| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Podatki > Podatki osobiste > PIT > Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem – wystarczy jeden dzień samotnego rodzicielstwa

Wspólne rozliczenie PIT z dzieckiem – wystarczy jeden dzień samotnego rodzicielstwa

Podatnikom PIT samotnie wychowującym dzieci przysługuje prawo do preferencyjnego podatkowego rozliczenia rocznego. Nie ma przy tym znaczenia długość okresu, w którym podatnik posiadał w rozliczanym roku podatkowym status osoby samotnie wychowującej dziecko. Żeby skorzystać z tego rozwiązania nie można spóźnić się ze złożeniem PIT-a.

Warto zauważyć, że w przypadku rodziców, w stosunku do których orzeczone zostały rozwód albo separacja, odliczenie przysługuje jednemu z nich, u którego dziecko faktycznie zamieszkuje. 

Nie wyklucza to jednakże prawa do rozliczenia jako osoba samotnie wychowująca dziecko jeszcze w roku uzyskania rozwodu. Stanowisko takie potwierdzone zostało m.in. w interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 15 czerwca 2010 r., o sygnaturze ILPB2/415-378/10-2/TR. 

Należy jednak zwrócić uwagę na to, że przepisy prawa podatkowego  nie określają jak długo w danym roku trzeba pozostawać osobą samotnie wychowującym dziecko, aby posiadać prawo do skorzystania z rozliczenia na zasadach preferencyjnych. Wystarczające jest, aby taki stan zaistniał w ciągu roku. Można zatem przyjąć, że termin uzyskania prawomocnego rozwodu nie ma wpływu na możliwość preferencyjnego rozliczenia, pod warunkiem, że zawiera się w roku podatkowym, którego dotyczy rozliczenie. 

Warunki skorzystania z prawa do wspólnego rozliczenia z dzieckiem

Sam fakt, iż podatnik samotnie wychowuje dziecko nie stanowi jeszcze przesłanki umożliwiającej preferencyjne rozliczenie dochodów.  Należy pamiętać o  dodatkowych warunkach, które muszą być spełnione.

Przede wszystkim, osoba taka, jak też jej dziecko nie może prowadzić działalności gospodarczej  opodatkowanej 19-proc. podatkiem liniowym, kartą podatkową, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (z wyjątkiem opodatkowanych w ten sposób przychodów z najmu prywatnego)  lub też podatkiem tonażowym. 

Ponadto przepisy prawa podatkowego określają wprost, że podopieczny jest dzieckiem małoletnim  lub też osobą, która bez względu na wiek, otrzymuje w trakcie roku podatkowego zasiłek pielęgnacyjny lub rentę socjalną.

Należy również pamiętać o tym, że prawo do preferencyjnego rozliczenia przysługuje również rodzicom i opiekunom, których dziecko nie ukończyło jeszcze  25 lat pod warunkiem, że uczy się w szkołach, o których mowa w przepisach o systemie oświaty lub w przepisach - Prawo o szkolnictwie wyższym, nie uzyskując w tym czasie dochodów podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych lub tzw. dochodów z giełdy w łącznej wysokości przekraczającej 3089 zł. 

Jakie dochody dziecka pozwolą na wspólne rozliczenie z samotnym rodzicem?

Ostatnim, a zarazem formalnym wymogiem jest terminowe złożenie deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego. 

Termin złożenia zeznania rocznego - czyli do kiedy i jak złożyć PIT

Elżbieta Węcławik

Dorota Kępka

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Łukasik

Prawnik, doktorant

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK