| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki osobowej - podstawa opodatkowania PCC

Wniesienie przedsiębiorstwa do spółki osobowej - podstawa opodatkowania PCC

Założenie spółki komandytowej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (PCC), przy czym podstawą opodatkowania jest wartość wkładów wnoszonych przez wspólników, pomniejszona o koszty utworzenia spółki wskazane w art. 6 ust. 9 ustawy o PCC.

Zaznaczył jednocześnie, że wartość przedsiębiorstwa wskazana w umowie, będzie odpowiadać wartości netto (pomniejszonej o amortyzację) wszystkich wnoszonych aktywów po pomniejszeniu o wartość zobowiązań.


Zgodnie z powyższą formułą, podstawę opodatkowania PCC można byłoby określić wyłącznie na podstawie ewidencji rachunkowej prowadzonej przez wspólnika,  wnoszącego przedsiębiorstwo. Wobec tego nie byłoby potrzeby ustalania jego wartości rynkowej w oparciu o dane z innych źródeł.

Polecamy: Amortyzacja podatkowa

Wkłady wyceniają wspólnicy

W odpowiedzi na wniosek Dyrektor IS wydał interpretację, w której zgodził się ze stanowiskiem wnioskodawcy w całej rozciągłości. Zastrzegł jedynie, że przedmiotem opodatkowania PCC jest nie tyle wniesienie wkładu, co utworzenie spółki. Niemniej jednak, to właśnie wniesienie wkładu ma kluczowe znaczenie przy ustalaniu podstawy opodatkowania.

W finałowej części interpretacji Dyrektor zajął się kluczowym dla sprawy przepisem, czyli wspomnianym powyżej art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o PCC. Stwierdził przy tym, że zgodnie z literalnym brzmieniem tego przepisu podstawę opodatkowania stanowi wartość wkładów, która – jak dodał – „winna być wyceniona przez wspólników przy zawieraniu umowy spółki”.

Następnie zaaprobował sposób wyceny zaproponowany przez wnioskodawcę. Można zatem uznać, że wartość wkładu w postaci całego przedsiębiorstwa równa jest – dla celów PCC – sumie wartości netto wszystkich aktywów pomniejszonej o wartość zobowiązań.

PCC od umowy spółki (jak też zmiany umowy spółki) pobiera się w wysokości 0,5% podstawy opodatkowania. Ponadto obowiązek zapłaty podatku ciąży na samej spółce. Reguły szczególne dotyczą tylko spółki cywilnej: utworzenie takiej spółki lub zmiana jej umowy pociągają za sobą opodatkowanie wspólników, a nie spółki (nie zmienia się jednak stawka - wynosi 0,5% tak samo, jak w przypadku innych spółek). 

Piotr Kaim jest doradcą podatkowym

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Dawid Tomaszewski

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK