| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > PIT > PIT > Ulgi i odliczenia > Ulga rehabilitacyjna - czy suplementy i opłata klimatyczna podlegają odliczeniu?

Ulga rehabilitacyjna - czy suplementy i opłata klimatyczna podlegają odliczeniu?

Jakie wydatki poniesione na cele rehabilitacyjne można odliczać od dochodu w zeznaniu rocznym PIT? Czy opłata klimatyczna oraz suplementy zalecane przez lekarza specjalistę stanowią wydatki podlegające odliczeniu w ramach ulgi rehabilitacyjnej?

Mając na uwadze powyższe oraz rodzaj niepełnosprawności Wnioskodawczyni (05-R-03-L, gdzie 03-L oznacza zaburzenia głosu, mowy oraz choroba słuchu), dokonując zakupu aparatu słuchowego wypełniona została przesłanka zawarta w art. 26 ust. 7a pkt 3 ustawy PIT, mówiąca o indywidualnym charakterze sprzętu technicznego mającego na celu ułatwienie życia podatnikowi. Wydatek poniesiony na aparat słuchowy może więc podlegać odliczeniu. Podobnie sprawa się ma w przypadku pobytu w sanatorium, w świetle obecnie obowiązującego prawa wydatki na leczenie w zakładzie lecznictwa uzdrowiskowego, pobyt w zakładzie rehabilitacji leczniczej, odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym czy zabiegi rehabilitacyjne również podlegają odliczeniu. Dla sprecyzowania warto dodać, że w myśl art. 6 ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych za zakłady lecznictwa uzdrowiskowego  uważa się:

- szpitale uzdrowiskowe;

- sanatoria uzdrowiskowe;

- szpitale uzdrowiskowe dla dzieci i sanatoria uzdrowiskowe dla dzieci;

- przychodnie uzdrowiskowe;

- zakłady przyrodolecznicze;

- szpitale i sanatoria w urządzonych podziemnych wyrobiskach górniczych.

Jeśli chodzi o opłatę klimatyczną to ustawodawca nie przewidział możliwości odliczenia jej jako kosztów pobytu w sanatorium.

Wydatki na leki podlegają odliczeniu jednak osoba dokonująca zakupu musi spełniać pewne warunki:

- dokona zakupu produktów mających cechy „leku”,

- poniesie w danym miesiącu wydatki na ich zakup powyżej kwoty 100 zł,

- posiada dokument potwierdzający poniesienie wydatku (np. faktury),

- posiada potwierdzenie przez właściwego lekarza specjalistę o konieczności stosowania zaleconego leku (leków).

Przy czym za „lek” w myśl ustawy Prawo farmaceutyczne uważa się:

- lek apteczny - produkt leczniczy sporządzony w aptece zgodnie z recepturą farmakopealną, przeznaczony do wydania w tej aptece;

- lek gotowy - produkt leczniczy wprowadzony do obrotu pod określoną nazwą i w określonym opakowaniu;

- lek recepturowy - produkt leczniczy sporządzony w aptece na podstawie recepty lekarskiej, a w przypadku produktu leczniczego weterynaryjnego - na podstawie recepty wystawionej przez lekarza weterynarii;

- produkt leczniczy - substancja lub mieszanina substancji, przedstawiana jako posiadająca właściwości zapobiegania lub leczenia chorób występujących u ludzi lub zwierząt lub podawana w celu postawienia diagnozy lub w celu przywrócenia, poprawienia lub modyfikacji fizjologicznych funkcji organizmu poprzez działanie farmakologiczne, immunologiczne lub metaboliczne.

Suplement diety natomiast to w świetle ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych, wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego.

Suplementy diety nie są lekami, więc koszty na nie poniesione nie podlegają odliczeniu.

Reasumując, wypełniając PIT-37 w rubryce ulga rehabilitacyjna można odliczyć tylko takie wydatki, jakie są określone w ustawie o PIT. Należy również pamiętać o dokumentacji potwierdzającej zakup bądź poniesiony koszt kiedy ustawa takowej wymaga.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Instytut Studiów Podatkowych Modzelewski i Wspólnicy

Doradztwo podatkowe

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »