| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki na wsi > Sprzedaż przetworzonych produktów rolnych (np. dżemów, serów czy wędlin) bez podatku od 1 stycznia 2016 r.

Sprzedaż przetworzonych produktów rolnych (np. dżemów, serów czy wędlin) bez podatku od 1 stycznia 2016 r.

Projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, przyjęty na ostatnim posiedzeniu Sejmu, umożliwia rolnikom nieopodatkowaną sprzedaż przetworzonych produktów rolnych (np. dżemów, serów czy wędlin). Zwolnienie z podatku będzie limitowane kwotą 7 tys. zł przychodu rocznie. Nowe regulacje mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Zwolnienie wyłączone będzie również wówczas, kiedy wytwarzanie przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych i ich sprzedaż będzie odbywało się przy udziale osób zatrudnionych na podstawie umów o pracę, umów zlecenia, umów o dzieło oraz innych umów o podobnym charakterze.

Normy szacunkowe dochodu z działów specjalnych produkcji rolnej w 2015 r.

Ponadto ograniczona będzie liczba miejsc, w których możliwa będzie sprzedaż tych produktów, żeby skorzystać ze zwolnienia. Oprócz sprzedaży w miejscu, w którym produkty zostały wytworzone dozwolona będzie sprzedaż przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych na targowiskach.

Zwolnienie nie znajdzie zastosowania do podatników, którzy uzyskali inne przychody ze sprzedaży zaliczane do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Proces legislacyjny, wejście w życie ustawy

Przyjęte 9 kwietnia br. przez Sejm rozwiązania trafią teraz do Senatu. Wejście w życie nowych regulacji planowane jest na 1 stycznia 2016 r.

Senacki projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej - przebieg procesu legislacyjnego

Projekt wpłynął do laski marszałkowskiej 24 czerwca 2013 r. Pierwsze czytanie na posiedzeniu Sejmu rozpoczęło się 12 i zakończyło 13 września 2013 r. Komisje: Finansów Publicznych oraz Rolnictwa i Rozwoju Wsi skierowały projekt do podkomisji nadzwyczajnej. 21 listopada 2013 r. komisje przyjęły projekt z poprawkami. W drugim czytaniu 4 grudnia 2013 r. zgłoszono kolejne poprawki. Komisje ich nie opiniowały, ale rozpatrzyły projekt ponownie w ramach prac nad tzw. poprawionym sprawozdaniem. W tym trybie 3 kwietnia 2014 r. komisje przyjęły poprawione sprawozdanie i zaproponowały m.in. przepis przejściowy w zakresie limitu przychodów zwolnionych od podatku (7 tys. zł). W roku wejścia w życie proponowanej nowelizacji kwota ta byłaby określona proporcjonalnie do liczby miesięcy obowiązywania nowych regulacji. Poprawione sprawozdanie komisji - w ramach tzw. drugiego czytania bis - na forum Sejmu przedstawi poseł Jacek Brzezinka.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sebastian Saliński

Ekspert rynku nieruchomości

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK