabilitacji osoby niepełnosprawnej, ułatwiające jej wykonywanie czynności życiowych, których utrudnienie wykonania wynika z niepełnosprawności. Zakupiony przez Wnioskodawcę telewizor m.in. czyta komunikaty wyświetlane podczas przełączania kanałów, informuje o aktualnie oglądanym kanale, o regulacji głośności, odczytuje elektroniczny przewodnik po kanałach. Funkcja Auto deskrypcji pozwala na równoległe odtwarzanie przez telewizor dodatkowej ścieżki fonii, będącej ścieżką narracji „opowiadającą” osobie niepełnosprawnej co dzieje się na ekranie. Dzięki funkcji wskazówek głosowych posiadanej przez ten model telewizora osoba niewidoma może dostosować odbiornik do swoich potrzeb zmieniając np. szybkość podpowiedzi, siłę głosu, język, itp. Bez wątpienia zatem telewizor ten służyć może osobie niepełnosprawnej do poprawy jakości życia i integracji społecznej, stanowi narzędzie rehabilitacji na płaszczyźnie zarówno psychologicznej, jak i edukacyjnej i społecznej, likwiduje bowiem bariery techniczne w komunikacji i dostępie do informacji, służy wyrabianiu zaradności osobistej i pobudzaniu aktywności społecznej osoby niepełnosprawnej.”

Patrycja Szeląg

Autopromocja

REKLAMA

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA