| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PCC > Wzór deklaracji zbiorczej (PCC-4) od 1 lipca 2019 r.

Wzór deklaracji zbiorczej (PCC-4) od 1 lipca 2019 r.

Ministerstwo Finansów określiło wzór zbiorczej deklaracji w podatku od czynności cywilnoprawnych, tj. PCC-4. Będzie można ją składać gdy w danym miesiącu dokonane zostaną przynajmniej trzy czynności cywilnoprawne. Nowa deklaracja będzie obowiązywała od 1 lipca 2019 r.

W Dzienniku Ustaw z 7 czerwca 2019 r. zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Finansów 27 maja 2019 r. w sprawie wzoru zbiorczej deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych - Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1069. Wydane na podstawie art. 10 ust. 5 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (Dz. U. z 2017 r. poz. 1150 oraz z 2018 r. poz. 2159 i 2244).

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2019 r.

Deklaracja zbiorcza w podatku od czynności cywilnoprawnych

Wyjaśnijmy, że od początku lipca br. w ustawie o podatku od czynności cywilnoprawnych pojawi się nowy przepis - art. 10 ust. 1a ustawy.

W związku z tą zmianą podatnicy będą mogli składać nowy rodzaj deklaracji w podatku od czynności cywilnoprawnych, tj. deklaracji zbiorczej.

Deklarację zbiorczą będzie można złożyć w przypadku gdy w danym miesiącu dokonane zostały przynajmniej trzy czynności cywilnoprawne obejmujące umowę pożyczki lub umowę sprzedaży rzeczy ruchomych lub praw majątkowych, jeżeli między pierwszą a ostatnią z tych czynności nie upłynął termin dłuższy niż 2 tygodnie.

Zgodnie bowiem z brzmieniem art. 10 ust. 1a ustawy od czynności cywilnoprawnych: "podatnicy mogą złożyć za dany miesiąc zbiorczą deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych, według ustalonego wzoru, oraz obliczyć i wpłacić podatek w terminie do 7. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, pod warunkiem że dokonali w danym miesiącu co najmniej trzech czynności cywilnoprawnych obejmujących umowę pożyczki lub umowę sprzedaży rzeczy ruchomych lub praw majątkowych, a ostatnia z tych czynności zostanie dokonana przed upływem 14 dni od dnia dokonania pierwszej z nich".

Powyższy przepis wprowadzony został ustawą z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym - Dziennik Ustaw z 2018 r. poz. 2244.

PCC-4 i załączniki

Określony rozporządzeniem wzór deklaracji zbiorczej PCC-4 zawiera:

- okres, za który składana jest deklaracja (miesiąc, rok);

- miejsce i cel składania deklaracji (nazwa i adres organu podatkowego, złożenie deklaracji/korekta);

- dane identyfikacyjne i adres siedziby podatnika niebędącego osoba fizyczną albo aktualny adres zamieszkania podatnika (biorącego pożyczkę, kupującego);

- dni dokonania czynności cywilnoprawnych oraz zwięzłe określenie ich treści i przedmiotu;

- obliczenie należnego podatku;

- podpis podatnika (pełnomocnika).

Polecamy: Instrukcje księgowego. 71 praktycznych procedur z serwisem internetowym

Rozporządzenie określa również wzory załączników do deklaracji PCC-4, tj.:

- PCC-4/A, czyli wzór informacji o pozostałych podatnikach,

- PCC-4/B - wzór informacji podatnika o wysokości podatku według poszczególnych gmin.

Wzór deklaracji zbiorczej

Wzór nowej deklaracji zawiera załącznik do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 maja 2019 r. (poz. 1069)

Wzór PCC-4 - zbiorcza deklaracja w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych

infoRgrafika

infoRgrafika

infoRgrafika

Wzór PCC-4/A - Informacja o pozostałych podatnikach

infoRgrafika

infoRgrafika

Wzór PCC-4/B - informacja podatnika o wysokości podatku według poszczególnych gmin

infoRgrafika

infoRgrafika

Podstawa prawna:

- rozporządzenie Ministra Finansów 27 maja 2019 r. w sprawie wzoru zbiorczej deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych -  Dziennik Ustaw rok 2019 poz. 1069,

- ustawa z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym - Dziennik Ustaw z 2018 r. poz. 2244.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Łodygowska

Prawnik, autorka bloga prawniczego dla kobiet w ciąży i młodych Mam www.matkaprawnik.pl. Specjalizuje się w prawie pracy, opiece okołoporodowej i ubezpieczeniach społecznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »